Martwią cię zmarszczki mimiczne? Podpowiadamy, jak się ich pozbyć
Zmarszczki mimiczne to te, które możemy zaobserwować u siebie najszybciej. Powstają w wyniku ruchu brwi, marszczenia czoła czy mrużenia oczu. Jakie są rodzaje zmarszczek mimicznych i jak się ich pozbyć?

Zmarszczki mimiczne powstają na skutek zmniejszenia elastyczności skóry i obniżenia jej jędrności na twarzy. Tworzą się w wyniku marszczenia czoła, mrużenia oczu, ruchu ust czy uśmiechania się. Czy istnieją skuteczne sposoby na zahamowanie tego procesu albo na pozbycie się zmarszczek mimicznych?
Zobacz także: Tak z wiekiem zmienia się skóra. Po których urodzinach pojawiają się zmarszczki w określonych miejscach?
Jak powstają zmarszczki mimiczne
Mięśnie twarzy kurczą się w ciągu dnia ok. 15 000 razy! A każdy taki skurcz może w dłuższej perspektywie przyczynić się do powstawania zmarszczek mimicznych. Jakie są główne przyczyny pojawiania się ich?
- śmianie się
- marszczenie czoła, które towarzyszy takim emocjom jak gniew czy niezadowolenie
- mrużenie oczu – np. u osób, które nie widzą z daleka
Kiedy mogą się pojawić pierwsze zmarszczki mimiczne
Tak naprawdę starzenie się skóry to sprawa bardzo indywidualna. Pierwsze zmarszczki mimiczne występują szybciej u osób, które mają wyrazistą ekspresję twarzy. Może mieć to miejsce już po 20 roku życia. U niektórych z kolei pierwsze pojawią się po 30 roku życia.
Zmarszczki mimiczne – rodzaje
Istnieją różne rodzaje zmarszczek mimicznych. Najpopularniejsze to:
- zmarszczki wokół oczu tzw. "kurze łapki" – powstają one od śmiechu, mrużenia oczu czy w wyniku unoszenia się policzków w uśmiechu
- zmarszczki pionowe czyli lwia bruzda – pojawiają się między brwiami, nad linią nosa. Powodują je głównie emocje takie jak złość czy niezadowolenie, w wyniku których specyficznie marszczymy twarz.
- zmarszczki palacza – nie pojawiają się wyłącznie u osób, które palą. Mogą być spowodowane m.in. piciem napojów przez słomkę.
- zmarszczki poziome – to jedne z najczęściej występujących zmarszczek mimicznych. Zmarszczki na czole, które powodowane są unoszeniem brwi do góry.
- fałdy nosowo-wargowe – to linie od płatków nosa do kącików ust. Powstają w wyniku częstego śmiania się.
Zmarszczki mimiczne – domowe sposoby
Istnieje kilka domowych sposobów, które pozwolą zapobiegać zmarszczkom mimicznym albo chociaż odrobinę je niwelować. Zastosuj się do kilku prostych zasad, które pomogą ci zniwelować zmarszczki mimiczne:
- ogranicz odruchy mimiki twarzy
- włącz do pielęgnacji i do diety witaminę E
- pij dużo wody
- masuj czoło okrężnymi ruchami
- unikaj promieni słonecznych
- unikaj alkoholu i używek
- stosuj kremy przeciwzmarszczkowe – zregenerują on skórę i dogłębnie odżywią
Zabiegi na zmarszczki mimiczne
Jeżeli domowe sposoby na zmarszczki mimiczne zawiodą, zawsze pozostają zabiegi na zmarszczki mimiczne, które można wykonać w profesjonalnym salonie kosmetycznym. Polegają one przede wszystkim na wstrzyknięciu botoksu lub kwasu hialuronowego. Eliminują one zmarszczki na czole czy wokół oczu.
Rodzajów zmarszczek jest bardzo dużo, jednak te mimiczne występują stosunkowo wcześnie i najczęściej. Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo ich powstania trzeba dbać o odpowiednie nawyki – takie jak dobra dieta czy masaż twarzy. Regenerują one organizm od środka i od zewnątrz. Kiedy ma on wystarczającą ilość witamin, dobre ćwiczenia fizyczne i odpowiednią pielęgnację z zewnątrz, jest młody i świeży przez długi czas. Dlatego warto zapobiegać zmarszczkom stosując się do kilku prostych zasad, niż później walczyć z nimi za pomocą inwazyjnych zabiegów.
Naturalny sposób na dobrą pielęgnację skóry:
Autor: Paulina Ermel