Obserwuj w Google News

Co się dzieje, kiedy organizm jest odwodniony? Objawy i skutki odwodnienia

Artykuł promocyjny
4 min. czytania
31.05.2023 11:48
Zareaguj Reakcja

Odwodnienie to stan, o którym mówimy, gdy poziom wody i elektrolitów w organizmie jest zbyt niski, przez co zaczyna zagrażać jego funkcjonowaniu. Jego objawy powinny nas niepokoić, bowiem wywiera negatywny wpływ na szereg procesów, od których zależy nasze życie. Jak je rozpoznać i co zrobić, by im zaradzić?

Co się dzieje, kiedy organizm jest odwodniony? Objawy i skutki odwodnienia
fot. Shutterstock

Prawidłowe nawodnienie organizmu to podstawa zdrowego funkcjonowania. Woda, w zależności od naszego wieku, stanowi od 50 do 80% ludzkiego ciała. Kiedy więc doprowadzamy do odwodnienia, stwarzamy sytuację zagrażającą zdrowiu. O to, by wypijać odpowiednią ilość wody, powinniśmy dbać każdego dnia - nie tylko podczas upałów. Co się dzieje, kiedy organizm jest odwodniony? Dlaczego ten stan jest dla nas tak niebezpieczny? Lista skutków i objawów odwodnienia jest długa.

Odwodnienie - objawy

Każdy z nas codziennie traci około 2, 5 litra wody. Musimy uzupełniać jej zapasy, bowiem to właśnie ona odpowiada za naszą równowagę wodno-elektrolitową. Dodatkowo wspiera nas w utrzymywaniu optymalnej temperatury ciała i normalizuje ciśnienie krwi, chroni nasze narządy, a także wspomaga trawienie i oczyszcza organizm. To dzięki niej wolniej się starzejemy, jesteśmy mniej narażeni na choroby stawów, zachowujemy dobrą pamięć i bystry umysł. Z pozoru trudno w to uwierzyć, jednak wystarczy sobie uświadomić, że stanowi ona główny materiał budulcowy naszego ciała. Organizm dziecka w niemal 80% procentach składa się z wody, a dorosłego - w około 60%. Seniorzy z biegiem lat tracą ten cenny składnik, przez co woda zaczyna stanowić jedynie 50% ich ciała. Z tego powodu to oni są najbardziej narażeni na skutki odwodnienia. Warto jednak wiedzieć, że jest to stan niebezpieczny dla każdego z nas. Szkodzi zdrowiu, a może nawet zagrażać życiu.

Odwodnienie występuje wtedy, gdy nasz organizm traci więcej wody, niż jej przyjmuje. Pozbywamy się jej podczas trawienia, pocenia się, a nawet przez oddychanie czy parowanie skóry. Czynniki zwiększające ryzyko odwodnienia są wielorakie. W pierwszej kolejności należy oczywiście wymienić rzadkie picie płynów. Do odwodnienia przyczyniają się także częsta aktywność fizyczna, spożywanie kofeiny, soli czy alkoholu. Na ten stan narażone są również osoby, które zmagają się z chorobami nerek, przeziębieniem lub grypą, cukrzycą, a także otyłością. Pojawienie się problemów żołądkowo-jelitowych, takich jak biegunka, również często prowadzi do odwodnienia. Musimy zachować szczególną czujność podczas upałów, bowiem pocimy się wtedy bardzo intensywnie. Latem lepiej więc zawsze mieć przy sobie naturalną wodę mineralną, taką jak Muszynianka, która jest pełna wartościowych pierwiastków niezbędnych dla funkcjonowania naszego organizmu.

Jakie objawy daje odwodnienie? Do najczęściej wymienianych należą uczucie pragnienia i zmęczenie, a także bóle głowy. Wielu z nas rozpoznaje u siebie ten stan na podstawie barwy moczu - staje się ona intensywnie żółta i wyraźnie ciemniejsza. Po pewnym czasie zupełnie przestajemy odczuwać potrzebę korzystania z toalety. Jeśli nie robiliśmy tego przez cały dzień, z pewnością jesteśmy odwodnieni. Kolejnym ważnym objawem tego stanu jest coraz większe osłabienie, które wywołuje senność i uczucie rozdrażnienia. Pojawiają się wtedy drgawki, zawroty głowy, a także wahania pulsu - może być zbyt wysoki lub zbyt niski. W skrajnych przypadkach miewamy też problemy z oddychaniem. Utrzymujący się stan odwodnienia daje też zauważalne fizyczne objawy. Nie jest nim jedynie suchość w ustach - chociaż warto wiedzieć, że za każdym razem, kiedy ją odczuwamy, z pewnością jesteśmy odwodnieni. Odwodnienie wysusza też skórę i oczy, więc kolejnym niepokojącym sygnałem powinno być dla nas to, że nie potrafimy wytwarzać łez.

Skutki odwodnienia

Nie powinniśmy ignorować oznak odwodnienia. Zaburzenia w gospodarce wodnej mają poważne skutki dla naszego organizmu. Ciało jest wtedy wyczerpane, pojawia się ryzyko udaru słonecznego. Jeśli często doprowadzamy swoje ciało do tego stanu, możemy doświadczyć problemów z nerkami lub drogami moczowymi. Odwodnienie wywołuje zaburzenia pracy serca, które pracuje wtedy ciężej, żeby nadal móc pompować krew - wiąże się z tym ryzyko zakrzepicy. Kiedy nie jesteśmy odpowiednio nawodnieni, utrudniamy również pracę mózgu, przez co czujemy się oszołomieni lub zdezorientowani, mamy problemy z pamięcią i koordynacją, narażamy się na niebezpieczne sytuacje lub nie możemy szybko zareagować w razie pojawienia się zagrożenia. Odwodnienie może wywołać też objawy neurologiczne, takie jak drgawki i skurcze, a nawet doprowadzić do ataku padaczki. Spadek ciśnienia tętniczego związany ze stanem odwodnienia może wywołać wstrząs krwotoczny. Zaburzenia układu nerwowego osoby odwodnionej mogą dawać też szereg innych objawów, które na wielu poziomach utrudniają funkcjonowanie.

Warto pamiętać, że odwodnienie wiąże się nie tylko z pragnieniem. Bywa często mylone z uczuciem głodu. Wynika to między innymi z tego, że woda uczestniczy w uwalnianiu glukozy. Kiedy nie pijemy jej wystarczająco dużo, zaczynamy odczuwać potrzebę jedzenia i mamy apetyt na słodkie potrawy. Osoby będące na diecie odchudzającej powinny zdawać sobie sprawę, że to nie jedyny czynnik odpowiedzialny za pojawienie się ryzyka przyrostu masy ciała. Nawet jeśli stosujemy redukcję kalorii, stan odwodnienia stwarza zagrożenie, że waga zatrzyma w miejscu. Nasz metabolizm zwolni, a organizm nie będzie mógł swobodnie przeprowadzać procesu detoksykacji. Składniki odżywcze zawarte w pożywieniu będą też słabiej przyswajane.

Zapobieganie odwodnieniu jest niezwykle łatwe. Wystarczy regularnie pić wodę - dobrym wyborem będzie bogata w składniki mineralne Muszynianka, która zawiera magnez, wapń, potas i żelazo. Jeśli chcemy zadbać o swoje zdrowie, powinniśmy nawadniać się codziennie, nie czekając na uczucie wzmożonego pragnienia. Ono bowiem stanowi już objaw tego, że doszło do odwodnienia organizmu, a nasze ciało jest narażone na zmęczenie i stres. Systematyczne picie wody może temu zapobiec. Podczas wykonywania aktywności fizycznej i w upalne dni powinniśmy pić jej więcej, a także spożywać produkty bogate w wodę. Skutki odwodnienia są bardzo nieprzyjemne, więc lepiej do niego nie dopuszczać.