Obserwuj w Google News

Jak stosować olej tamanu? Poznaj właściwości tego cudownego produktu

3 min. czytania
07.12.2018 14:54
Zareaguj Reakcja

Olej tamanu to produkt, który stosowany jest w pielęgnacji od wielu lat. Przede wszystkim doskonale radzi sobie ze zmianami skórnymi takimi jak wypryski czy trądzik. Pomaga też w walce z bliznami. Jak używać olejek tamanu i skąd się tak naprawdę wziął?

Olej tamanu
fot. Shutterstock

Olej tamanu ma szereg cudownych właściwości. Można go stosować na skórę w celu walki z zaskórnikami i trądzikiem – to jeden z najlepszych domowych sposobów na trądzik. Może być także stosowany na skórę głowy, ale również w celu rozjaśniania blizn. Jak stosować olej tamanu i gdzie go kupić? Zebraliśmy najważniejsze informacje.

Olej tamanu – jak się go pozyskuje, co zawiera

Olej tamanu tłoczony jest z owoców drzewa o nazwie tamanu. Drzewa te rosną głównie w tropikalnych lasach Afryki, Azji, a także Oceanii. Owoce tamanu są duże, przypominają morelę, a olej pozyskiwany jest z ich pestek. Najpierw otwiera się owoc, wyjmuje pestkę, a następnie suszy dotąd aż uzyska brązowy kolor i zacznie wydobywać się z niej olej. To właśnie ten olej – który może mieć kolor od karmelowego po zielonkawy – ma szereg cudownych właściwości.

Olej tamanu zawiera flawonoidy, które mają przede wszystkim działanie łagodzące i antybakteryjne. Jest on także źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych – to one odpowiadają za odpowiednie nawilżenie skóry, a w efekcie zapobiegają jej przesuszeniu i łuszczeniu. Olej tamanu zawiera również fitosterole, które łagodzą stany zapalne i wzmacniają barierę lipidową skóry.

Sprawdźcie też, jak działa peeling kawitacyjny.

Olej tamanu – właściwości

Olej tamanu przede wszystkim szybko się wchłania. Nie pozostawia też na skórze tłustej warstwy, która sprawia, że czujemy się niekomfortowo. Jakie właściwości ma olej tamanu?

  • pomaga rozprawić się z zaskórnikami
  • stosowany jest w leczeniu trądziku
  • doskonale radzi sobie z rozjaśnianiem blizn
  • w ciepłych regionach stosowany jest także jako specyfik chroniący skórę przed słońcem
  • przyspiesza gojenie się ran i działa łagodząco
  • łagodzi także podrażnienia skóry wywołane np. depilacją
  • sprzyja też odbudowaniu komórek, dlatego polecany jest osobom, które mają skórę dojrzałą i nieco zmęczoną

Dla kogo polecany jest olej tamanu

Olej tamanu to produkt, który może stosować każdy – bez względu na to, jaką ma cerę. Nawilży cerę suchą, rozprawi się z problemami cery tłustej i trądzikowej. Szczególnie dla tych dwóch typów cery jest polecany. Doskonale radzi sobie z zaskórnikami, trądzikiem różowatym. Eliminuje również różnego rodzaju blizny – w tym te powstałe w wyniku walki  z trądzikiem.

Olej tamanu może być stosowany w przypadku ukąszeń, przerwania ciągłości skóry i trudno gojących się ran. Sprawdza się w przypadku odmrożeń, łupieżu i łuszczycy! Jak widać można go stosować naprawdę w wielu sytuacjach. Jeżeli macie nadmiar oleju tamanu w domu warto zabrać go ze sobą także na wycieczkę w ciepłe rejonu. Olej tamanu to naturalna ochrona skóry przed szkodliwym wpływem promieni słonecznych.

Jak stosować olej tamanu

Olej tamanu stosujemy bezpośrednio na skórę. Nanosimy go punktowo na zmiany skórne lub blizny czy inne niedoskonałości. Możemy też rozmasować go w palcach, a następnie delikatnie wklepać w wilgotną skórę twarzy czy szyi. Olej tamanu może być dodatkowo stosowany jako dodatek do kosmetyków – można dodać kilka kropel oleju np. do kremu do twarzy albo balsamu do ciała. Można też używać go wraz z innymi naturalnymi olejami do ciała, ale trzeba uważać na stężenie tych olejów.

Jak widać olej tamanu można stosować na wiele sposobów i do wielu rzeczy. Jest to jeden z najbardziej jakościowych kosmetyków naturalnych, który pomaga w walce z wieloma niedoskonałościami. Jedna butelka takiego oleju kosztuje już ok. 17 zł. Można go dostać w sklepach z produktami eko albo w lepszych drogeriach.

 

 

Dbanie o skórę nie jest wcale takie proste! Większość z nas podczas pielęgnacji popełnia błędy. Poznaj 10 najczęściej popełnianych błędów w pielęgnacji cery.

10 najczęściej popełnianych błędów w pielęgnacji cery