Obserwuj w Google News

Ochrona mikrobiomu skóry twarzy to podstawa w pielęgnacji 2022 roku. Na czym polega?

2 min. czytania
17.01.2022 15:23
Zareaguj Reakcja

Mikrobiom to naturalny ekosystem znajdujący się na naszej skórze. Czym dokładnie jest i jak go pielęgnować, żeby zachować jego równowagę?

Mikrobiom skóry twarzy - co to? Jak pielęgnować cerę, żeby o niego zadbać?
fot. Shutterstock

Kobiety są coraz bardziej świadome odpowiedniej pielęgnacji skóry. Nie kupujemy już bezmyślnie kosmetyków przeciwzmarszczkowych dostosowanych do wieku i tanich kremów nawilżających. Coraz chętniej sięgamy po produkty indywidualnie dopasowane do naszej cery. Nic więc dziwnego, że zwracamy też uwagę na jej właściwości. Istotnym zagadnieniem dotyczącym pielęgnacji jest mikrobiom skóry. To właśnie na niego będziemy zwracać szczególną uwagę w 2022 roku. Zobacz, co to takiego i jak dobrać odpowiednią pielęgnację, żeby o niego zadbać. 

Zobacz także:  Tiktokerka zdradza, jakich kosmetyków lepiej nie stosować. Na liście m.in. maseczki peel off

Mikrobiom skóry twarzy - co to?

Portal glamourmagazine.co.uk donosi, że w tym roku wszystkie będziemy stawiać na ochronę naturalnego mikrobiomu skóry. Podobnie jak w ekologii, podstawą jest bowiem zadbanie o naturę, a dopiero później naprawianie jej niedoskonałości.

Redakcja poleca

Zanim jednak dowiemy się, jak pielęgnować cerę tak, żeby nie uszkodzić mikrobiomu, warto zdać sobie sprawę z tego, czym on w ogóle jest.

Jak podaje portal poradnikzdrowie.pl, mikrobiom skóry to ekosystem, w którego skład wchodzą mikroorganizmy zasiedlające powierzchnię naszej cery. Znaczna część z nich korzystnie wpływa na skórę i chroni ją przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Naruszenie mikrobiomu może prowadzić do nagromadzenia się na skórze takich mikroorganizmów jak grzyby czy bakterie - te natomiast przyczyniają się do powstawania różnych chorób np. gronkowca. 

Dlatego tak istotne jest dbanie o zachowanie prawidłowego mikrobiomu skóry. Wpływ na jego naruszenie mogą mieć m.in. różne zabiegi kosmetyczne. Jak zadbać o to, żeby go odbudować i jednocześnie ochronić cerę? Podstawą jest odpowiednia pielęgnacja.

Zobacz także:  Suplementy diety, które mają wpływ na nasz wygląd. Działają lepiej niż kosmetyki

Jak pielęgnować cerę, żeby zadbać o mikrobiom skóry?

Podstawą pielęgnacji cery powinno być zatem nie tylko jej odpowiednie nawilżenie. Istotą jest stosowanie produktów, które mają działanie bakteriobójcze i pomagają przywrócić skórze naturalne pH. Warto pod tym względem sięgać po kosmetyki z substancjami probiotycznymi, a także filtrami UV, które ochronią skórę np. przed promieniowaniem. 

Należy też sięgać po kremy barierowe, które zabezpieczą naszą twarz przed innymi czynnikami zewnętrznymi. Aby nie zaburzyć ekosystemu skóry, powinniśmy dobierać produkty odpowiednio dopasowane do rodzaju naszej cery. 

Zobacz także:  Pielęgnacja cery krok po kroku. W jakiej kolejności należy nakładać kosmetyki?

Danuta Stenka w czarnej koszulce i krótkich włosach
15 Zobacz galerię
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News

Źródło: glamourmagazine.co.uk/poradnikzdrowie.pl