Obserwuj w Google News

Szamponetka – łatwe i szybkie farbowanie włosów w domu

3 min. czytania
Aktualizacja 03.02.2020
13.06.2018 12:45
Zareaguj Reakcja

Szamponetka to produkt, którym w bardzo szybki i prosty sposób zmienisz swój wizerunek. Kosztuje niewiele, a efekty przechodzą najśmielsze oczekiwania. Jak działa szamponetka i jaką wybrać?

Kobieta z kolorowymi włosami
fot. Shutterstock

Szamponetka to nieinwazyjny sposób farbowania włosów. Nie wnika ona wewnątrz włosa, a jedynie pokrywa go nowym kolorem z zewnątrz. Dlatego szamponetka jest dobra, jeśli zależy nam na szybkim efekcie, ale niestety jest on krótkotrwały.

Zobacz także: O takich włosach marzą wszystkie dziewczyny! To najpopularniejszy trend tego sezonu

Jak działa szamponetka

Szamponetka może dać różne efekty na różnych włosach. Jeżeli pierwszy raz je farbujesz, efekt będzie inny niż jeżeli nałożysz ją na włosy już farbowane/rozjaśniane. Trzeba też pamiętać o tym, że szamponetka może zmienić kolor włosów o maksymalnie 2-3 tony.

Szamponetka – zalety stosowania

Jakie są zalety stosowania szamponetki?

 • natychmiastowy efekt
 • niska cena
 • łatwa dostępność "farby"
 • szeroka gama kolorów
 • nie niszczy włosów
 • oszczędza czas, którego wymaga wizyta u fryzjera

Szamponetka – jaką wybrać?

Szamponetka nie jest w stanie rozjaśnić włosów – to dlatego, że jest bardzo delikatna i nie zawiera utleniaczy. Dlatego warto wybierać szamponetkę zbliżoną do naszego naturalnego koloru włosów – ewentualnie wariacje o 2-3 tony ciemniejsze. Podstawową zasadą w przypadku stosowania szamponetki jest to, żeby nie używać zbyt ciemnego koloru do zbyt jasnych włosów. Później możemy mieć problem ze zmyciem szamponetki do końca.

Na rynku dostępne są szamponetki różnych marek. Najpopularniejsze są Palette, szamponetka Joanna czy szamponetka Marion. Ich ceny wahają się od 3 do 5 złotych.

Szamponetka Joanna i szamponetka Marion

Szamponetki Joanna i szamponetki Marion cieszą się największą popularnością wśród kobiet. Są tanie, a dają najlepsze efekty. Dodatkowo dostępne są niemal w każdej drogerii i utrzymują na włosach do 6-8 myć.

Szamponetka – jak stosować

Szamponetki, które znajdziemy w drogeriach, najczęściej składają się z substancji myjącej połączonej z pigmentem. Dlatego też jej aplikacja polega na wmasowaniu we włosy i pozostawieniu na czas, który producent podaje na opakowaniu. Po zmyciu szamponetki należy je nawilżyć i odżywić – dlatego koniecznie zastosujmy dobrą odżywkę na włosy.

Farbowanie włosów innymi metodami

Do farbowania włosów możemy wykorzystać różne produkty. Najpopularniejsze to:

 • farby do włosów – dzisiaj najczęściej bez amoniaku. To produkty, które zapewniają najtrwalszy efekt. Kolor wnika w głąb włosa, zapewniając mu nowy wygląd. Farba do włosów nie zmywa się podczas mycia, ale kolor należy uzupełniać, kiedy tylko pojawią się na głowie odrosty.
 • henna do włosów i farby ziołowe – to naturalne produkty do farbowania włosów. Nie nadwyrężają cebulek włosa, nie wysuszają i są trwałe tak samo jak farba do włosów. Występują jednak w ograniczonej liczbie kolorów.
 • szamponetki – dają krótkotrwały efekt, a dzięki nim włosy przyciemnimy o zaledwie 2-3 tony. Są jednak tanie i skuteczne.
 • szampony koloryzujące
 • płukanki – sprawdzają się głównie w przypadku jasnych włosów – u platynowy blondynek można zastosować płukankę, która nada włosom różowy albo błękitny odcień. Są idealne na festiwale.
 • odsiwiacz do włosów – wiele kobiet decyduje się na farbowanie włosów, aby ukryć siwe włosy. Teraz na rynku mogą dostać jednak produkty, które w mig je przykryją. Mowa o coraz popularniejszych odsiwiaczach.

Jak utrwalić kolor po farbowaniu włosów

Bez względu na to, czy farbujemy włosy szamponetką, szamponem czy farbą, musimy pamiętać o szczególnym zadbaniu o nie po całym zabiegu. O czym należy pamiętać?

 • nie powtarzaj farbowania zbyt często
 • czytaj skład produktów koloryzujących – warto aby miał nawilżające i naturalne składniki
 • nakładaj odżywkę na włosy po każdym myciu
 • postaraj się ograniczyć suszenie włosów i stosowanie prostownicy/lokówki
 • chroń je przed promieniami słonecznymi, bo kolor wyblaknie, a nawet zmieni kolor

Szamponetka – opinie

Na forach internetowych można przeczytać wiele pochlebnych opinii na temat farbowania włosów szamponetką.

Farbowałam niedawno włosy szamponetką z Joanny. Głównie dlatego, że naczytałam się wielu pozytywnych opinii. Wyczytałam m.in. że taki zabieg nieźle odżywia włosy. I rzeczywiście. Włosy przez kilka dni były miękkie, błyszczące, jak po dobrej odżywce. Z tym, że kolor wypłukał się już po 2 myciach.
Farbowałam już wiele razy wszelakimi szamponetkami, raz chyba nawet tą Palette, z tego co pamiętam. Żadnych "skutków ubocznych" nie zauważyłam prócz tego, że po kilku myciach kolor już jest wyblakły, no i do końca nigdy nie "zejdzie".
Po pierwsze niszczą włosy, po drugie mi kolor "zszedł" dopiero jak włosy odrosły i je obcięłam!

Co najważniejsze, szamponetka to doskonały specyfik do farbowania włosów w ciąży! Jest ona nieinwazyjna, nie niszczy włosów i nie wnika tak w ich strukturę, dlatego też jest bezpieczna.

 

Autor: Paulina Ermel