Obserwuj w Google News

Jakie właściwości ma mydło dziegciowe? Poznaj zalety i wady jego stosowania

2 min. czytania
04.07.2018 12:42
Zareaguj Reakcja

Mydło dziegciowe działa przeciwpasożytniczo, przeciwbakteryjnie i antyseptycznie. Jednak to nie wszystkie właściwości tego naturalnego produktu. Do czego jeszcze możesz wykorzystać mydło dziegciowe?

Mydło dziegciowe
fot. Shutterstock

Mydło dziegciowe działa na trądzik, łupież i zaskórniki. Dodatkowo pozytywnie wpływa na wypadające włosy – wzmacnia je i dzięki temu przestają wypadać. Poznaj właściwości i zastosowanie mydła dziegciowego.

Zobacz także: Domowe sposoby na trądzik - koniec z zaskórnikami!

Mydło dziegciowe – jak wygląda

Mydło dziegciowe ma karmelowy kolor, mocno się pieni, ale też intensywnie i dość nieprzyjemnie pachnie. Woń przypomina połączenie zapachu drzewnej smoły, benzyny i oscypka. Jednak zapach ten nie utrzymuje się zbyt długo. Jest w pełni naturalne i ma szereg cennych właściwości, które pozwolą zadbać o skórę.

Sam dziegieć to ciemna, oleista ciecz pozyskiwana z kory drzew takich jak sosna, brzoza czy buk. W produkcji kosmetyków najczęściej stosowany jest dziegieć brzozowy. Zawiera on benzen, fenol, toulen, ksylen, lotne kwasy organiczne i substancje żywicze.

Historia dziegciu

Początkowo dziegieć stosowany był do leczenia licznych chorób skóry i innych schorzeń. Jego właściwości antybakteryjne i dezynfekujące pozwalały na szerokie zastosowanie. Wykorzystywano go także wspomagająco przy chorobach dróg oddechowych, gardła, ale też w leczeniu pasożytów.

Dziegieć wykorzystywano także do ochrony ubrań przed robactwem, ale też pomagano w schorzeniach kości, racic czy kopyt zwierząt. Był doskonałym smarem i klejem. Nadawał się również do uszczelniania. Do kosmetyków i produktów pielęgnujących zaczęto włączać go dużo później.

Mydło dziegciowe – właściwości

  • oczyszcza i matowi skórę
  • doskonale sprawdza się w przypadku cery tłustej i mieszanej
  • działa przeciwbakteryjnie, antyseptycznie i przeciwpasożytniczo
  • poprawia pracę serca
  • wspomaga funkcjonowanie układu pokarmowego i oddechowego
  • oczyszcza organizm
  • neutralizuje złe skutki chemioterapii

Mydło dziegciowe – zastosowanie

Mydło dziegciowe stosowane jest zarówno w pielęgnacji, jak i leczeniu chorób. Najpopularniejsze zastosowanie tego produktu to:

  • oczyszczanie skóry
  • redukuje liczbę zaskórników
  • wygładza skórę
  • wspomaga leczenie trądziku
  • kuracja przeciw wypadaniu włosów – w tym przypadku dobrze sprawdza się mydło dziegciowe w płynie, które idealnie się pieni i oczyszcza skórę głowy
  • walka z chorobami skóry – grzybicą, łuszczycą
  • przyspiesza gojenie się ran i siniaków

Mydło dziegciowe – zalety i wady

Mydło dziegciowe jest w pełni naturalne i ma wiele zalet. Przede wszystkim dobrze oczyszcza twarz, radzi sobie z licznymi chorobami skóry i można je stosować także na włosy. Mocno się pieni i jest niedrogie. Niestety ma też kilka wyraźnie zauważalnych wad.

Nie bez powodu mydło dziegciowe polecane jest osobom, które mają cerę tłustą i mieszaną – to mydło bardzo wysusza skórę. Dodatkowo ma nieprzyjemny zapach.

Należy pamiętać o tym, aby ekstraktu dziegciu – np. na oczyszczenie organizmu czy w innych celach leczniczych – nie stosować w okresie ciąży.

Mydło dziegciowe to naturalny produkt, z którego korzystały nasze babcie. Pomaga w problemach skórnych, z nadmiernym łojotokiem, trądzikiem czy nawet łuszczycą. Mydło dziegciowe nadaje się do codziennej pielęgnacji skóry, natomiast w przypadku problemów warto stosować je jako dodatek do kuracji.


Najczęściej popełniane błędy w pielęgnacji cery:

10 najczęściej popełnianych błędów w pielęgnacji cery

Autor: Paulina Ermel