Obserwuj w Google News

Sauna domowa - ile kosztuje i czy warto w nią inwestować?

4 min. czytania
Aktualizacja 19.03.2021
19.03.2021 16:21
Zareaguj Reakcja

Do niedawna sauna domowa traktowana była jako luksus. Obecnie jest coraz popularniejszym rozwiązaniem. Ile kosztuje sauna, jakie są jej właściwości i dlaczego warto regularnie z niej korzystać?

Sauna domowa cieszy się coraz większą popularnością.
fot. Shutterstock

Dobroczynne działanie sauny znane jest od wieków. Pozytywnie wpływa nie tylko na zdrowie, ale także samopoczucie. Z tego względu coraz więcej osób decyduje się na zainstalowanie jej we własnym wnętrzu. 

Zobacz także:  Jak medytować? Jak się tego nauczyć i o czym pamiętać?

Jakie są zalety sauny domowej? 

Lubisz korzystać z sauny i zastanawiasz się, czy nie kupić modelu tylko dla siebie? Z pewnością jest to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą zadbać o swoje zdrowie. Jakie zatem są zalety sauny domowej? M.in.: 

  • odpręża, pozwala się wyciszyć i pozbyć gromadzącego się w organizmie stresu, 
  • rozluźnia mięśnie i przyspiesza ich regenerację np. po treningu, 
  • wspomaga detoksykację organizmu, 
  • poprawia wygląd skóry, nawilża i oczyszcza ją, 
  • pomaga pozbyć się nadmiaru wody oraz zbędnych kilogramów, dzięki przyspieszeniu metabolizmu,
  • obniża ciśnienie tętnicze krwi, 
  • poprawia wydolność układu krążenia, 
  • wzmacnia ogólną odporność organizmu. 

Zobacz także:  Drenaż limfatyczny - sposób na zdrowie, relaks i piękny wygląd

Przeciwwskazania do korzystania z domowej sauny 

Pomimo niewątpliwego faktu, iż sauna domowa ma wiele zalet, nie wszyscy powinni z niej korzystać. Nie jest ona wskazana dla osób, które: 

  • cierpią na niewyleczone stany zapalne, 
  • mają problemy z sercem lub przeszły w ostatnim czasie zawał mięśnia sercowego, 
  • cierpią na schorzenia tarczycy lub choroby nowotworowe, 
  • mają klaustrofobię. 

Warto także zaznaczyć, że korzystania z sauny nie zaleca się także kobietom w ciąży. 

Zobacz także:  Przebarwienia na twarzy - jaki krem na przebarwienia wybrać?

Jaki rodzaj sauny domowej wybrać? 

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów saun, dostosowanych do potrzeb każdego użytkownika. Do najpopularniejszych z nich należą: 

  • Sauna mokra - temperatura w niej wynosi ok. 60-90 st. C., a wilgotność 30-40 proc. Para wodna powstaje poprzez polewanie rozgrzanych kamieni wodą. Seanse w takiej saunie powinny trwać maksymalnie 15 minut. 
  • Sauna sucha - nazywana również fińską lub szwedzką. Występuje w niej wysoka, sięgająca nawet 110 st. C. temperatura oraz niska wilgotność (poniżej 10 proc.) W jej wnętrzu znajduje się specjalny piec lub rozgrzane kamienie, które utrzymują temperaturę. Standardowa długość seansu w suchej saunie to do ok. 15 minut. Jest to chyba najpopularniejsza sauna domowa. 
  • Sauna parowa - często nazywana także rzymską łaźnią. Wyróżnia się niską temperaturą (ok. 40-50 st. C.) oraz bardzo wysoką (sięgającą nawet 100 proc.) wilgotnością. Seans w niej nie powinien trwać dłużej niż 15 min. 
  • Sauna infrared - od wcześniej opisanych odróżnia ją to, że nie ma w niej pieca. Działa na podczerwień, a temperatura wewnątrz jest stosunkowo niska - zazwyczaj ok. 60 st. C. Z tego względu można w niej jednorazowo spędzić więcej czasu (nawet pół godziny). 

Oprócz tego występują również sauny ziołowe, biosauny, ruskie banie czy sauny lodowe, jednak są one rzadziej spotykane jako sauny domowe.  

Zobacz także:  Antyperspirant a dezodorant - czym się różnią i jak działają?

Wymiary i warunki instalacji sauny domowej 

Jeśli chcesz posiadać własną saunę w domu lub mieszkaniu, musisz wziąć pod uwagę kilka czynników. Jej wielkość powinna być uzależniona nie tylko od posiadanego metrażu, ale również liczby osób, które będą z niej korzystać. Optymalna długość ławki dla pozycji siedzącej powinna wynosić ok. 60 cm, natomiast dla pozycji leżącej 200 cm. Najlepsza głębokość siedziska to również 60 cm. W zależności od potrzeb, ławki mogą się znajdować na jednym lub kilku poziomach. W niewielkich mieszkaniach coraz popularniejsze są pojedyncze sauny. Taka mini sauna domowa ma wymiary zbliżone do kabiny prysznicowej.  

Jak zrobić saunę w domu? Oto najważniejsze wymogi techniczne: 

  1. Sauna powinna być wykonana z desek odpowiedniej grubości (min. 12 mm). Najczęściej wykorzystuje się do tego drewno świerkowe lub jodłowe.  
  2. Minimalna wysokość pomieszczenia to dwa metry. 
  3. Drzwi kabiny muszą się otwierać na zewnątrz. 
  4. Piec powinien być umieszczony na tej samej ścianie co drzwi. 
  5. Pomieszczenie, w którym znajdzie się sauna, musi posiadać bardzo dobrą wentylację. 
  6. Podłoga powinna być odporna na wilgoć i antypoślizgowa - świetnie sprawdzą się specjalne płytki, gres lub terakota. 
  7. Do zasilania sauny konieczny jest prąd trójfazowy. 

Najprostszym i najpopularniejszym  sposobem jest zakup domowej sauny prefabrykowanej  - jest to zrobiona na wymiar sauna, którą należy tylko samodzielnie złożyć. 

Gdzie zainstalować domową saunę parową? 

Bez względu na to czy mieszkasz w domu wolnostojącym, szeregówce, czy mieszkaniu w bloku, możesz zamontować u siebie saunę. Wystarczy, że znajdziesz dla niej odpowiednie pomieszczenie. Najczęściej instaluje się ją w łazience, nieużywanym pokoju, na poddaszu, w piwnicy lub w ogrodowej przybudówce. Nowoczesne sauny nie zajmują dużo miejsca, a jedyne, co trzeba im zapewnić, jest dostęp do prądu. 

Zobacz także:  Rano czy wieczorem? Dermatolog zdradza, jaka pora dnia jest najlepsza na prysznic

Ile kosztuje zrobienie sauny w domu?

Trudno jednoznacznie określić koszt, ponieważ składa się na niego wiele czynników. Przede wszystkim zależy on od wyboru rodzaju sauny, jej rozmiaru, jakości oraz tego, czy montujemy ją samodzielnie, czy z pomocą fachowców. Zasadniczo jednak koszt sauny domowej to kilka tys. zł. Na cenę tę składają się: cena pieca, siedziska, oświetlenia itp. Doliczyć do niej trzeba również comiesięczne wydatki związane ze zużyciem prądu oraz serwis, który trzeba wykonywać raz na jakiś czas. 

Domowa sauna do włosów - alternatywa dla dużego urządzenia 

Jeśli natomiast zależy ci na korzystaniu z sauny wyłącznie w celach kosmetycznych, możesz zdecydować się na znacznie mniejsze i tańsze urządzenie. Jest to specjalna sauna fryzjerska. Przypomina nieco stojącą suszarkę, do której wkłada się głowę, bo poddać ją zabiegowi. Nawilża ona włosy, regeneruje je i odżywa. Sprawia, że stają się bardziej elastyczne, błyszczące i odporne na  uszkodzenia. Najpopularniejsze są  sauny do włosów ozonowe lub jonizujące, lub z podczerwienią. Cena takiego profesjonalnego urządzenia waha się w granicach 2000-4000 zł. 

Zobacz także:  Jak otworzyć pory? Poznaj 9 sprawdzonych sposobów na zatkane pory!

Jak zrobić parówkę na twarz? 

Pozytywny wpływ sauny na cerę sprawił, że powstaje coraz więcej produktów kosmetycznych, wykorzystujących działanie pary. Należy do nich np. kosmetyczna sauna parowa do twarzy. Jest to niewielkie urządzenie z regulacją poziomu pary, a często również z inhalatorem, który pozwala na jednoczesne wentylowanie dróg oddechowych. Po włączeniu umieszcza się nad nim twarz. Sauna chroni przed poparzeniem oraz uszkodzeniem skóry. Po kilkunastominutowym zabiegu jest ona silnie nawilżona i zregenerowana. Poprawa się również krążenie krwi.  

Zobacz także: Parówka na twarz - jak poprawnie wykonać zabieg?