Dlaczego warto pić wodę. Oto kluczowe korzyści
Organizm dorosłego człowieka składa się w 60-70 proc. z wody. Wchodzi ona w skład wszystkich komórek naszego ciała i jest niezbędna do prawidłowego przebiegu właściwie każdego procesu fizjologicznego. Nawet niewielkie odwodnienie sprawia, że mamy mniej energii i czujemy osłabienie. A co daje nam regularne nawadnianie? Lista korzyści jest naprawdę długa.

Odwodnienie organizmu często kojarzy się nam ze skrajnym stanem zagrażającym zdrowiu lub nawet życiu. Tymczasem lekarze zaznaczają, że o lekkim odwodnieniu możemy mówić już wtedy, gdy zawartość wody w naszym organizmie spada poniżej optymalnej wartości. Pierwszym objawem odwodnienia jest suchość w ustach i poczucie pragnienia. Z pewnością każdy z nas od czasu do czasu odczuwa podobne symptomy. Wówczas należy czym prędzej wypić szklankę dobrej jakości wody. W innym przypadku stan będzie się pogłębiał.
Zdecydowanie najzdrowiej jest jednak nie doprowadzać organizmu do odwodnienia. Jak temu zapobiec? Wystarczy, że będziemy wypijali odpowiednią ilość płynów. Przyjmuje się, że zdrowy, dorosły człowiek powinien dziennie przyjąć od 2 do 2,5 litra wody. Jeśli jednak temperatura otoczenia jest szczególnie wysoka lub jesteśmy aktywni fizyczne, wartość ta sukcesywnie wzrasta.
Równowaga gospodarki wodno-elektrolitowej jest ważna nie tylko dla naszego zdrowia, ale także dla naszego samopoczucia i wyglądu. Co dokładnie daje nam regularne picie wody?
Woda wpływa na wygląd skóry
Około 20 proc. wody, która mieści się w ludzkim organizmie, znajduje się właśnie w naszej skórze. Aby cieszyć się promienną cerą, musimy pamiętać więc o regularnym nawadnianiu. Woda wpływa bowiem nie tylko na sprężystość i elastyczność skóry, ale również na jej koloryt. Skóra, której brakuje wody jest szara, szorstka, matowa, a także bardziej podatna na uszkodzenia, podrażnienia i szkodliwe działanie czynników środowiskowych.
O piciu wody nie powinny zapominać także osoby, które – mimo upływu czasu – chcą wyglądać młodo. Utrzymywanie gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu w równowadze sprawia, że proces starzenia przebiega znacznie wolniej. Wówczas produkcja kolagenu oraz elastyny, a więc podstawowych białek tkanki łącznej skóry przebiega bowiem sprawnie.
Chcesz pozbyć się cellulitu? Woda jest kluczowa
Cellulit najczęściej pojawia się na udach, pośladkach, brzuchu oraz piersiach. To zmora wielu kobiet – także tych szczupłych i aktywnych fizycznie. Szacuje się, że ze skórką pomarańczową walczy ponad 60 proc. pań. Nierównomierna i pofałdowana skóra nie wygląda estetycznie i potrafi wprawić w kompleksy. Jak się pozbyć cellulitu? To długotrwały proces, w którym niezwykle ważną rolę ogrywa odpowiednie nawodnienie. Woda ma bowiem działanie antycellulitowe.
Walka z cellulitem polega gównie na oczyszczeniu organizmu z zatrzymanej wody, wyeliminowaniu toksyn, a także spaleniu tłuszczu. Jeśli w ciągu dnia przyjmujemy niedostateczną ilość płynów, nasz organizm uczy się magazynować wodę „na czarną godzinę”. Z kolei pijąc wodę regularnie, sprawiamy, że proces przemiany materii przyśpiesza. To sprzyja eliminowaniu złogów tłuszczu oraz toksyn odpowiedzialnych za powstawianie cellulitu.
Picie wody poprawia koncentrację i pozytywnie wpływa na układ nerwowy
Nasz mózg składa się w ponad 70 proc. z wody. Aby sprawienie funkcjonował, musimy codziennie dostarczyć mu optymalną ilość płynów. Nawet niewielkie odwodnienie sprawia, że czujemy się gorzej – jesteśmy słabi, pozbawieni energii i bardziej podatni na stres. Zdolność koncentracji spada i zaczynamy odczuwać rozdrażnienie. Jeśli zależy nam na zdolnościach poznawczych, powinniśmy regularnie pić wodę.
Wiele osób zastanawia się: jaką wodę wybrać, aby wspomóc organizm od wewnątrz. Do nawodnienia organizmu wystarczy co prawda zwykła „kranówka” – zagasi pragnienie, jednak nie dostarczy organizmowi niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania mikroelementów oraz witamin.
Jeśli zależy nam na prawidłowym funkcjonowanie naszego układu nerwowego oraz mózgu powinniśmy sięgać po wody wysokozmineralizowane, które są źródłem między innymi magnezu. Jedną z takich wód jest Muszynianka. Ogólna zawartość rozpuszczalnych składników mineralnych w jej przypadku wynosi aż 1954,36 mg/l.
Woda pozwala zadbać o sylwetkę. Powstrzymuje apetyt
Często możemy usłyszeć, że regularne picie wody pozwala schudnąć. Dbanie o optymalne nawodnienie organizmu rzeczywiście może pomóc w utrzymaniu szczupłej sylwetki. Warto jednak pamiętać, że woda nie jest magicznym płynem, który – bez ćwiczeń i kontrolowania diety – wpłynie na zmniejszenie tkanki tłuszczowej i sprawi, że błyskawicznie stracimy na wadze.
Regularne picie wody przyspiesza jednak metabolizm, sprawia, że proces odchudzania przebiega szybciej i jest znacznie przyjemniejszy. Ponadto szklanka wody wypita bezpośrednio przed posiłkiem wpływa na zmniejszenie apetytu i łaknienia. Nasz żołądek po przyjęciu płynów staje się bowiem do pewnego stopnia wypełniony. W związku z tym już niewielka porcja pożywienia jest w stanie nas zadowolić. W ciągu dnia dostarczamy organizmowi mniej kalorii.