Obserwuj w Google News

Nowy skutek uboczny szczepionki na COVID-19? Uskarżają się na niego kobiety

3 min. czytania
14.04.2021 09:22
Zareaguj Reakcja

Coraz częściej pojawiają się nowe informacje na temat skutków ubocznych szczepień na COVID-19. Jeden z nich dotyczy wyłącznie kobiet.

Kobieta podczas miesiączki trzyma się za bolący brzuch
fot. Shutterstock

Szczepienia na COVID-19 trwają na całym świecie. To właśnie dzięki nim stopniowo będziemy mogli wracać do normalności, którą pamiętamy sprzed pandemii koronawirusa. Szczepionki mają jednak to do siebie, że mogą nieść za sobą jakieś skutki uboczne. Jeden z nich zauważyły kobiety, które przyjęły specyfik uodparniający na koronawirusa. Niektóre panie skarżą się bowiem na zmiany w... cyklu menstruacyjnym. Zobaczcie sami, na czym miałby polegać ten skutek uboczny.

Zobacz także:  Koronawirus zmienił nasze podejście do pielęgnacji. Zwracamy na nią większą uwagę

Nowy skutek uboczny szczepionki na COVID-19? Zauważyły go kobiety

Jak podaje portal Refinery29.com, coraz więcej kobiet uskarża się na wpływ szczepionki na ich cykl menstruacyjny.

Redakcja poleca

Jako pierwsza zaburzenia okresu opisała na Twitterze lekarka, dr Kate Clancy. 

Koleżanka powiedziała mi, że słyszała od innych osób, że po szczepionce ich okresy stały się bardziej obfite. Jestem ciekawa, czy inne menstruujące osoby też zauważyły u siebie takie zmiany? Jestem półtora tygodnia po pierwszej dawce Moderny, dostałam okres o dzień wcześniej i jest tak obfity, że mam wrażenie, jakbym znowu miała 20-kilka lat - napisała Clancy. 

Pod jej postem pojawiło się wiele komentarzy kobiet, które również zauważyły podobne skutki uboczne, niezależnie od tego, jakiej firmy szczepionkę przyjęły. Większość z nich dotyczy długości i obfitości krwawienia. Niektóre panie natomiast dostały miesiączki w okresie menopauzy. 

Okresu dostałam 2 dni po szczepieniu na COVID-19 AstraZenecą. Zaczął się o 10 dni za wcześnie i tym razem trwa bardzo długo, (...) już jest 10 dzień lekkiego krwawienia, a zazwyczaj mój okres trwa 5-7 dni.
 
Szczepionkę Pfizera dostałam w 4. dniu miesiączki. Zwykle trwa 5-7 dni i jest dość łagodna. (...) Ten okres trwa już prawie 3 tygodnie. Walczę z bólem głowy, wzdęciami i zmęczeniem.
 
W lipcu skończę 65 lat i nie mam okresu od ponad 5 lat, ale zaczęłam krwawić około 4 dni temu - piszą internautki pod wpisem dr Clancy. 

Czy faktycznie szczepienia mogą mieć wpływ na cykl menstruacyjny kobiet? 

Zobacz także:  Darmowe produkty higieniczne dla kobiet? Szkocja rozwiąże problem ubóstwa menstruacyjnego

Czy szczepionka na COVID-19 wpływa na cykl menstruacyjny?

Jak na razie nie ma naukowych dowodów na wpływ szczepionek na cykl menstruacyjny kobiet. Na ten temat wypowiadają się uczeni. 

Ginekolog, dr Tadeusz Oleszczuk, w rozmowie z portalem Onet.pl stwierdził, że szczepionki na COVID-19 nie powinny mieć wpływu na menstruację. 

Nie mamy takich badań, więc trudno wyrokować, natomiast krwawienia i miesiączki w momencie, kiedy kobiety są chore, mają jakąkolwiek infekcję, mogą być bardziej obfite i dłuższe - wskazał.

Inną przyczynę takiego stanu rzeczy zauważyła dr Heather Bartos, która wypowiedziała się dla Refinery29.com. Jej zdaniem może mieć to bardziej psychosomatyczny charakter. 

Stres związany z pandemią sprawił, że pacjentki zaczęły zgłaszać się do mnie z nieregularnymi miesiączkami albo ich zanikiem. Zawsze powtarzam, że brak jednego czy dwóch okresów nie jest powodem do niepokoju. Ale jeśli to powtarza się trzeci, czwarty, piąty raz, należy to zbadać - stwierdziła.

Warto podkreślić to, co wskazują uczeni na całym świecie - pozytywne aspekty przyjęcia szczepionki przeważają nad jego skutkami ubocznymi.

Zobacz także: Jak przyśpieszyć okres? Poznaj sprawdzoną metodę

Zobaczcie w galerii, jakie są najpopularniejsze błędy urodowe, które popełniamy każdego dnia.  

Najpopularniejsze błędy urodowe, które popełniamy każdego dnia

Źródło: Refinery29.com/Onet.pl