Obserwuj w Google News

Lakier do paznokci może zrujnować twoje zdrowie! Poznaj najnowsze wyniki badań

1 min. czytania
12.10.2018 13:01
Zareaguj Reakcja

Sprawdź, co ci grozi.

Malowanie paznokci
fot. Shutterstock

Lakier do paznokci jest dla większości z nas kosmetycznym niezbędnikiem. Miliony kobiet stosują go regularnie, nie zdając sobie sprawy, jak bardzo może nam zaszkodzić. Według najnowszych badań lakier do paznokci nie tylko rujnuje zdrowie, ale też może być przyczyną bezpłodności.

Lakier do paznokci szkodliwy dla zdrowia

Najnowsze wyniki badań są bardzo niepokojące. Okazuje się, że zawarte w lakierach do paznokci chemikalia negatywnie wpływają na mózg, mogą uszkodzić płód, spowodować bezpłodność, endometriozę, zespół policystycznych jajników a nawet przyczynić się do powstawania nowotworu piersi. Są za to odpowiedzialne zawarte w lakierach substancje, takie jak toluen, formaldehyd, ftalan dibutylu oraz ich substytuty.

Co ciekawe, uważne czytanie etykiet w tym przypadku nie wystarczy, ponieważ nawet w lakierach uznawanych za nietoksyczne znajdziemy szkodliwe substancje.

Ze względu na niewielką standaryzację lub weryfikację oświadczeń na etykietach lakierów, konsumentom i pracownikom salonów kosmetycznych trudno jest dowiedzieć się, co te etykiety naprawdę znaczą dla zdrowia - stwierdziła badaczka dr Anna Young.

Zastanów się, zanim następnym razem sięgniesz po swój ulubiony lakier do paznokci!

 

Szukasz dobrego filmu na jesienny wieczór? Oto lista najlepszych komedii, które trzeba zobaczyć!