Warkoczyki afrykańskie to odważna fryzura, na którą coraz chętniej się decydujemy! Jak je zrobić i jak pielęgnować?
Warkoczyki afrykańskie są odważną fryzurą, jednak coraz chętniej się na nie decydujemy. Jak je zrobić, jak pielęgnować i jak ściągnąć? Oto kilka wskazówek!

Warkoczyki afrykańskie to oryginalna fryzura, którą zazwyczaj przygotowujemy na stałe. Jest to doskonała opcja dla tych, którym podobają się dredy, jednak obawiają się takiej fryzury. Warkoczyki afrykańskie będą bowiem wyglądać o wiele delikatniej i można z nich wykonać później więcej fryzur, czego nie zrobimy w przypadku sztywnych dredów. Warkoczyki te są bowiem o wiele bardziej elastyczne. Niemniej jednak również jest to fryzura dla odważnych.
Podpowiadamy, jak zrobić warkoczyki afrykańskie, pielęgnować je oraz ściągnąć. Zdradzamy też patenty na to, jak upiększyć je, żeby prezentowały się zjawiskowo i oryginalnie.
Zobacz także: Dredy to nie tylko fryzura. To sposób bycia! Jak je zrobić i pielęgnować?
Warkoczyki afrykańskie – skąd się wzięły?
Warkoczyki afrykańskie swoje korzenie mają oczywiście w Afryce. Rdzenni mieszkańcy tego kontynentu wykorzystują swoje naturalne, grube włosy, żeby wykonać z nich warkoczyki na całej głowie. Po co?
Okazuje się, że fryzurę tę zapoczątkowały plemiona afrykańskie w celu zapewnienia sobie wygody. Afrykańczycy mają bowiem gęste i bujne włosy, które znacznie utrudniały im życie w upalnym klimacie, jaki panuje na tym kontynencie. Warkoczyki miały ich przed tym ochronić.
Pierwotnie warkoczyki afrykańskie ułatwiały przepływ powietrza przy skórze głowy, w związku z czym pomagały tubylcom przeżyć upały. Później tego typu fryzura stała się charakterystyczna dla kultury hip-hopu. Wielu raperów decydowało się na tego typu włosy, które tym samym stały się symbolem Afroamerykanów. Tym samym to właśnie raperzy spopularyzowali warkoczyki afrykańskie w trendach fryzjerskich.
Zobacz także: Modne fryzury dla nastolatków. TOP 10 inspiracji prosto z Instagrama
Warkoczyki afrykańskie – jak zrobić fryzurę?
Ludzie na całym świecie coraz chętniej decydują się na warkoczyki afrykańskie. Największą popularnością cieszą się oczywiście wśród młodych ludzi. Niestety nasza europejska uroda nie charakteryzuje się zazwyczaj tak gęstymi włosami jak afrykańska. Dlatego też często do wykonania tego typu warkoczyków sięgamy po sztuczne warkoczyki, tzw. warkoczyki syntetyczne, które sprawiają, że nasza fryzura staje się gęsta.
Doczepianie warkoczyków i ich zaplatanie jest skomplikowane i czasochłonne. Dlatego też warto wybrać się do specjalisty, który pomoże nam osiągnąć wymarzoną fryzurę. Ich cena waha się w granicach 400-800 zł. Wszystko zależy od tego, czy chcemy zrobić je na naturalnych włosach (muszą mieć minimum 7 cm), czy chcemy doczepiać jeszcze warkoczyki syntetyczne.
Jeżeli chcesz zaoszczędzić, możesz spróbować przygotować warkoczyki afrykańskie w domu, jednak trudno będzie ci je wykonać samemu. Spróbuj zatrudnić do tego siostrę lub przyjaciółkę. Ważne jest tylko, żeby ta osoba była cierpliwa.
Zobacz także: Jak zrobić karbowane włosy? To proste!
Jak zrobić warkoczyki afrykańskie w domu? Przede wszystkim zacznij od umycia włosów szamponem. Następnie nie zapomnij o myciu włosów odżywką. Opłucz dokładnie kosmyki chłodną wodą, rozczesz włosy grzebieniem o szeroko rozstawionych zębach i tak przygotuj włosy do zabiegu.
Wysusz włosy i dokładnie je rozczesz. Następnie przy pomocy grzebienia rozdziel włosy na kilka sekcji o wielkości około 2,5 cm. Zacznij robić warkoczyki od samego dołu włosów. Pasek włosów rozdziel na trzy i zapleć tradycyjny warkoczyk, zaczynając jak najbliżej skóry głowy i ściskając kosmyki. To bardzo ważne, ponieważ warkoczyki afrykańskie charakteryzują się tym, że są bardzo blisko skóry głowy. Tę technikę powtarzamy na kolejnych pasmach, aż wypełnimy warkoczykami całą głowę.
Warkoczyki muszą być równe i gładkie, dlatego trudno osiągnąć idealne robiąc je samemu w domu. Przy odpowiednich staraniach i cierpliwości można jednak tego dokonać.
Zobacz także: Tapir w stylu retro to najmodniejsze uczesanie tego roku! Sprawdź, jak je wykonać!
Warkoczyki afrykańskie – jak pielęgnować fryzurę?
Zrobienie warkoczyków afrykańskich to jedno. Pytanie, jak je potem pielęgnować. Tego typu fryzura wymaga bowiem specjalnego starania.
Przede wszystkim należy je moczyć jak najrzadziej, w związku z tym, gdy nie myjesz głowy, staraj się dokładnie wiązać warkoczyki w wysoki kok, który sprawi, że nie dostanie się do nich woda. Jeżeli natomiast zamierzasz umyć włosy, koniecznie dostosuj się do tych wskazówek, które dotyczą ogólnej pielęgnacji warkoczyków afrykańskich.
- Pozbądź się tłustych kosmetyków do pielęgnacji włosów. Są one trudne do spłukania, a warkoczyki jeszcze to utrudnią.
- Należy je myć szamponem rozcieńczonym z wodą.
- Końce warkoczy można nawilżyć odżywką, jednak lepiej nie stosować jej na całej głowie.
- W słoneczne dni używaj kosmetyków z filtrem do skóry głowy – twoja skóra w niektórych miejscach będzie odsłonięta i niechroniona przez włosy, przez co będzie bardziej narażona na promienie słoneczne. Możesz ją osłonić także chustą lub kapeluszem.
- Przed snem spinaj włosy, żeby nie szarpać warkoczyków.
- Susz włosy wyłącznie letnim i umiarkowanym strumieniem. Ciepłe i ostre powietrze może popsuć twoją fryzurę.
- Spróbuj upiększyć warkoczyki odpowiednio je stylizując, według poniższych wskazówek. Dzięki temu będą prezentować się o wiele lepiej.
Zobacz także: Jak dbać o włosy blond i komu pasują? Podpowiadamy!
Warkoczyki afrykańskie – upiększanie i stylizacja
W związku z tym, że warkoczyki afrykańskie zyskały w ostatnich latach na popularności, powstało wiele gadżetów i sposobów na ich upiększenie. Można nakładać na nie koraliki, a także doczepić syntetyczne warkoczyki w różnych kolorach.
Można też stworzyć z nich modną fryzurę, np. kok na czubku głowy z całych warkoczyków lub tylko części. Można też wykonać piękny warkocz lub dwa z plecionych warkoczyków, a nawet wysokiego kucyka. Wszystko zależy od twojej inwencji twórczej.
Zobacz także: Fryzura z warkoczem – przegląd najmodniejszych propozycji tego sezonu!
Warkoczyki afrykańskie – ściągnie. Jak je rozplątać?
Warkoczyki afrykańskie można nosić od 3 do 6 miesięcy. Wszystko zależy od tego, jak szybko rosną nasze włosy. Są jednak sposoby na to, żeby zakryć odrosty, np. chustką na głowie. Jest to jednak jedynie przejściowa opcja.
Gdy mamy odrosty, możemy poprawić nasze warkoczyki lub całkiem je ściągnąć. Żeby ściągnąć warkoczyki potrzebujesz: nożyczek, kogoś do pomocy, chwili wolnego czasu, grzebienia ze szpikulcem lub cienkiego szydełka oraz grzebieni z rzadkimi i gęstymi ząbkami.
Należy znaleźć miejsce, w którym kończą się nasze naturalne włosy i w tym miejscu uciąć warkoczyki (chyba, że całe warkoczyki są zrobione z naturalnych włosów). Następnie każdy warkoczyk po kolei rozplątujemy, luzując poszczególne sploty szpikulcem. Każde miejsce po warkoczyku należy dokładnie rozczesać.
Możesz spróbować użyć także olejku lub odżywki, żeby łatwiej rozplątywały się włosy. Po rozplątaniu i tak należy dokładnie je umyć. Jakość twoich włosów natomiast będzie zależało oczywiście od tego, w jaki sposób pielęgnowałeś swoje warkoczyki w trakcie ich noszenia.
Zobacz także: Najmodniejsze kolory włosów na wiosnę 2020! W tym sezonie stawiamy na klasykę
Jesteś wulkanem emocji? A może uważasz się za osobę spokojną? W końcu każdy z nas jest inny i ma uśpione zupełnie różne emocje. Koniecznie weź udział w naszym quizie i przekonaj się, który żywioł w tobie drzemie!
Koniecznie sprawdź, jaki żywioł w tobie drzemie!