Obserwuj w Google News

Zdarza ci się wyciskać pryszcze? Jak to przeczytasz, nigdy więcej tego nie zrobisz

2 min. czytania
20.10.2021 15:22
Zareaguj Reakcja

Wyciskanie pryszczy jest nie tylko bolesne, ale też bardzo niezdrowe. Może nieść za sobą opłakane skutki dla całego naszego organizmu.

Wyciskanie pryszczy może przynieść opłakane skutki - w tym choroby
fot. Shutterstock

Nie jest to zbyt przyjemny nawyk, ale zmaga się z nim wiele osób - wyciskanie pryszczy może się wydawać obrzydliwe, ale większość z nas robi to po to, żeby wyglądać estetycznie. Trzeba z tym jednak bardzo uważać. Okazuje się bowiem, że zbyt częste pozbywanie się w ten sposób trądziku może prowadzić do stanów zapalnych, jak również wielu chorób. Jest to jeden z nawyków, które niszczą skórę, ale nie wpływa wyłącznie na stan cery. Sami zobaczcie, jak opłakane skutki może nieść za sobą wyciskanie pryszczy. 

Zobacz także:  Wynaleziono urządzenie dla osób uzależnionych od wyciskania pryszczy

Wyciskanie pryszczy może przynieść opłakane skutki

Zmiany trądzikowe są trudne do usunięcia. Nic więc dziwnego, że niektórzy ludzie mają tendencję do wyciskania pryszczy. W rzeczywistości jednak może to być dla nas bardzo szkodliwe. 

Redakcja poleca

Przede wszystkim pozbywanie się w ten sposób trądziku może doprowadzić do powstania blizn i stanów zapalnych skóry. Istnieje też ryzyko wystąpienia jeszcze większej liczby krost, ze względu na to, że rozprowadzimy palcami bakterie w innych miejscach naszego ciała. 

To jednak nie wszystko. Okazuje się, że skutki wyciskania pryszczy mogą być jeszcze bardziej opłakane. Ma to sporo wspólnego z tzw. trójkątem śmierci - obszarem twarzy o unaczynieniu żylnym (rozciąga się od górnej części nosa do kącików ust). 

Jak podaje poradnikzdrowie.pl, to właśnie wyciskanie pryszczy w tym obszarze jest dla nas najbardziej ryzykowne. Przez żyły, które w nim występują, może bowiem dojść do zapalenia zatoki jamistej lub opon mózgowych czy ropnia mózgu. 

Zobacz także:  Domowy sposób na trądzik. Maseczka z kurkumy pomoże ci pozbyć się niedoskonałości

Jak bezpiecznie wyciskać pryszcze? 

Nie trzeba jednak całkowicie rezygnować z wyciskania pryszczy. Niezależnie od tego, w jakiej części naszej skóry znajduje się krosta, należy ją odpowiednio zabezpieczyć przed przedostaniem się do niej bakterii. 

Dlatego przed wyciskaniem pryszczy trzeba dokładnie umyć i zdezynfekować ręce. Oprócz tego krostę należy przemyć wodą utlenioną lub innym środkiem odkażającym. Zastosujmy go także po wyciśnięciu ropy, a na samym końcu nałóżmy na pozostałość po pryszczu maść z antybiotykiem. 

Zobacz także:  Codziennie przez rok jadła kurkumę. Efekty przerosły jej oczekiwania

Źródło: poradnikzdrowie.pl