Ta plaża tonie w ubraniach. Biorą się tam z kilku istotnych powodów
Nie od dziś wiadomo, że przemysł modowy przyczynia się do zanieczyszczania środowiska. Produkcja ubrań i butów prawie zawsze jest masowa, a to sprawia, że tysiące produktów zalega w magazynacha następnie są wyrzucane. Skutki tego są widoczne m.in. na jednej z plaż.

W ciągu całego dotychczasowego życia każdy z nas zdążył już zaopatrzyć się w setki ubrań i butów. Z większości z nich korzystaliśmy tylko przez określony czas, po czym wyrzucaliśmy je do specjalnych kontenerów, sprzedawaliśmy lub oddawaliśmy. Niezależnie od tego, czy jesteśmy świadomymi konsumentami i troszczymy się o środowisko, czy nie i tak przyczyniamy się do zanieczyszczania przyrody.
Skutki takich działań są widoczne na całym świecie, jednak są takie miejsca, które stają się ogromnymi wysypiskami śmieci. Przykładem na to jest znana plaża w Ghanie.
Zobacz także: Kate oddała hołd księżnej Dianie. Na pierwszą wyprawę do Walii założyła wyjątkowy płaszcz
Na plaży w Ghanie zalegają tony ubrań i butów
Na całym świecie aż roi się od miejsc, do których trafiają zużyte buty i ubrania. Plaża Akra w Ghanie jest tylko jednym z nich. Za taką sytuację w dużej mierze odpowiada branża modowa, która z roku na rok zwiększa swoje produkcje. Przez nią w takie miejsca trafia rocznie około 92 milionów ton odpadów.
Pomimo że śmieci tego typu są regularnie utylizowane, cały czas widzimy skutki nadmiernego konsumpcjonizmu. Właśnie przez to wspomniany teren nie może być dziś w pełni używany przez ludzi i zwierzęta.
W ciągu roku w Ghanie pojawia się około 70% zużytych ubrań. Te często są sortowane i wykorzystywane w sprzedaży na specjalnych targach. Cała reszta zwykle ląduje w morzu, a następnie znów wyrzucana jest na powierzchnię.
Dlaczego ubrania i buty trafiają na plażę w Ghanie?
Używane i wyrzucane ubrania przedostają się do morza, gdy na kontynencie pojawiają się silne deszcze. Spływają tam razem z chemikaliami i toksynami. W Ghanie nie działa zbyt dobrze program recyklingowy, dlatego większość odpadów wraca na plaże i zalega w nieskończoność.
Ratunkiem dla tak trudnej sytuacji jest przede wszystkim walka z fast fashion i masową produkcją. Według wielu ekspertów to jednak biznesy trudne do zatrzymania. Do Afryki często trafiają tak zniszczone rzeczy, że nie da się ich ponownie wykorzystać - to głównie te tworzą wielkie wysypiska śmieci.
Te rzeczy będziemy nosić w 2022 roku. Oto 12 najgorętszych trendów kolejnych miesięcy

źródło: kobieta.interia.pl