Obserwuj w Google News

Jak stosować puder matujący? Zebraliśmy najważniejsze informacje na temat tego produktu

3 min. czytania
06.12.2018 14:53
Zareaguj Reakcja

Puder matujący to jeden z najczęściej wykorzystywanych przez kobiety kosmetyków. Wygładza koloryt twarzy, koryguje niedoskonałości i matowi cerę, która ma skłonności do przetłuszczenia się i świecenia. Jak używać puder matujący i jaki wybrać? Przygotowaliśmy dla ciebie małą podpowiedź!

Kobieta z pudrem
fot. Shutterstock

Puder matujący to podstawa makijażu. Kobiety używają go od lat i często nie wyobrażają sobie nie mieć go przy sobie w kosmetyczce. Sprawia, że wyglądamy dobrze i tak też się czujemy. Puder matujący może być też stosowany jako „narzędzie” do wykończenia makijażu. Komu jest polecany i jak z niego korzystać?

Puder matujący – rodzaje

Tak jak wszystkie inne pudry, tak też puder matujący może występować w dwóch postaciach:

  • w kamieniu
  • puder sypki

W zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać, korzystamy z różnych form pudru. Puder w kamieniu da nam najlepszy efekt zmatowienia, gdyż ma w sobie najwięcej pigmentu. Najbardziej delikatny będzie puder sypki. Puder matujący jest chętnie wybierany przez kobiety, ponieważ jego nałożenie nie daje efektu maski, a jednocześnie kryje wszystko to, co chcemy ukryć. Jakie jeszcze zalety ma puder matujący?

Redakcja poleca

Puder matujący – właściwości

Puder matujący to jeden z ulubionych kosmetyków kobiet. Jakie ma właściwości?

  • nadaje się do każdego rodzaju cery – w tym świetnie radzi sobie z cerą tłustą lub ze skłonnościami do przetłuszczania
  • kryje niedoskonałości
  • wygładza skórę i wyrównuje jej koloryt
  • jeżeli jest jakościowy nie zatyka porów i jest łagodny dla skóry
  • może być wykorzystany jako baza pod makijaż albo używany do wykończenia makijażu

Puder matujący – co powinien zawierać

Puder matujący najczęściej używany jest przez osoby o skórze, która ma tendencję do przetłuszczania i świecenia się. Taki puder powinien być wykonany z możliwie najbardziej naturalnych składników, które na pewno nie zatkają porów i nie sprawią przez to, że gruczoły zaczną produkować jeszcze większą ilość sebum. Dlatego też puder matujący nie powinien zawierać parabenów, silikonów, olejów mineralnych i talku – to właśnie one sprawiają, że skóra przestaje oddychać.

W pudrze matującym powinny znaleźć się składniki mineralne i filtry UV – to dlatego, że stosowany jako wykończenie makijażu może też skutecznie chronić skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. I tym samym zapobiegać jej starzeniu czy rozwojowi groźnych chorób.

Jak nakładać puder matujący

Puder matujący ma inne właściwości niż puder rozświetlający czy transparentny, dlatego też nakładamy go w nieco inny sposób niż inne pudry. Przede wszystkim potrzebujemy do nałożenia miękkiego, okrągłego pędzla. Na skórę nakładamy puder za pomocą brzegów pędzelka, a nie jego środkiem i szorstkim włosiem. „Nakłuwanie” jej ostrymi włoskami sprawia, że wydziela ona więcej sebum i szybciej zaczyna się świecić.

Puder matujący – o czym warto wiedzieć

Przede wszystkim warto używać samego pudru matującego zamiast zestawu składającego się z fluidu i pudru transparentnego. Taki duet może przyblokować skórę, która przestanie oddychać i zacznie produkować większą ilość sebum. Szybciej będzie się przetłuszczać i świecić. Warto pamiętać też o tym, że puder matujący stosowany w ciągu doby może sprawić, że będziemy wyglądać świeżo i jakbyśmy dopiero co robiły makijaż.

Puder matujący występuje w szerokie gamie kolorów, dlatego z pewnością znajdziesz odpowiedni odcień dla siebie. Pamiętaj, aby nie używać go zbyt dużo. Zrezygnuj z tego produktu też, jeśli masz suchą skórę.

 

Nie wszystkie z nas wiedzą, jak pielęgnować cerę. Niektóre z nas popełniają błędy. Zobaczcie, jakich błędów popełniamy najwięcej.

10 najczęściej popełnianych błędów w pielęgnacji cery