Obserwuj w Google News

Kolczyki w uchu - wszystko, co należy wiedzieć na temat przekłuwania uszu

2 min. czytania
12.09.2018 12:48
Zareaguj Reakcja

Kolczyki w uchu to najpopularniejsza ozdoba, na którą stawiają przede wszystkim kobiety, ale coraz częściej również mężczyźni. Noszą je zarówno kilkuletnie dzieci, jak i osoby w dojrzałym wieku. Zanim zdecydujesz się na pierwsze kolczyki w uchu, sprawdź, co powinnaś wiedzieć na ten temat, by uniknąć skutków ubocznych.

Kolczyki
fot. Shutterstock

Chcesz nosić kolczyki w uchu? Zadbaj o higienę i odpowiednią pielęgnację skóry wokół uszu. Z naszego artykułu dowiesz się, w jaki sposób przygotować się do przekłuwania uszu oraz jak dbać o skórę tuż po tym zabiegu. Podpowiemy także, jakich preparatów używać, a czego unikać.

Po przekłuciu uszu powinno się zastosować do kilku podstawowych zasad. Dzięki temu unikniesz infekcji i przyspieszysz gojenie się rany. Sprawdź też, jak dokładnie wygląda przekłuwanie uszu u kosmetyczki.

Redakcja poleca

Kolczyki w uchu - jak dbać o higienę?

Jeżeli chcesz nosić kolczyki w uchu, musisz pogodzić się z tym, że zaraz po przekłuciu na uchu pojawi się rana. To, jak szybko będzie się goić zależy od ciebie.

Jeżeli od razu zadbasz o skórę we właściwy sposób, okres ten będzie trwał stosunkowo krótko. Pamiętaj też o tym, aby nie doprowadzić do przeniesienia bakterii na świeżo przekłute ucho. Jest to bowiem najprostsza droga do zakażenia. Poznaj podstawowe zasady higieny.

Za każdym razem, kiedy wkładasz lub wyjmujesz kolczyk z ucha, powinnaś dokładnie umyć ręce mydłem oraz kolczyki w uchu najlepiej solą fizjologiczną. W ten sposób uchronisz się przed bolesnymi skutkami infekcji.

Następnie wysusz ręcznikiem papierowym ucho z kolczykiem. Dodajmy, że zabronione jest stosowanie wody utlenionej i spirytusu, które mimo że działają odkażająco, to podrażniają skórę.

Jeżeli zdarzy ci się infekcja, używaj maści Tribiotic lub Neomycyna 2 lub 3 razy dziennie przez maksymalnie 7 dni w tygodniu. Po upływie tego czasu skutki uboczne powinny zniknąć, a ty będziesz mogła nosić kolczyki w uchu kiedy tylko chcesz.

Kolczyki w uchu - gojenie się skóry

Zanim skóra po przekłuciu płatka się zagoi, może minąć od 7 do 14 dni. W tym czasie powinny zniknąć wszelkie obrzęki, zaczerwienienia i podrażnienia skóry. Pamiętaj, aby pozostawić kolczyki w uchu zaraz po przekłuciu. W innym wypadku skóra szybko z powrotem się zrośnie.

Po przekłuwaniu płatków na początku rany goją się na zewnętrznej części ucha, a dopiero później stopniowo też wewnątrz. Do czasu, kiedy skóra się całkowicie nie zagoi należy regularnie ją dezynfekować, by nie dopuścić do rozprzestrzeniania się bakterii. Pamiętaj też, aby spać na czystej poduszce i regularnie wymieniać kołdrę. Ponadto nie uciskaj świeżo przekłutych uszu opaską do włosów ani innymi nakryciami głowy.

Kolczyki w uchu - czy są bezpieczne

Przekłuwanie uszu nie jest niebezpieczne, ale trzeba pamiętać o tym, aby dbać o przekłute miejsca. Kolczyki w uchu są wspaniałą ozdobą, na którą decyduje się coraz więcej osób. Bezpośrednio po przekłuciu warto nosić kolczyki ze stali chirurgicznej przez cały czas - wówczas unikniemy sytuacji, że dziurki nam zarosną. A przecież zależy nam na tym, aby cieszyć się kolczykami w uchu przez jak najdłuższy czas.