Obserwuj w Google News

Rakotwórcza substancja w kosmetykach do makijażu. Znana sieć ma wycofać je ze sprzedaży

Magdalena Kulej
2 min. czytania
29.03.2018 15:51
Zareaguj Reakcja

Marka ma wiele sklepów w całej Europie, w tym w Polsce. 

Makijaż
fot. shutterstock.com

Dwie holenderskie agencje rządowe wykryły rakotwórczą substancję w kosmetykach popularnej amerykańskiej sieci Claire’s. To jej kolejne problemy, bo w połowie marca tego roku przedstawiciele Claire's złożyli wniosek o ochronę przed bankructwem. Sieć ma już 2 miliardy dolarów długu.

Zobacz także:  Wizażystka w ostrych słowach krytykuje makijaż Polek. Drażni ją zwłaszcza jedna rzecz. "Psuje nasz wizerunek za granicą"

Nakaz o natychmiastowe wycofanie produktów wydał Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności i Produktów Konsumenckich (NVWA) i Inspektorat ds. Środowiska. Kosmetyki Claire's są od lat niezwykle popularne zwłaszcza wśród młodzieży. Nic więc dziwnego, że szczególnie zaniepokojeni są rodzice. Ich nastoletnie pociechy kupowały artykuły marki w 4220 sklepach w USA i w Europie, w tym w wielu sklepach w Polsce.

Jak podał portal dutchnews.nl, nakaz dotyczy dwóch rodzajach pudrów do twarzy, w których wykryto azbest. Znaleziono go w produktach w Holandii i w Stanach Zjednoczonych. Zaznacza się jednak, że pudry są też dostępne w innych krajach.

16348775165_1be78f615a_k
fot. flickr.com / Mike Mozart

Azbest w pudrach Claire's 

Organizacje podkreśliły, że stężenie niebezpiecznej substancji nie jest duże, ale stosowanie tych kosmetyków może być szkodliwe dla zdrowia. W pudrze do twarzy stężenie azbestu wynosiło od 2 do 5 procent. Z kolei w pudrze do konturowania od 0,1 do 2 procent. Informacja o rakotwórczej substancji w produktach Claire’s w Holandii pojawiła się też w grudniu ubiegłego roku. Po testach laboratoryjnych amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) zapewniła jednak, że produkty są bezpieczne.

Zobacz także:  Mężczyźni wskazują, jakie makijaże nie podobają im się u kobiet

Azbest to materiał szeroko stosowany przede wszystkim w budownictwie i innych dziedzinach przemysłu do lat 90-tych. Jest zaliczany do pierwszej, czyli najwyższej kategorii czynników rakotwórczych. Lekarze alarmują, że azbest przyczynia się m.in. do powstawania chorób opłucnej oraz rak oskrzeli, jajników, nerek czy krtani. W związku z tym holenderski inspektorat sanitarny nakazał firmie natychmiastowe wycofanie kosmetyków ze sprzedaży i wszczął w sprawie śledztwo.

 

Zobacz w poniższej galerii 7 błędów w makijażu, które popełniamy najczęściej:

7 błędów w makijażu, które popełniamy najczęściej