Obserwuj w Google News

Stroje żałobne rodziny królewskiej nie zawsze były czarne. Dlaczego teraz tak wyglądają?

2 min. czytania
20.09.2022 09:32
Zareaguj Reakcja

Członkowie rodziny królewskiej starannie dobrali elementy garderoby na pogrzeb królowej Elżbiety. To, jak tego dnia wyglądali, zostało określone przez protokół.

Pogrzeb królowej Elżbiety II: stroje żałobne rodziny królewskiej. Dlaczego tak wyglądają?
fot. Hannah Mckay/Associated Press/East News

Czerń to kolor żałoby, w związku z czym oczywistym wydaje się fakt, że członkowie rodziny królewskiej mieli takie stylizacje podczas pogrzebu królowej Elżbiety. Historia pokazuje nam jednak, że nie zawsze to ten odcień był oznaką straty kogoś bliskiego. Dawniej stylizacje pogrzebowe Windsorów wyglądały zupełnie inaczej. Protokół określa nie tylko kolor ich elementów garderoby. Okazuje się, że to, jakie ubrania wybrali tego dnia, również jest zapisane na liście zasad panujących na dworze.

Zobacz także:  Niezwykły symbol na trumnie królowej Elżbiety. Jego historia wyciska łzy

Pogrzeb królowej Elżbiety II: stroje żałobne rodziny królewskiej. Dlaczego tak wyglądają?

Czerń to kolor, który jest symbolem żałoby nie tylko w rodzinie królewskiej. W Wielkiej Brytanii ta tradycja wywodzi się jednak z XIX wieku. 

Redakcja poleca

Okazuje się, że elementy garderoby w takich odcieniach spopularyzowała królowa Wiktoria. To właśnie ona przywdziała czerń na znak żałoby po swoim ukochanym mężu Albercie. W dodatku ubrania w takim kolorze nosiła aż do śmierci. Przez to była nazywana "wieczną wdową". 

To jednak nie wszystko. Zakłada się, że mężczyźni, którzy mają tytuły wojskowe, tego dnia powinni mieć na sobie mundur. Kobiety podczas pogrzebu muszą natomiast zakryć głowę kapeluszem z woalką lub welonem, który zasłoni ich twarz. 

Mile widziane u pań, które były bliskie osobie zmarłej, są elementy z nią związane. I tak księżna Kate oddała hołd królowej Elżbiecie, sięgając po jej perły, natomiast Meghan Markle wybrała tego dnia kolczyki, które otrzymała od babci swojego męża. 

Zobacz także:  Panny młode dawniej nie nosiły białych sukien. Dopiero ona zmieniła tę tradycję

Pogrzeb królowej Elżbiety II

Pogrzeb królowej Elżbiety II odbył się 19 września. Najpierw ulicami Londynu przeszedł kondukt żałobny, podczas którego przeniesiono trumnę z ciałem monarchini z Pałacu Westminsterskiego do opactwa westminsterskiego, gdzie odbyła się uroczysta msza pogrzebowa.

Po ceremonii z kościoła ponownie wyruszył kondukt z trumną królowej. Znów przeszedł ulicami Londynu, żeby poddani mogli pożegnać Elżbietę II. Korowód dotarł do Wellington Arch, gdzie trumna została przetransportowana do samochodu. Auto odjechało do Windsoru, gdzie w kaplicy św. Jerzego odbyły się kolejne uroczystości ceremonialne. Tam też złożono trumnę z ciałem królowej Elżbiety w sarkofagu, w którym spoczywa jej mąż, książę Filip. 

Zobacz także:  Królowa Elżbieta po raz ostatni oddała hołd Filipowi. Zrobiła to po śmierci

Królowa Elżbieta II nie żyje. Tak zmieniała się w czasie swojego panowania [GALERIA]
11 Zobacz galerię
fot. PA Wire/Press Association Images/EAST NEWS

Źródło: plotek.pl