Obserwuj w Google News

Maskne to problem skórny powstający w wyniku noszenia maseczki. Jak mu zapobiec?

2 min. czytania
11.08.2020 09:14
Zareaguj Reakcja

Maskne to problem skórny spowodowany noszeniem maseczek ochronnych. Aby mu zaradzić, należy zapewnić sobie odpowiednią pielęgnację i zadbać o higienę. Poznaj szczegóły dotyczące maskne, o którym coraz częściej informują dermatolodzy.

pielęgnacja skóry
fot. Shutterstock

Wraz z nadejściem pandemii koronawirusa nasza codzienność całkowicie się zmieniła. Maseczka ochronna stała się podstawowym akcesorium, bez którego nie ruszamy się z domu. Jednak okazuje się, że noszenie maseczki może być przyczyną powstawania niedoskonałości na twarzy. Problem ten ma już swoją nazwę - maskne (od ang. słów: mask - maska, acne - trądzik). Jak jemu zaradzić?

Redakcja poleca

Maskne - co to jest?

Wiele z nas zauważyło, że w czasie pandemii stan naszej skóry się pogorszył. Jeżeli na twojej twarzy szczególnie w okolicach ust, nosa, brody i policzków zaczęły pojawiać się wypryski, zaskórniki czy rumień, to znak, że prawdopodobnie ty też zmagasz się z maskne.

Zobacz także: Ten szampon z Rossmanna pozwoli ci uzyskać efekt jak po koloryzacji, bez wizyty u fryzjera. Kupisz go za 9 zł!

Maskne jest problemem skórny zaklasyfikowanym w ostatnich miesiącach przez dermatologów jako zmiany skórne wywołane noszeniem maseczki ochronnej. Skarżą się na niego nie tylko osoby młode, ale też dojrzałe.

Na szczęście są sposoby, dzięki którym uchronisz się przed trądzikiem mechanicznym i innymi niedoskonałościami. Do tego konieczne będzie podjęcie odpowiednich kroków pielęgnacyjnych.

Maskne - jak powstaje?

Do niedawna problem skórny maskne praktycznie nie istniał. Dopiero w czasie pandemii koronawirusa został nazwany. Do dermatologów coraz częściej przychodzą pacjenci z tym problemem, dlatego warto przyjrzeć mu się bliżej.

Zobacz także: Maska na suche włosy - poznaj 3 najlepsze przepisy!

Z maskne zmagają się nie tylko osoby, które już wcześniej miały problemy z trądzikiem, ale też ci, którzy do tej pory mogli pochwalić się doskonałą cerą. Zastanawiacie, dlaczego skóra pod maseczką jest bardziej narażona na niedoskonałości? Jest kilka elementów negatywnie wpływających na stan naszej cery.

Okazuje się, że kluczową przyczyną maskne jest brak dostępu do powietrza, przez co cera staje się podrażniona. Podrażnienia zauważyć mogą przede wszystkim te osoby, które mają cerę suchą i wrażliwą. Ale to nie jedyna przyczyna powstawania tego problemu skórnego. Kolejną z nich jest nadmierna wilgoć odpowiedzialna za namnażanie się bakterii. Negatywny wpływ na skórę pod maseczką ma także makeup.

Maskne - jak go zwalczyć?

Aby uniknąć efektów maskne, zadbaj o właściwą pielęgnację i higienę. Przede wszystkim regularnie pierz maseczkę, aby usunąć z niej wszelkie bakterie i zanieczyszczenia. Kolejnym ważnym krokiem jest oczyszczanie twarzy. W tym celu stosuj toników lub płynu micelarnego, który przywróci twojej skórze właściwe pH. Nosząc maseczkę ochronną, najlepiej całkowicie zrezygnuj z makijażu lub postaw na lekkie kosmetyki.

Zobaczcie w galerii, jakie są najpopularniejsze błędy urodowe, które popełniamy każdego dnia. 

Najpopularniejsze błędy urodowe, które popełniamy każdego dnia