Obserwuj w Google News

Rytuały tybetańskie - poznaj sekret odmładzających ćwiczeń

5 min. czytania
Aktualizacja 11.03.2021
11.03.2021 20:33
Zareaguj Reakcja

Rytuały tybetańskie to proste ćwiczenia, idealne dla osób w każdym wieku, które pomagają zachować zdrowie i młodość. Poznaj pięć rytuałów tybetańskich, które pozwolą ci przywrócić energię i zachować siły witalne na długie lata.

Rytuały tybetańskie pomogą zachować zdrowie i młodość.
fot. Shutterstock

Rytuały tybetańskie to zestaw kilku prostych ćwiczeń, które bardzo przypominają klasyczną jogę. Mają one na celu poprawić ogólny stan zdrowia, a ze względu na nieskomplikowane układy i zadowalające efekty działania stają się coraz bardziej popularne na Zachodzie. Są to ćwiczenia idealne dla osób w każdym wieku oraz dla tych, którzy nie mają czasu ani energii na jogę. Poprawiają i harmonizują działanie poszczególnych czakr ciała związanych z gruczołami dokrewnymi, co pozwala przywrócić energię, witalność i młodość. Na czym polegają rytuały tybetańskie? Zastosuj pięć rytuałów tybetańskich i odkryj sekret wiecznej młodości. 

Zobacz także: Jak joga wpływa na nasz wygląd? Ma działanie odmładzające, ale nie tylko

Rytuały tybetańskie i siedem czakr 

Rytuały tybetańskie zostały spopularyzowane w latach 30-stych XX w. za sprawą książki „Źródło wiecznej młodości” Petera Keldera. Książka opisuje spotkanie autora z byłym pułkownikiem armii brytyjskiej, który wybrał się w podróż do mnichów tybetańskich w celu poszukiwania sposobu na odzyskanie młodości. Już po upływie krótkiego czasu powrócił odmłodzony o kilkadziesiąt lat. 

Rytuały tybetańskie są silnie związane z wiarą w istnienie ośrodków w ciele człowieka, które odpowiedzialne są za jego zdrowie fizyczne i witalne. Są to pola magnetyczne określane jako wiry otaczające najważniejsze narządy i gruczoły człowieka w układzie hormonalnym, które decydują o poprawnym funkcjonowaniu organizmu. Jeśli wiry te poruszają się zbyt wolno, objawia się to problemami zdrowotnymi, brakiem energii i przedwczesnym starzeniem się. Rytuały tybetańskie wykorzystują określone sekwencje ćwiczeń, aby wprawić wiry w szybszy ruch, a tym samym poprawić kondycję organizmu oraz przywrócić mu witalność, a także młodość. 

W ciele każdego człowieka znajduje się siedem czakr

 • czakra podstawy - w okolicy kości ogonowej, związana jest z gruczołami płciowymi, 
 • czakra sakralna - poniżej pępka, dotyczy trzustki i narządów znajdujących się w brzuchu, 
 • czakra splotu słonecznego - między pępkiem a klatką piersiową, otacza nadnercze, 
 • czakra serca - w centrum klatki piersiowej, obejmuje grasicę i okolice serca, 
 • czakra gardła - w okolicy gardła, związana jest z działaniem tarczycy, 
 • czakra czoła - pośrodku czoła głowy, dotyczy przysadki mózgowej oraz przedniej podstawy mózgu, 
 • czakra korony ciemieniowej - w okolicy czubka głowy, wpływa na funkcjonowanie szyszynki. 

Zobacz także: Masz zmarszczki na twarzy? Ten darmowy sposobów szybko sobie z nimi poradzi!

Rytuały tybetańskie - wpływ na zdrowie 

Rytuały tybetańskie w wielu krajach cieszą się coraz większą popularnością. Choć sceptycy tego rodzaju ćwiczeń wciąż patrzą na nie nieufnym wzrokiem, to wiele osób zdążyło przekonać się na własnej skórze o leczniczych właściwościach tybetańskich rytuałów. 

Jakie efekty przynoszą rytuały tybetańskie? 

 1. Poprawa mikrokrążenia - regularnie stosowane rytuały tybetańskie przyczyniają się do poprawy mikrokrążenia, czyli krążenia obwodowego w naczyniach włosowatych organizmu. W czasie, gdy ćwiczysz, krew odpływa z naczyń, a podczas chwili odprężenia z powrotem do nich wraca. Dzięki temu krew jest dobrze dotleniona i zaopatruje komórki i tkanki ciała w cenne składniki odżywcze. 
 2. Poprawa kondycji fizyczne- systematycznie i dokładnie wykonywane rytuały tybetańskie wzmacniają mięśnie i kości, redukują napięcie mięśniowe i nerwowe, wzmacniają organizm oraz poprawiają metabolizm i funkcjonowanie układu pokarmowego. Pomagają pozbyć się dolegliwości związanych z sercem i układem krążenia oraz wspomagają walkę ze zbędnymi kilogramami. 
 3. Detoksykacja organizmu - wykonując dowolny rytuał tybetański, oczyszczasz swój organizm z nagromadzonych w nim toksyn. Oznacza to, że w pierwszych dniach ćwiczeń możesz odczuć pogorszenie nastroju i ogólnego samopoczucia, ponieważ tak właśnie objawia się proces detoksykacji. Jednak już po kilkunastu dniach zanotujesz przypływ nowej energii i dobrego humoru. 
 4. Dobroczynny wpływ na zdrowie psychiczne - rytuały tybetańskie to połączenie medycyny, ćwiczeń i medytacji. Pozwalają na wysiłek fizyczny w sposób umiarkowany, a wszystkie układy przeplatane są momentami relaksu i odprężenia. Ćwiczenia te pomagają przywrócić dobre samopoczucie, uspokajają i koją skołatane nerwy, dlatego są bardzo skuteczne w walce z depresją. 

Zobacz także: Mudry i gesty leczące - jak korzystać z jogi dłoni?

Pięć rytuałów tybetańskich - jak ćwiczyć? 

Każdy rytuał tybetański jest niezwykle prosty i nie przeciąża organizmu, dlatego mogą go wykonywać osoby w każdym wieku. Nie wymagają wiele czasu i przygotowań, jednak jeśli chcesz osiągnąć zadowalające efekty, wykonuj je w sposób regularny. Dobrze, jeśli rytuały tybetańskie rozpoczniesz rano przed śniadaniem lub o innej porze - byle nie po godzinie 19, bo mogą cię znacznie pobudzić i spowodować problemy ze snem. 

Na początku zarezerwuj sobie około 20 minut dziennie i rozpocznij każdy rytuał tybetański od trzech powtórzeń. Jeśli będziesz ćwiczył regularnie, co tydzień dokładaj dwa dodatkowe powtórzenia, aż dojdziesz do serii 20 powtórzeń na każdy rytuał. Nie przekraczaj i utrzymuj równe tempo wzrostu liczby powtórzeń. Każdy rytuał przynosi znaczną poprawę samopoczucia i wzrost energii, jednak najlepiej stosować razem pięć rytuałów tybetańskich.

Zobacz także: Kwiat lotosu - oryginalna roślina wodna i wieloznaczny symbol 

Pięć rytuałów tybetańskich - trening 

Zanim rozpoczniesz trening i wykorzystasz pięć rytuałów tybetańskich, aby przywrócić sobie energię i witalność, skonsultuj się z lekarzem, jeśli cierpisz na jakieś choroby lub jeśli twój  wiek jest zaawansowany. W przypadku młodszych i zdrowszych osób nie ma żadnych przeciwwskazań, aby od razu przystąpić do ćwiczeń. 

Pierwszy rytuał tybetański 

Ustaw się prosto i rozłóż ramiona na kształt litery T, kierując wnętrze dłoni ku ziemi. Zacznij obracać się wokół własnej osi zgodnie ze wskazówkami zegara. Prawa noga znajduje się na podłodze, a lewa wprawia w ruch całe ciało. Po wykonaniu 21 obrotów ustaw się z nogami rozstawionymi na szerokość bioder. Aby odpocząć i zwalczyć zawroty głowy, złącz dłonie i umieść je na wysokości twarzy. 

Drugi rytuał tybetański 

Połóż się na podłodze z rękami wzdłuż ciała dłońmi do ziemi lub, dla ułatwienia ćwiczeń, podłóż je pod pośladki. Na wydechu jednocześnie unieś lekko głowę oraz nogi złączone tak, aby przejęły pozycję jak do świecy. Jeśli chcesz wykonać ten rytuał tybetański, skoncentruj się na tym, aby podczas podnoszenia nóg twój dolny odcinek kręgosłupa stale przylegał do podłogi. Najlepsze efekty osiągniesz, jeśli po wyprostowaniu wykonasz ruchy piętami. 

Trzeci rytuał tybetański 

Klęknij ze złączonymi nogami i wyprostowanymi plecami. Ręce ułóż wzdłuż ciała tak, aby ręce znajdowały się z boku ud, poniżej linii pośladków. Pochyl głowę, starając się zbliżyć ją jak najbliżej klatki piersiowej. Następnie unieś głowę i wygnij tułów w tył. Wykonuj ćwiczenia na wydechu i pamiętaj, aby nogi znajdowały się cały czas w tej samej pozycji. W trakcie rytuału możesz dla większej stabilizacji podpierać tułów rękami zgiętymi w łokciach. Ćwiczenia przyniosą najlepsze efekty, jeśli cały czas będziesz napinać pośladki i mięśnie brzucha tak, aby ochronić miednicę i kręgosłup przed przeciążeniem. 

Czwarty rytuał tybetański 

Usiądź na podłodze i wyprostuj nogi rozłożone na szerokość bioder. Dłonie trzymaj oparte o ziemię po obu stronach miednicy. Podczas wdechu unieś biodra i tułów opierając się stopami opartymi płasko na ziemi. Pamiętaj, aby twoje ciało podczas tego ćwiczenia tworzyło kąt prosty, natomiast tułów ustaw prostopadle do kolan. Głowę staraj się odchylić jak najbardziej do tyłu, a dłonie przyciskaj mocno do podłogi. Podczas wydechu wróć do pozycji wyjściowej. 

Piąty rytuał tybetański 

Połóż się na brzuchu i oprzyj dłonie i stopy tak, aby twój kręgosłup wygiął się na kształt łuku. Pamiętaj, aby cały czas twoja twarz była zwrócona do ziemi. Następnie unieś biodra ku górze tak, by ręce były ustawione prostopadle do ziemi i odchyl głowę do tyłu tak, aby twoje ciało tworzyło literę V. Na wydechu powróć do pozycji wyjściowej, czyli ciała ułożonego w łuk i powtórz ten rytuał tybetański.  

Zobacz także: Jak zwalczyć stres według znaku zodiaku? Te sposoby są bardzo proste!