Obserwuj w Google News

Królowa Elżbieta podjęła ważną decyzję ws. pogrzebu księcia Filipa. Dotyczy stroju na tę uroczystość

2 min. czytania
15.04.2021 13:05
Zareaguj Reakcja

Książę Filip, mąż królowej Wielkiej Brytanii, zmarł 9 kwietnia w wieku 99 lat. W sobotę 17 kwietnia odbędzie się jego pogrzeb. Królowa podjęła właśnie ważną decyzję w sprawie tej ceremonii. Postanowiła o tym, jaki strój będą mieli na sobie członkowie rodziny królewskiej w tym dniu i tym samym spełniła ostatnią wolę ukochanego.

Królowa Elżbieta
fot. CHRIS JACKSON/AFP/East News

9 kwietnia 2021 roku świat obiegła smutna wiadomość. W wieku 99 lat zmarł książę Filip, mąż królowej Elżbiety. Para była małżeństwem od 74 lat. Monarchini bardzo przeżywa stratę ukochanego, ale jednocześnie przygotowuje się do jego pogrzebu, który odbędzie się już w sobotę 17 kwietnia.

Książę Filip jeszcze przed śmiercią wydał jasne instrukcje dotyczące swojego pogrzebu. Nie chciał on uroczystości państwowych, a jedynie rodzinne. Z tym właśnie wiążą się też stroje, które uczestnicy ceremonii powinni założyć w tym dniu. Królowa Elżbieta podjęła decyzję, że męscy członkowie rodziny królewskiej nie będą mieli na sobie mundurów wojskowych, a zwykłe garnitury.

Redakcja poleca

Pogrzeb księcia Filipa: królowa Elżbieta podjęła decyzję dot. stroju

W sobotę 17 kwietnia odbędzie się pogrzeb księcia Filipa. Mąż królowej Elżbiety zmarł 9 kwietnia w wieku 99 lat. Ostatnie chwile spędził w Zamku Windsor otoczony bliskimi. Do samego końca towarzyszyła mu ukochana żona. I choć ostatnie miesiące jego życia upłynęły pod znakiem poważnych problemów zdrowotnych i operacji, nikt nie spodziewał się, że tak się to wszystko zakończy.

Na pożegnaniu księcia Filipa nie mogło zabraknąć m.in. księcia Harry'ego, który przyleciał do ojczyzny ze Stanów Zjednoczonych. Przypominamy, że wnuk królowej Elżbiety mieszka tam od ponad roku z żoną Meghan, której niestety zabraknie na ceremonii ze względu na zaawansowaną ciążę.

Harry, który na początku 2020 roku wraz z ukochaną podjął decyzję o rezygnacji z pełnienia funkcji w rodzinie królewskiej, został również wtedy pozbawiony honorowych wojskowych tytułów. Odebrano mu również możliwość zakładania munduru wojskowego na oficjalne uroczystości. Wszyscy zastanawiali się, co zatem książę założy na pogrzeb swojego dziadka. Z pomocą przyszła królowa Elżbieta, która podjęła właśnie decyzję na temat strojów obowiązujących na uroczystości.

Jako że pogrzeb księcia Filipa będzie miał charakter rodzinny, a nie państwowy, monarchini zdecydowała, że mężczyźni z rodziny królewskiej będą mieli wtedy na sobie garnitury, a nie wojskowe uniformy. Tym samym oszczędziła przykrości Harry'emu, który jako jedyny wówczas miałby na sobie normalny strój.

Nie żyje książę Filip, mąż królowej Elżbiety

Książę Filip zmarł 9 kwietnia w Zamku Windsor. Ukochany królowej Elżbiety, z którą tworzył związek małżeński przez 74 lata, 10 czerwca obchodziłby 100. urodziny. Pogrzeb mężczyzny zaplanowano na sobotę 17 kwietnia. Uroczystości rozpoczną się o godz. 15 czasu lokalnego w kaplicy św. Jerzego w Zamku Windsor. Ceremonia będzie miała charakter rodzinny.

Źródło: telegraph.co.uk