Obserwuj w Google News

Szampon przeciwłupieżowy - sprawdź, który będzie dla ciebie najlepszy

3 min. czytania
Aktualizacja 23.01.2020
28.05.2018 14:39
Zareaguj Reakcja

Szampon przeciwłupieżowy to najlepsza broń w walce z łupieżem. Dzięki niemu szybko pozbędziesz się nieprzyjemnych objawów tego popularnego schorzenia dermatologicznego. Podpowiadamy, który produkt sprawdzi się najlepiej. Poznajcie szczegóły.

Szampon
fot. Shutterstock

Szampon przeciwłupieżowy to specyfik, który dzięki swoim właściwościom nie tylko dogłębnie umyje skórę głowy i włosy, ale i zniweluje łupież. Poza tym jest łatwo dostępny i kosztuje naprawdę niewiele. Na rynku dostępnych jest dużo propozycji zapewniających trwałe działanie i zapobiegających nawrotom łupieżu. Zastanawiasz się, który szampon wybrać? Pomożemy ci! Poznaj też inne skuteczne domowe sposoby na łupież.

Zobacz także: 7 najgorętszych modowych trendów w sezonie wiosna–lato 2018. To musisz mieć w swojej szafie!

Łupież jest objawem nadmiernego złuszczania się skóry głowy. Świąd i małe drobinki skóry pojawiające się na głowie i ramionach to problem, z którym zmaga się wiele z nas. Jest wiele sposobów, dzięki którym można wygrać z łupieżem, jednak zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie zakup szamponu przeciwłupieżowego.

Skuteczny szampon przeciwłupieżowy powinien zawierać substancje, które regulują wydzielanie łoju, a także eliminują uczucie swędzenia. Należą do nich:

  • siarczek selenu,
  • pirytionian cynku,
  • dziegcie,
  • siarka,
  • mocznik,
  • ichtiol,
  • kwas salicylowy.

Powyższe składniki zniwelują łupież oraz nieprzyjemne swędzenie. Warto jednak dodać, że niektóre osoby mogą być na nie uczulone. Warto więc przed użyciem nowego szamponu zrobić test i nanieść produkt na niewielką część skóry. Jeżeli nie doświadczymy żadnych skutków ubocznych, to znak, że bez obaw możemy stosować dany specyfik.

Szampon przeciwłupieżowy - który wybrać?

Pamiętaj, że są dwa rodzaje łupieżu. Pierwszy z nich do łupież suchy, a drugi - łupież tłusty (łojotokowy). Łupież suchy objawia się białymi, suchymi płatkami złuszczonej skóry oraz swędzeniem.

Łupież tłusty (łojotokowy) to nic innego, jak tłuste łuski na skórze głowy w żółtym kolorze, które wyglądają na małe strupki. Przypadłość ta dotyczy najczęściej panów po 20. roku życia. Nieleczony łupież łojotokowy może spowodować nadmierne wypadanie włosów.

Na rynku znajdziemy kilkadziesiąt propozycji szamponów przeciwłupieżowych. Zanim wybierzesz się na zakupy do apteki czy drogerii, powinnaś wiedzieć, że inne produkty stosuje się w przypadku łupieżu suchego i inne dostosowane są do łupieżu tłustego. Aby kosmetyk działał zgodnie z twoimi oczekiwaniami, uważnie przeczytaj na etykiecie, do jakiego rodzaju łupieżu służy wybrany przez ciebie szampon.

Internautki na forach twierdzą, że czasami trudno jest rozpoznać u siebie rodzaj łupieżu. W takie sytuacji najlepiej wybrać się do dermatologa.

Najlepiej z łupieżem należałoby pójść do dermatologa, wtedy on określi rodzaj łupieżu. Ja tak zrobiłam kilka lat temu, wtedy lekarz dermatolog powiedział, że źle dobrany szampon może wyrządzić wiele złego. Nie należy kupować do łupieżu suchego szamponów przeznaczonych do tłustego i odwrotnie. Niestety na drogeryjnych półkach nie jesteśmy w stanie odróżnić, który jest który. Ja np. szukam zawsze tylko i wyłącznie szamponów do łupieżu suchego, głównie z selenem, bo to jest składnik, który właśnie likwiduje łupież suchy - napisała jedna z dziewczyn na forum.

Jednak zdecydowanie najczęściej wyszukiwany jest produkt marki Pirolam. Szampon ten kosztuje około 25 zł i dostępnych jest w aptekach. Ponadto warto też kupić szampon na łupież Head&Shoulders, który znajdziesz w każdej drogerii.

Możesz też wybrać inne dobrej jakości propozycje marek Bioderma, Nizoral czy Vichy. Ceny są bardzo zróżnicowane (wahają się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych), ale w tym przypadku nie warto kierować się kosztem, lecz jakością szamponu.

Jeżeli masz problem z wyborem tego jedynego, warto poprosić o opinię użytkowniczek na kobiecych forach internetowych. Możesz też skonsultować się z bliskimi, aby doradzili ci właściwy specyfik.

Pamiętaj, że jednak dobry szampon to nie wszystko. Podczas stosowania kuracji przeciwłupieżowej warto też zdecydować się na odpowiednią dietę bogatą w cynk, witaminy z grupy B i kwasy tłuszczowe. Poza tym staraj się regularnie stosować masaż skóry głowy, używając do tego rozgrzanej oliwy z oliwek.

Jeśli szampon przeciwłupieżowy nie pomoże, należy udać się na wizytę do dermatologa lub trychologa.

Autor: Martyna Wojciechowska