Obserwuj w Google News

Masło kakaowe do ciała i włosów. Poznaj cudowne właściwości naturalnego kosmetyku

3 min. czytania
27.06.2018 13:35
Zareaguj Reakcja

Masło kakaowe to wielofunkcyjny kosmetyk o przyjemnych zapachu i delikatnej konsystencji. Nawilża, regeneruje skórę, łagodzi podrażnienia i jest doskonały do pielęgnacji skóry po opalaniu. Jak stosować maso kakaowe i jakie ma właściwości?

Masło kakaowe
fot. Shutterstock

Masło kakaowe wykorzystywane jest w kosmetyce, w produkcji leków i w przemyśle spożywczym. Występuje w postaci twardej kostki i ma jasnożółty kolor. Jest hipoalergiczne i ma szereg cudownych właściwości. Walczy między innymi z problemem, jakim jest sucha skóra. Jak można je wykorzystać?

 Zobacz także: Używasz płatków kosmetycznych? To błąd. Podpowiadamy, czym je zastąpić

Masło kakaowe – właściwości

Masło kakaowe jest źródłem:

  • magnezu
  • potasu
  • żelaza
  • wapnia
  • antyoksydantów – ma ich więcej niż zielona herbata

Jakie właściwości masła kakaowego są najcenniejsze?

  • spowalnia procesy starzenia
  • pobudza skórę do produkcji kolagenu
  • niweluje szkodliwe działanie wolnych rodników – wszystko za sprawą alkaloidów i polifenoli
  • pomaga zwalczyć rozstępy i może być stosowane przez kobiety w ciąży
  • nawilża i regeneruje skórę
  • zabezpiecza skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi

Masło kakaowe pozyskiwane jest z nasion dojrzałych owoców kakaowca. Drzewa te rosną w zachodniej Afryce, Ameryce Środkowej i Ameryce Południowej. Z każdego owocu można zebrać nawet kilkadziesiąt nasion. Owoce poddaje się je 5-dniowemu procesowi fermentacji. Następnie wydziela się z nich ziarna, które są fermentowane, suszone i prażone. Na sam koniec mieli się ziarna na gęstą ciemną masę i wytłacza na ciepło olej. Tak powstaje masło kakaowe zawiera mnóstwo cennych dla organizmu składników.

Masło kakaowe – zastosowanie

Masło kakaowe stosowane jest na różnych płaszczyznach.

  1. W aromaterapii – masło pięknie, czekoladowo pachnie, a zapach ten ma działanie relaksujące
  2. Do pielęgnacji włosów – nawilża włosy, zapobiega wypadaniu, zabezpiecza końcówki przed rozdwajaniem, wygładza włosy i nadaje im połysk
  3. Do pielęgnacji ciała – zmiękcza, nawilża i regeneruje skórę, dlatego też jest składnikiem wielu kosmetyków do pielęgnacji skóry i do kąpieli
  4. Jako ochrona przed słońcem – przyspiesza opalanie, a jednocześnie chroni przed słońcem. Dzięki niemu też nasza skóra ma złocisty odcień
  5. Do produkcji kosmetyków kolorowych – znajduje się w składzie pomadek i fluidów, bo nawilża skórę.

Jak wykorzystać masło kakaowe?

Masło kakaowe można nakładać na skórę bezpośrednio, w czystej postaci. Jeżeli jest zbyt twarde, wystarczy lekko rozpuścić je w kąpieli wodnej. Może też służyć jako pomadka. Masło kakaowe można stosować jako bazę przy produkcji kosmetyków.

Masło kakaowe do ciała

Masło kakaowe może być stosowane w pielęgnacji całego ciała. Można smarować nim spierzchnięte usta, popękane pięty czy suchą, łuszczącą się skórę. Masło kakaowe nawilża skórę i regeneruje naskórek. Stosowanie go przez dłuższy czas sprawi, że skóra będzie nawilżona i promienna.

Masło kakaowe na włosy

Ten naturalny kosmetyk doskonale sprawdza się w przypadku suchych i zniszczonych włosów. Masło kakaowe wygładza włosy, nawilża je i zapobiega łamaniu włosów. Jak je stosować? Wystarczy rozprowadzić masło kakaowe na całej długości włosów i do tego wmasować je w skórę głowy. Tak nałożony preparat zostawiamy na skórze głowy na ok. 2 godziny. Następnie myjemy je szamponem do włosów suchych i zniszczonych.

Masło kakaowe do opalania

Masło kakaowe to doskonały środek przyspieszający opalanie. Jeżeli będziesz stosować je regularnie, odrobinę przyciemni twój naturalny kolor skóry. Dodatkowo smarowanie się masłem kakaowym chroni przed poparzeniami słonecznymi – masło zostawia na skórze delikatny filtr ochronny.

Masło kakaowe – gdzie kupić

Masło kakaowe nierafinowane można kupić w niektórych drogeriach, w sklepach z naturalnymi kosmetykami i w aptekach. Opakowanie masła kakaowego można kupić już za ok. 20 zł.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

 

Autor: Paulina Ermel