Nie rób tego przed pójściem spać. Brak energii to dopiero początek problemów
Podczas snu nasz organizm się regeneruje. Właśnie dlatego tak ważna jest jego higiena. Eksperci zaznaczają, że na poziom energii wpływa nie tylko to, ile godzin przesypiamy, ale także to, w jakich warunkach odpoczywamy. Wiele osób przed pójściem spać popełnia błąd, który prowadzi do poważnych zaburzeń. „W dłuższej perspektywie może wiązać się z komplikacjami zdrowotnymi” – zaznacza dr Bartek Kulczyński. O jaki błąd chodzi?

Zapewne każdy z nas chciałaby codziennie budzić się w dobrym nastroju i świetnej formie. Na jakość sennego wypoczynku wpływa wiele istotnych kwestii. Eksperci zaznaczają, że dorosły człowiek powinien przesypiać od 7 do maksymalnie 9 godzin. To zapewnia odpowiednią regenerację i pozwala utrzymać organizm z dobrej kondycji. Pozytywnie wpływa także na funkcje poznawcze, koncentrację, a nawet stan cerę i ogólne samopoczucie.
Odpowiedni czas wypoczynku jest oczywiście kluczowy dla zachowania energii. Warto jednak zaznaczyć, że to, w jakich warunkach śpimy na co dzień, również wpływa na jakość regeneracji organizmu, a tym samym na jego kondycję. Eksperci zalecają regularnie wietrzenie sypialni i częste zmienianie poszewek na kołdry i poduszki. Dietetycy podkreślają, że kilka godzin przed snem warto zjeść lekki, zdrowy posiłek. Na noc nie warto z kolei zajadać się na przykład produktami bogatymi w cukry proste.
Nie rób tego przed pójściem spać. Popularny błąd
Okazuje się, że wiele osób popełnia istotny błąd, który znacząco obniża jakość sennego wypoczynku i negatywne wpływa na kondycję organizmu. Jaki? „Badacze udowodnili, że niekorzystne jest zasypianie przy włączonym świetle” – zaznaczył w jednym z filmów na YouTube dr Bartek Kulczyński, dyplomowany dietetyk, wykładowca na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, a także autor wielu naukowych publikacji. Przed pójściem spać nie warto zapalać więc tzw. lampki nocnej.
Zobacz również: Ta metoda spania ratuje związki? „Najbardziej komfortowy sposób”
– Taka praktyka powoduje wydłużenie pierwszej fazy snu i jednocześnie skrócenie snu długofalowego. Ogólnie można powiedzieć, że spanie przy włączonym świetle sprawia, że nasz sen staje się płytki. Co więcej, sprzyja ono częstszym pobudkom w trakcie snu, a to w dłuższej perspektywie może wiązać się z komplikacjami zdrowotnymi – podkreślił dr Bartek Kulczyński, jednocześnie ostrzegając internautów przed popularnym zwyczajem.
- Co zrobić, by zasnąć szybciej? Oto sposób, którym podzielił się psycholog
- Śpisz w takiej pozycji? Twoje ciało daje ci znak
- Poranne zmęczenie można zwalczać. 3 skuteczne sposoby według naukowców
Chcesz wzmocnić odporność? Wypij ten napój. To prawdziwy cudotwórca [GALERIA]
