Co zabrać na siłownię? O tych rzeczach warto pamiętać
Wysiłek fizyczny pozytywnie wpływa na nasze ciało, umysł i samopoczucie. Wizyta na siłowni to jedna z jego najwygodniejszych form, która przydaje się w szczególności bardzo zapracowanym osobom. Jak przygotować się do ćwiczeń na siłowni i co warto tam ze sobą zabrać?

Siłownie zdecydowanie nie narzekają na brak frekwencji – z kart MultiSport korzysta już ponad milion polskich użytkowników. Sportowi pasjonaci nie wyobrażają sobie życia bez regularnego wysiłku fizycznego – w końcu cykliczna aktywność poprawia kondycję, wzmacnia wytrzymałość i uwalnia odpowiedzialne za poczucie szczęścia endorfiny.
Motywacje są różne. Niektórzy uczęszczają na siłownię, ponieważ lubią ten sposób spędzania wolnego czasu, a dla innych jest to decyzja pokierowana względami zdrowotnymi. To nie przypadek; ruch fizyczny jest jednym z najważniejszych działań, jakie można podjąć dla własnego zdrowia.
Według zaleceń WHO wszyscy, niezależnie od wieku, powinni być aktywni. Dla dzieci w przedziale wiekowym 5-17 lat zaleca się godzinę dziennie przeznaczoną na sport, a dla osób dorosłych – 150-300 minut umiarkowanych ćwiczeń wytrzymałościowych lub 75-150 minut ruchu o wysokiej intensywności. Wysiłek przyjmuje rozmaite formy: może być to energiczny spacer, bieganie, udział w grach zespołowych czy właśnie trening na siłowni. Zdarza się jednak, że osoby, które dopiero chcą rozpocząć swoją przygodę z ostatnim wariantem, mają wiele wątpliwości dotyczących korzystania z maszyn, kolejności wykonywanych ćwiczeń czy zawartości torby zabieranej na trening.
Co należy wiedzieć przed pójściem na siłownię?
Przed pierwszą wizytą na siłowni warto pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Jedną z nich jest kolejność korzystania z dostępnych sprzętów. Każda aktywność powinna rozpoczynać się krótką rozgrzewką, np. na bieżni, rowerku lub w formie wyskoków, skipów i pajacyków. Ten sposób rozpoczęcia jest bardzo ważny, bo pozwala uniknąć potencjalnych kontuzji. Rozgrzewkę należy wykonywać zatem również wtedy, gdy planujemy rekreacyjne ćwiczenia ogólnorozwojowe (najbardziej polecane dla początkujących).
Następnie należy przejść do tzw. treningu właściwego, który nie wygląda tak samo we wszystkich przypadkach; jego przebieg zależy bowiem od określonego na początku celu uczęszczania na siłownię (może być to m.in. zwiększenie siły, schudnięcie czy wymodelowanie mięśni). Warto zatem sprawdzić, czemu służą konkretne maszyny i dopasować korzystanie z nich pod własne preferencje. Wszystkie ćwiczenia kończymy rozciąganiem całego ciała. Całość powinna zająć od 60 do 90 minut.
Trzeba pamiętać, że podczas wzmożonego wysiłku fizycznego szybciej się pocimy i tracimy płyny zgromadzone w organizmie. Podczas treningu musimy więc sięgać po wodę, najlepiej wzbogaconą o korzystne dla zdrowia i samopoczucia składniki mineralne. Dobrym wyborem będzie Muszynianka, zawierająca wspomagający przemianę materii wapń oraz istotny dla pracy mięśnia sercowego potas. Nawadnianie powinno być w tym przypadku systematyczne; wodę należy pić przed, w trakcie i po wykonywanym treningu.
Co zabrać na siłownię? Lista przydatnych rzeczy
Jeżeli wiemy już, czego spodziewać się na siłowni, warto dobrze przygotować się na pierwszą wizytę w tym miejscu. Podstawą jest wygodny strój: odpowiednie obuwie sportowe bez sztywnej podeszwy i tendencji do ślizgania się po podłodze, legginsy lub spodenki z oddychającego materiału i niekrępująca ruchów koszulka. Paniom przyda się też sportowy stanik, który odpowiednio usztywni biust i zapewni maksymalny komfort podczas wykonywania ćwiczeń. Wśród rzeczy pakowanych do sportowej torby powinna znaleźć się również bielizna na zmianę.
Na siłownię warto zabrać też dwa lub trzy ręczniki. Dlaczego aż tyle? Jeden posłuży do wytarcia ciała po prysznicu, a drugi do osuszania potu i bezpiecznego korzystania z maszyn – wystarczy położyć ręcznik na konkretny sprzęt, by ćwiczyć w higienicznych warunkach. Trzeci ręcznik będzie przydatny, jeśli siłownia posiada saunę, z której planujemy skorzystać.
Do torby powinna trafić oczywiście także butelka wody. Eksperci zauważają, że w przypadku, w którym intensywne ćwiczenia trwają dłużej niż godzinę, należy nawadniać się za pomocą małych łyków w 15- lub 20-minutowych odstępach czasowych. Podczas zwiększonego wysiłku fizycznego powinniśmy sięgnąć po naturalną wodę mineralną z wartościowymi składnikami, np. Muszyniankę, która ugasi pragnienie i uzupełni poziom elektrolitów w organizmie.
Po treningu koniecznie trzeba się odświeżyć, więc na siłownię zabieramy akcesoria pod prysznic – żel, szampon i odżywkę (jeśli chcemy myć włosy). Przydadzą się także klapki, ponieważ korzystanie z publicznych pryszniców wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zakażenia się grzybicą stóp.
Strach przed pójściem na siłownię. Jak go przełamać?
Wszystkie wątpliwości są rozwiane, a torba na siłownię spakowana. Co zatem jeszcze nas powstrzymuje? Bywa, że przed pierwszą wizytą w klubie sportowym hamuje nas niepewność oraz słaba samoocena. W badaniu przeprowadzonym przez amerykańskie studio fitnessowe Fit Rated niemal 65% kobiet przyznało się do unikania treningu z powodu wstydu lub lęku przed oceną innych ludzi.
Na sam początek przygody z ćwiczeniami warto wybierać zatem kameralne siłownie, które nas nie onieśmielą ani nie spłoszą. Wszelkie studia i kluby zapewniają zazwyczaj podczas pierwszego dnia demonstrację lub oprowadzenie przez pracownika obsługi. Jeżeli tak się nie stanie – nie bójmy się prosić o pomoc!
Zlecenie trenerowi personalnemu rozpisania treningu również ma szansę korzystnie wpłynąć na naszą pewność siebie. W sytuacji, w której nie planujemy natomiast korzystania z takich usług – zaprośmy na siłownię kogoś z rodziny lub grona przyjacielskiego. Jeśli nikt z naszego otoczenia nie ma ochoty na towarzyszenie nam w treningu – czas wykorzystać media społecznościowe! Być może za pośrednictwem postu na lokalnej grupie na Facebooku nawiążemy nowe znajomości?