Jak usunąć rozstępy na udach? Podpowiadamy kilka sprawdzonych sposobów
Masz rozstępy na udach? Aby je usunąć albo chociaż wygładzić, musisz poznać przyczyny ich powstawania. Zobacz, jakie są sposoby na rozstępy na udach.

Rozstępy na udach to problem wielu kobiet. Przyczyn ich powstawania jest wiele. Jakie są sposoby usuwania rozstępów na udach? Jak im zapobiegać?
Zobacz także: Retinol to tajemnicza witamina młodości przywracająca skórze blask
Rozstępy na udach – przyczyny powstawania
Rozstępy to nic innego jak białe bądź czerwone "kreski", które powstają w wyniku rozciągania, a nawet przerwania skóry. To rodzaj blizn, które pojawiają się na różnych częściach ciała. Najczęściej kobiety zmagają się z rozstępami na nogach i z rozstępami na piersiach. Jakie są przyczyny ich powstawania?
- wahania wagi
- huśtawka hormonalna
- uwarunkowania genetyczne
- ciąża
Najczęściej rozstępy na udach pojawiają się u kobiet w ciąży w okolicach 6 miesiąca. Równie często pojawiają się na pośladkach, piersiach czy brzuchu.
Jak zapobiegać rozstępom na udach
- stosowanie specjalistycznych kosmetyków – istnieją takie, które zapobiegają powstawaniu rozstępów na udach – np. z kwasem hialuronowym. Kobiety w ciąży sięgają po nie już w pierwszym trymestrze, aby odpowiednio nawilżyć skórę, odżywić i tym samym ochronić przed powstaniem rozstępów. Należy zwrócić uwagę na to, od kiedy można stosować dany kosmetyk. Większość jest już polecana od pierwszych dni ciąży, ale z niektórymi należy poczekać o końca pierwszego trymestru.
- odpowiednia dieta – warto pamiętać o spożywaniu dużej ilości owoców i warzyw, a także o dostarczaniu płynów
- aktywność fizyczna. U kobiet w ciąży powinna być umiarkowana, ale u kobiet, u których rozstępy na udach powstały z innego powodu, ćwiczenia są jak najbardziej wskazane. Najbardziej polecane są przysiady, wykroki z obciążeniem, brzuszki, unoszenie bioder do góry w pozycji leżącej.
Niestety nie można mieć 100-procentowej pewności, że akurat u nas rozstępy na udach się nie pojawią. Nawet jeżeli stosujemy różne sposoby. Nie zmienia to faktu, że dbanie o ciało i regularna pielęgnacja obniżają ryzyko pojawienia się ich.
Rozstępy na udach – białe i czerwone
Rozstępy na udach mogą mieć kolor biały i czerwony. Czerwony oznacza, że proces powstawania dopiero się zaczął. Natomiast białe to już zwykłe blizny.
Czerwone rozstępy na udach pojawiają się w fazie zapalnej. Występuje ona krótko po zerwaniu włókien kolagenu i elastyny. Wtedy powstaje w skórze właściwej stan zapalny. Skóra może piec i swędzieć, a rozstępy mogą mieć kolor czerwony, różowy i fioletowy. Faza zapalna trwa od kilku miesięcy do dwóch lat.
Białe rozstępy na udach pojawiają się w fazie zanikowej. Wówczas rozstępy przyjmują wygląd blizny i zmieniają barwę. Zerwana tkanka nie pracuje, nie regeneruje się i zaczyna zanikać.
Sposoby na rozstępy na udach
Jeżeli rozstępy na skórze pojawiły się niedawno, są niewielkie i czerwone, można wypróbować krem na rozstępy. W tej sytuacji doskonale sprawdzi się np. masło shea. Po pewnym czasie powinny stać się niemal niewidoczne. Natomiast jeżeli rozstępy na udach są już białe, same kosmetyki nie wystarczą do ich usunięcia.
Domowe sposoby zawodzą, jeśli rozstępy mamy już długo. Wówczas przychodzą z pomocą specjalistyczne zabiegi w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym. Najpopularniejszym jest dermabrazja. Usuwanie rozstępów tą metodą jest skuteczne, ale niestety też bardzo kosztowne.
Istnieją różne rodzaje dermabrazji. Dla kobiet, które mają świeże rozstępy, polecana jest dermabrazja mechaniczna. Natomiast kobietom, u których rozstępy na udach powstały w trakcie ciąży i niestety zdążyły się już utrwalić, polecana jest dermabrazja laserowa. Trzeba pamiętać o tym, ze na efekty zabiegu należy poczekać ok. 4 miesięcy. Warto skorzystać także z mezoterapii, która polega na ostrzykiwaniu skóry koktajlami regeneracyjnymi.
Rozstępy na udach – uciążliwy problem
Rozstępy na udach i nogach to problem, który powoduje dyskomfort i złe samopoczucie kobiet. Nogi są mocno eksponowaną częścią ciała. Dlatego zamiast redukować rozstępy, warto im zapobiegać. Każda z nas powinna mieć w swojej kosmetyczce kremy nawilżające i ujędrniające, które ochronią skórę i zapewnią jej młodość na długi czas. Natomiast jeżeli już pojawi się u nas problem rozstępów, warto skonsultować się w tej kwestii z profesjonalistą – np. dermatologiem. Wówczas doradzi on odpowiednią terapię. Trzeba jednak przygotować się na to, że profesjonalne sposoby są bardzo drogie. Ale ich efekty powalają!
Autor: Paulina Ermel