Jaki skład mają kosmetyki ekologiczne? Zobacz, na co zwrócić uwagę
Kosmetyki ekologiczne nazywane też kosmetykami naturalnymi są coraz częściej wybierane przez kobiety. Są nieco droższe niż zwykłe kosmetyki spotykane w drogeriach, ale nie bez powodu. Ich cena adekwatna jest do jakości składników, z których są zrobione. Jaki skład mają kosmetyki ekologiczne i dlaczego warto ich używać?

Kosmetyki ekologiczne są w całości zrobione z organicznych składników. Jednak nie wszystkie produkty pochodzenia organicznego nadają się do tego, żeby zrobić z nich kosmetyki. Zobacz, które składniki są najcenniejsze i dlaczego warto zamienić zwykłe kosmetyki na kosmetyki naturalne.
Zobacz także: Tak z wiekiem zmienia się skóra. Po których urodzinach pojawiają się zmarszczki w określonych miejscach?
Kosmetyki ekologiczne – co to jest
Tak jak pisaliśmy wyżej kosmetyki naturalne zawierają wyłącznie naturalne składniki. Są to elementy pochodzenia roślinnego, mineralnego, ale też zwierzęcego. W dodatku kosmetyki naturalne przygotowywane są poprzez naturalne procesy, które zajmują więcej czasu, pochłaniają więcej pieniędzy. Dlatego też kosmetyki naturalne są droższe niż drogeryjne – muszą spełniać określone normy. W zależności od składu kosmetyki ekologiczne mogą mieć najróżniejsze właściwości. Jednak bez względu na ich elementy, są dużo zdrowsze dla naszej skóry, gdyż nie obciążają jej zbędnymi konserwantami i chemią.
Kosmetyki naturalne – skład
Kosmetyki naturalne mogą składać się z wielu rzeczy. Najpopularniejsze z nich to kaktus, aloes, algi, glinka, miód, herbata, nasiona, zioła, pestki.
- Aloes. To częsty składnik kosmetyków naturalnych. Nic dziwnego – ma działanie kojące i wspomaga gojenie się skóry. Kosmetyki z aloesem nadają się do skóry problematycznej – jest to sposób na trądzik, ale i na przebarwienia. Aloes można stosować nawet bezpośrednio na skórę – np. w postaci wyciśniętego z listka rośliny soku. Łagodzi on podrażnioną skórę i doskonale radzi sobie z niedoskonałościami.
- Kaktus. Ekstrakt z kaktusa powinien znaleźć się w kosmetykach na różnego rodzaju zaskórniki, wysypki czy egzemy. Zawiera on flawonoidy i pektyny, które pomagają się z nimi uporać.
- Algi morskie. To one dostarczają substancje odżywcze i mikroelementy niezbędne w pielęgnacji skóry.
- Zielona glinka. To bezcenne źródło soli mineralnych. Zawiera m.in. krzem, fosfor, wapń, aluminium, potas, selen, mangan i miedź. Zielona glinka oczyszcza skórę i pobudza komórki do regeneracji.
- Herbata. Jest nie tylko smaczna do picia, ale też cenna dla pielęgnacji skóry. Przede wszystkim zawiera mnóstwo przeciwutleniaczy – szczególnie zielona herbata – które działają przeciwstarzeniowo. Wzmacnia skórę i pobudza ją do regeneracji.
- Miód Manuka. To jedne z najcenniejszych składników kosmetyków ekologicznych. Ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, oczyszczające. Doskonale nadaje się do leczenia ran i podrażnień. To także dobry lek na trądzik. Miód Manuka działa także nawilżająco i rozjaśniająco. Produkt ten można stosować także bezpośrednio na skórę – w postaci masek na twarz.
- Pestki, nasiona. To dodatek do kosmetyków naturalnych. Doskonale peelingują i dostarczają skórze wartości odżywczych.
- Zioła. Skrzyp polny znajdziemy najczęściej w kosmetykach mających wzmocnić włosy, paznokcie i skórę. Z kolei liście dmuchawca dobrze działają na piegi i przebarwienia. Z kolei łubin ma właściwości oczyszczające i ściągające.
Afrykański sekret pielęgnacji skóry:
Skuteczny baobab, czyli jak sekret Afryki odmienia pielęgnację skóry