Obserwuj w Google News

Czy warto stosować pumeks? Wszystko, co powinniście o nim wiedzieć

3 min. czytania
12.02.2019 15:21
Zareaguj Reakcja

Kiedy temperatura za oknem rośnie, zrzucamy ciepłe ubrania i buty, na rzecz tych zwiewnych i odkrytych. Ale żeby odsłonić stopy i czuć się z nimi komfortowo, warto najpierw o nie zadbać. I wtedy z pomocą przychodzi pumeks. Czy warto go stosować? Na co uważać? Zebraliśmy dla was najważniejsze informacje.

Pumeks
fot. Shutterstock

Kiedy myślimy o pielęgnacji stóp, najszybciej do głowy przychodzą nam kremy zmiękczające i pumeks. To jeden z najpopularniejszych środków stosowanych do ścierania zgrubiałej skóry i złuszczania naskórka. Czy pumeks powinien stosować każdy? Jakie wady może mieć jego stosowanie? Na co zwracać uwagę, kupując pumeks? Podpowiadamy.

Pumeks - co to jest

Pumeks to nic innego jak wulkaniczna skała magmowa, która zbudowana jest z porowatej struktury. Od lat stanowi on najprostszy sposób do zadbania o suchą i zrogowaciałą skórę pięt. Dlaczego więc specjaliści odradzają używanie go? Powodów jest wiele:

  • może podrażniać skórę
  • ze względu na swoja strukturę jest idealną pożywką dla grzybów i bakterii
  • najczęściej przechowywany jest na rogu wanny albo na zlewie, gdzie ciągła wilgoć sprawia, że bakterie mogą się rozwijać

Nie oznacza to jednak, że trzeba całkowicie zrezygnować z pumeksu. Wystarczy dokładnie zapoznać się z jego charakterystyką, a następnie zadbać o jego przechowywanie i używanie go zgodnie z zaleceniami.

Zobacz także: Dokucza ci ból pięt? Sprawdź, jakie mogą być przyczyny tej dolegliwości

Jak używać pumeks

Żeby dobrze korzystać z pumeksu i przy okazji nie wyrządzić sobie krzywdy, trzeba pamiętać o kilku podstawowych rzeczach. Po pierwsze pumeks powinien być stosowany tylko przez jedną osobę - musi być traktowany tak jak szczoteczka do zębów.

Samo stosowanie pumeksu nie należy do trudnych - po prostu szorujemy nim pięty. Warto jednak robić to łącznie z użyciem wody. Po każdym starciu naskórka warto bowiem spłukać naskórek z cząstkami kamienia, aby usunąć tym samym powstałe w tym czasie zanieczyszczenia. Po skończeniu pielęgnacji pięt, pumeks musimy bardzo dokładnie umyć ciepłą wodą z dodatkiem mydła. W ten sposób usuniemy z jego porowatej powierzchni pozostały naskórek.

Pamiętajmy o tym, żeby po umyciu pumeksu dobrze go osuszyć. Nie wolno go też przechowywać w wilgotnym miejscu - dobrze byłoby wystawić go np. na słońce. Pumeks należy też regularnie wymieniać - co 3 miesiące - albo raz na jakiś czas go wygotowywać, żeby usunąć z niego nawet najmniejsze bakterie.

Pumeks - jak często go stosować

Ścieranie naskórka i zrogowaciałej skóry jest jak najbardziej niezbędne w pielęgnacji, ale trzeba pamiętać o tym, aby nie przesadzić ze stosowaniem pumeksu. Wszystko dlatego, że możemy skórę podrażnić albo pobudzić ją do jeszcze mocniejszego rogowacenia. Dlatego polecane jest, aby stosować pumeks maksymalnie 1 w tygodniu, rekomendowane, żeby robić to raz na 3-4 tygodnie.

Stosowanie pumeksu nie jest wskazane dla osób, które chorują na niewydolność krążeniową albo cukrzycę. U nich nawet małe podrażnienie czy infekcja mogą doprowadzić do poważnych konsekwencji.

Zobacz także: Tak z wiekiem zmienia się skóra. Po których urodzinach pojawiają się zmarszczki w określonych miejscach? 

Pumeks - alternatywy

Na szczęście dla tych, którzy nie lubią albo nie mogą stosować pumeksu, istnieje wiele innych sposobów na zadbanie o gładką skórę pięt i stóp. Zawsze można sięgnąć po tarkę lub frezarkę do pięt albo skorzystać z łagodniejszego sposobu, jakim jest stosowanie kremu z pumeksem. Taki specyfik zawiera drobinki pumeksu, które również wykonują swoją pracę. A są zdecydowanie łagodniejsze dla naszej skóry. Dzięki nim pękające pięty przestaną być twoim problemem, a stopy będą gotowe na noszenie odkrytych butów i wiosnę.

 

Jakie błędy najczęściej popełniamy w czasie dbania o skórę twarzy? Okazuje się, że są to te same niedociągnięcia. Poznajcie 10 najczęściej popełnianych błędów w pielęgnacji cery.

10 najczęściej popełnianych błędów w pielęgnacji cery