Obserwuj w Google News

Jak określić porowatość włosów? Wszystko, co powinniście wiedzieć o nisko- i wysokoporowatych włosach

3 min. czytania
21.01.2020 13:37
Zareaguj Reakcja

Porowatość włosów może być przyczyną wielu problemów z włosami. Czym się charakteryzuje porowatość włosów i jak ją leczyć? Zobacz, jak zadbać o włosy, które wymagają szczególnej opieki pod tym względem.

Porowatość włosów
fot. Shutterstock

Porowatość włosów występuje wtedy, kiedy łuski włosa, który powinny ściśle do siebie przylegać, są rozchylone i przez to właśnie z włosów "ucieka" woda i stają się one przesuszone i wrażliwe na szkodliwe czynniki zewnętrzne. Porowatość dzielimy na kilka rodzajów. Znamy też przyczyny występowania porowatości włosów.

Jednak najczęściej zadawanym pytaniem jest, czy porowatość włosów się leczy i w jaki sposób można to zrobić. Oto garść cennych wskazówek.

Porowatość włosów - rodzaje

Porowatość włosów może być niska, średnia i wysoka. Może być ona uwarunkowana genetycznie, ale niestety często też sami ją nabywamy. Wszystko przez to, że nieodpowiednio dbamy o włosy. Jakie rodzaje porowatości wyróżniamy?

Redakcja poleca

Jak określić porowatość włosów

Porowatość włosów określamy na podstawie ich ogólnej kondycji. Oglądamy, czy włosy są suche, czy mają rozdwojone końcówki. Zwracamy też uwagę na to, czy są łatwe w stylizowaniu, czy może "opierają się" wysokiej temperaturze. Dopiero później określamy ich porowatość i dobieramy rodzaj pielęgnacji oraz "leczenia".

Zobacz także: Narzekasz na nadmiernie przetłuszczające się włosy? Poznaj przyczyny tego problemu!

Aby określić porowatość włosów można wykonać bardzo prosty test. Wystarczy wlać do szklanki ciepłą lub letnią wodę i wrzucić do niej jeden włos. Po ok. 5-10 minutach zaglądamy, czy włos wciąż utrzymuje się na powierzchni wody, czy może opadł na dno szklanki. Włos utrzymujący się na powierzchni jest niskoporowaty, zanurzony w pewnej części to włos średnioporowaty, a włos na dnie szklanki to włos wysokoporowaty.

1. Porowatość niska

Niskoporowate włosy uznawane są za zdrowe. Ich łuski przylegają do siebie i są ściśle ułożone. Takie włosy trudno stylizować, gdyż są one oporne na chłonięcie wody, a także na wysoką temperaturę. Co ciekawe, są one też jednak mniej odporne na szkodliwe czynniki zewnętrzne i niestety ciężko je odżywić, gdyż nie przyswajają składników odżywczych z zewnątrz. Włosy niskoporowate są lśniące, gładkie, nie elektryzują się.

2. Porowatość średnia

To mieszkanka włosów nisko- i wysokoporowatych. Występuje ona bardzo często - sami narażamy włosy na to, że się niszczą. Zbyt częste stylizowanie włosów za pomocą narzędzi generujących wysoką temperaturę lub zbyt częste farbowanie włosów agresywnymi farbami może doprowadzić do tego, że włosy staną się wysokoporowate. Nie bez znaczenia jest także nieodpowiednia pielęgnacja włosów, która również może sprawić, że włosy staną się wysokoporowate.

3. Porowatość wysoka

To przeciwieństwo włosów niskoporowatych. Takie włosy chłoną wszystko, ale też wszystko oddają. Bardzo trudno je nawilżyć - szybko się moczą, ale też błyskawicznie schną. Są to włosy, które się puszą, elektryzują, są bardzo suche i są to zniszczone włosy. Ich jedną z niewielu zalet jest to, że bardzo łatwo je ułożyć - są podatne na wysoką temperaturę.

Zobacz także: Prosta i skuteczna domowa maseczka nawilżająca na włosy

Przyczyny porowatości włosów

Porowatość włosów może być uwarunkowana genetycznie, ale może też być nabyta. Jeżeli mamy naturalnie bardzo kręcone włosy, są to też włosy porowate "z natury". To czynnik genetyczny decyduje o tym, że są one właśnie wysokoporowate. Jednak większość z pracuje sobie nad wysokoporowatość nabytą. Wszystko przez to, że źle pielęgnujemy włosy, przesuszamy je i narażamy na częste spotkania z lokówką czy suszarką, która też się przyczynia do ich niszczenia.

Jak pielęgnować włosy w zależności od ich porowatości

Jak pielęgnować włosy w zależności od ich porowatości? Koniecznie przeczytajcie.

1. Włosy niskoporowate nie wymagają specjalnej pielęgnacji, gdyż są zdrowe i pięknie się prezentują. Warto jednak pamiętać, aby nie stosować w ich przypadku zbyt ciężkich i tłustych kosmetyków - chyba, że chodzi o końcówki włosów. Na W ich przypadku sprawdzą się takie specyfiki jak olej kokosowy, olejek arganowy na włosy, masło shea czy masło kakaowe.

2. Włosy średnioporowate wymagają pielęgnacji przy użyciu specjalnych kosmetyków. Sprawdzą się tutaj kosmetyki zarówno lekkie, jak i bogate w substancje odżywcze. Żeby dobrać do takich włosów odpowiednie kosmetyki, trzeba kierować się metodą prób i błędów. Czasem bowiem będzie im potrzebny mocniejszy szampon, a czasem tylko lekka substancja na odżywienie końcówek. W ich przypadku sprawdzą się oliwa z oliwek, olejek arganowy, ale też olej macadamia.

3. Włosy wysokoporowate wymagają specjalistycznej opieki. Są to najczęściej włosy suche, zniszczone i dość trudno je okiełznać. Najlepiej w ich przypadku stosować bogate w składniki odżywcze maski, które zregenerują włosy, nawilżą je, ale też zabezpiecza przed utratą wody. W ich przypadku sprawdzą się olej z pestek winogron, olej konopny, olej z pestek dyni czy olej lniany na włosy.

Masz długie włosy, ale brakuje ci pomysłu na to, jak je czesać? Oto najpiękniejsze fryzury dla długich włosów!    

Najpiękniejsze fryzury dla długich włosów