Teraz mydło glicerynowe zrobisz w domu. Poznaj prosty przepis
Mydło glicerynowe ma szereg cennych właściwości, które warto poznać. Łagodzi podrażnienia, zmiękcza naskórek, koi. Może być stosowane przez osoby o każdym typie skóry. Jakie właściwości ma mydło glicerynowe i jak zrobić je w domu?

Mydło glicerynowe to naturalny kosmetyk, który powinien znaleźć się w każdym domu. Dzięki temu, że robione jest z naturalnych i delikatnych składników, jest dobrą alternatywą dla zwykłych mydeł z drogerii. Można zrobić je w domu, a ma cudowne właściwości i nadaje się do każdego rodzaju skóry.
Zobacz także: Masa perłowa to jeden z nielicznych tak skutecznych składników pielęgnacyjnych
Mydło glicerynowe – właściwości
Głównym składnikiem mydła glicerynowego jest gliceryna. I to ona posiada szereg cennych właściwości pielęgnacyjnych:
- wygładza skórę
- nawilża ją
- zmiękcza
- jest naturalna i nie alergizuje
Mydło glicerynowe – składniki
Podstawowy składnik mydła glicerynowego to gliceryna, którą pozyskuje się z tłuszczów - w wyniku reakcji z roztworami zasadowymi ulegają one hydrolizie – właśnie do mydeł i gliceryny. Do produkcji mydeł glicerynowych wykorzystywana jest gliceryna roślinna.
Prócz gliceryny w mydle znaleźć mogą się także naturalne aromaty, olejki eteryczne, ekstrakty z roślin i np. drobinki peelingujące.
Jak zrobić mydło glicerynowe
Jak zrobić mydło glicerynowe? Wystarczy zastosować się do kilku prostych kroków:
- Bazę glicerynową dzielimy na drobniejsze kawałki nożem, a następnie rozpuszczamy. Można to zrobić w mikrofalówce – wystarczy umieścić ją w szklanej misce i ogrzewać przez ok. 30 sekund. Bazę można roztopić także w kąpieli wodnej – miskę z bazą umieszczamy w garnku z zagotowaną wodą. Tak zabezpieczoną miksturę mieszamy i gotujemy na wolnym ogniu.
- W zależności od tego, jaki kolor mydła chcemy osiągnąć, możemy do gliceryny dodać odrobinę pigmentu lub barwnika w proszku. Podczas dodawania tego składnika trzeba być ostrożnym – barwniki są skoncentrowane i nie wolno ich dodać za dużo.
- Do masy glicerynowej można dodać ekstrakt z roślin albo olejek eteryczny – z tym drugim trzeba jednak uważać – kiedy przesadzimy z ilością, może podrażniać skórę.
- Na sam koniec można dodać do całości drobinki peelingujące albo zioła. Całość dokładnie mieszamy i studzimy do temperatury 65 stopni. Przelewamy do formy i czekamy aż całkowicie wystygnie
Mydło glicerynowe – zalety stosowania
Mydło glicerynowe chroni skórę przed zbytnią utratą wody. Ma naturalne pH i nadaje się do każdego rodzaju skóry. Jakie są zalety stosowania mydła glicerynowego?
- zapewnia utrzymanie bariery lipidowej
- jest łagodniejsze od zwykłego mydła – dlatego stosuje się je w pielęgnacji niemowląt i dzieci
- takie mydło jest także dużo wydajniejsze niż zwykłe mydła
- oczyszcza skórę, nawilża
- odczyn takiego mydła jest bardzo zbliżony do naturalnego pH skóry
- można wybrać mydło glicerynowe dostosowane do rodzaju skóry – na rynku znajdziemy mydła glicerynowe zapachowe, bez zapachu, do skóry wrażliwej czy do skóry tłustej
- regularnie używane mydło glicerynowe zapobiega podrażnieniom i infekcjom
- mydło glicerynowe z dodatkiem drobinek peelingujących – np. w postaci otrębów pszennych czy siemienia lnianego – pobudza krążenie i pomaga złuszczyć martwy naskórek
- mydło glicerynowe możesz zrobić w domu – taka opcja daje możliwość wybrania koloru, a także dodatków, którymi będzie urozmaicone. Możesz dodać do bazy cynamon, kokos, nagietek a nawet czekoladę
Mydło glicerynowe – o czym warto pamiętać
Mydło glicerynowe to niezbędny składnik twojej codziennej pielęgnacji. Aby jednak służyło ci jak najdłużej i było tak wydajne, jak się o nim mówi, po każdym użyciu powinno być odpowiednio osuszane. Dzięki temu jest konsystencja będzie utrzymana i nie straci ono swoich cennych właściwości.
Cudowny naturalny składnik codziennej pielęgnacji:
Autor: Paulina Ermel