Obserwuj w Google News

Twoja skóra jest sucha i skłonna do podrażnień? Wypróbuj peeling enzymatyczny!

Emilia Waszczuk
4 min. czytania
Aktualizacja 05.05.2023
20.03.2018 16:40
Zareaguj Reakcja

Peeling enzymatyczny doskonale sprawdzi się dla skóry suchej i skłonnej do podrażnień. Można go kupić lub w prosty sposób przygotować samemu w domu!

Peeling enzymatyczny
fot. Shutterstock.com

Peeling enzymatyczny ma dużą przewagę nad swoimi złuszczającymi skórę kolegami. Przede wszystkim dlatego, że nie zawiera drobinek ścierających, dzięki czemu doskonale sprawdzi się do cery delikatnej i wrażliwej. Działa podobnie jak krem nawilżający, jednak ma o wiele więcej niezwykłych właściwości.

Peeling enzymatyczny jest najbardziej popularny jako peeling do twarzy. Przeznaczony jest przede wszystkim dla osób, których skóra jest wysuszona i skłonna do podrażnień. Przede wszystkim dlatego, że nie zawiera drobinek ścierających i nie powoduje przez to mechanicznych podrażnień skóry. Martwy naskórek złuszcza natomiast przez wpływ enzymów roślinnych, które rozpuszczają warstwy rogowe naskórka.

Zobacz także: Ożywi skórę na wiosnę i ma działanie antybakteryjne. Peeling cukrowy to prawdziwy król w swojej dziedzinie

Peeling enzymatyczny – właściwości

Wykonanie peelingu enzymatycznego spowoduje, że nasza skóra będzie wygładzona i nabierze zdrowego kolorytu. Tego typu peeling zawiera enzymy proteolityczne, dzięki którym złuszcza naskórek. Są to: bromalanina pozyskiwana z ananasa, papaina z papai, keratolina oraz kompleks enzymatycznych białek z drożdży. Charakteryzują się one zdolnością rozpuszczania białek, z których składa się martwy naskórek.

Zobacz także: Jeśli chcesz mieć piękną cerę, unikaj tych 5 rzeczy. Zmianę zobaczysz już po pierwszych dniach

Enzymy mogą też przyspieszyć tworzenie się nowych komórek skóry. Właśnie dzięki temu nasza cera stanie się rozjaśniona i gładka. Dzięki nim też szybciej wchłoną się składniki zawarte w kosmetykach do pielęgnacji skóry. Co ciekawe, w dużej mierze peelingi enzymatyczne mogą być stosowane niczym maść do blizn. Co prawda nie spowodują, że nasze znamiona znikną, mogą jednak sprawić, że będą mniej widoczne.

Peeling enzymatyczny do cery trądzikowej

Peeling enzymatyczny doskonale sprawdzi się do skóry wrażliwej, ale też skłonnej do trądziku. Ze względu na to, że w przeciwieństwie do peelingów mechanicznych nie ścierają on skóry, nie roznosi tym samym zarazków po całej twarzy. Oprócz tego, często jest tak, że osoby z wypryskami na twarzy nie mogą stosować peelingów ziarnistych, ponieważ wówczas ich krosty mogą pękać i się sączyć. W przypadku enzymatycznego nic takiego nie będzie miało miejsca, ponieważ jest bardzo delikatny.

Zobacz także: Znalazły skuteczny sposób na walkę z trądzikiem. Teraz wyglądają rewelacyjnie!

Warto też stosować peeling enzymatyczny do cery naczynkowej. Wszystko dlatego, że w przeciwieństwie do swojego mechanicznego kolegi, nie powoduje pękania naczynek pod skórą. Choć peeling enzymatyczny może powodować alergie, podobnie jak każdy kosmetyk, jest o wiele bezpieczniejszą opcją niż ziarniste opcje oczyszczania twarzy.

Jak wybrać peeling enzymatyczny?

Gdy już zdecydujemy się na stosowanie peelignu enzymatycznego, powinniśmy zastanowić się nad tym, jaki będzie odpowiedni dla naszej cery. W tym przypadku jest podobnie jak z innymi kosmetykami. Tak samo jak nie wybralibyśmy pierwszego lepszego kremu, czy podkładu, podobnie nie powinniśmy robić jeżeli chodzi o peeling.

Oczywiście najlepszą opcją jest ten naturalny, który możemy przygotować samemu w domu. W drogeriach pełno jest jednak peelingów enzymatycznych do różnego rodzaju cery. Na pewno każda z nas znajdzie ten idealny, który będzie pasował do jej skóry.

Zobacz także:  Gwiazdy ją pokochały! Maseczka z siemienia lnianego nada skórze blasku i ochroni ją

Jak stosować peeling enzymatyczny?

Peeling enzymatyczny nakładamy na oczyszczoną skórę twarzy. Najlepiej jeżeli oczyścimy ją ciepłą wodą, a następnie przemyjemy jeszcze tonikiem. Następnie kupiony lub samemu przygotowany peeling nakładamy dokładnie na całą skórę twarzy, szyi i dekolt. Trzeba uważać jednak, żeby specyfik nie dostał się do naszych ust i oczu.

Nałożony peeling enzymatyczny należy pozostawić na skórze na około 10 minut. Jeżeli chodzi o te, które możemy dostać w drogerii, zazwyczaj na ich opakowaniu jest instrukcja, jak długo należy pozostawiać specyfik na ciele. Te, które możemy wykonać w domu możemy nawet potrzymać trochę dłużej.

Zobacz także: Peeling kawowy można przygotować samemu. Jest zbawienny w walce z martwym naskórkiem i cellulitem

Trzeba uważać jednak na to, żeby nie dostać reakcji alergicznej, niezależnie od tego, po jaki peeling sięgamy. Jeżeli nasza skóra pod maseczką enzymatyczną zaczyna swędzieć lub piec – od razu należy pozbyć się jej z twarzy. Dlatego też przed zastosowaniem nowego kosmetyku na cerze, warto wypróbować, czy nie mamy na niego reakcji alergicznej, nakładając odrobinę na skórę przy nadgarstku.

Domowy peeling enzymatyczny

W drogeriach dostępnych jest pełno peelingów enzymatycznych godnych uwagi. Wiadomo jednak, że najlepszymi kosmetykami są te naturalne. Okazuje się, że peeling enzymatyczny w prosty sposób możemy stworzyć domowymi sposobami. Wystarczy wykorzystać do nich owoce. W ten sposób właśnie możemy zrobić peeling z ananasa, papai, octu jabłkowego oraz kiwi.

Peeling enzymatyczny można również przygotować z wykorzystaniem sody oczyszczonej. Do tych owocowych warto dodać łyżeczkę miodu oraz odrobinę płatków owsianych. Jeżeli chodzi o sodę natomiast, mieszamy ją z odrobiną miodu i soku z cytryny. Warto na niego postawić, mimo szerokiego wyboru zabiegów złuszczających, wśród których znajdują się również peelingi mechaniczne oraz peelingi chemiczne.

 

Zobaczcie w poniższej galerii, jakie błędy w pielęgnacji cery popełniamy najczęściej:

10 najczęściej popełnianych błędów w pielęgnacji cery

Autor: Katarzyna Leszczyńska