Obserwuj w Google News

Łysienie androgenowe - objawy, przyczyny, leczenie

4 min. czytania
23.04.2018 12:16
Zareaguj Reakcja

Łysienie androgenowe to jedna z najczęstszych przyczyn wypadania włosów. Tracisz włosy i zastanawiasz się, czy cierpisz na tę przypadłość? Podpowiadamy, czym charakteryzuje się łysienie androgenowe i jak z nim walczyć.

Łysienie androgenowe
fot. Shutterstock

Łysienie androgenowe to choroba dziedziczna dotykająca zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Tak jak łysienie plackowate, może być poważnym problemem nie tylko wśród dojrzałych osób. Coraz częściej bowiem na wypadanie włosów skarżą się ludzie młodzi. Wyróżniamy łysienie androgenowe typu męskiego i łysienie androgenowe typu żeńskiego, które objawiają się na 2 różne sposoby. Jeżeli cierpisz na to schorzenie, podpowiadamy, jak sobie z tym poradzić. Nie wszystko stracone!

Zobacz także: Martwi cię wypadanie włosów? Wiemy, jakie są przyczyny i jak sobie z tym poradzić

Łysienie androgenowe

Utrata włosów ma negatywny wpływ nie tylko na nasz wygląd, ale i na psychikę, dlatego staramy się walczyć z tą przypadłością w każdy możliwy sposób. Zanim jednak przejdziemy do leczenia, powinniśmy wyodrębnić konkretny typ i szczegółowo poznać jego przyczyny.

Oto wszystkie typy łysienia, z którymi możesz się zmagać

  • łysienie w przebiegu chemioterapii
  • łysienie plackowate
  • łysienie androgenowe
  • łysienie bliznowaciejące
  • łysienie telogenowe
  • łysienie całkowite
  • trichotillomania
  • łysienie okresowe
  • łysienie poporodowe
  • łysienie pospolite
  • łysienie neurotyczne
  • łysienie antygenowe
  • łysienie dziedziczne
  • łysienie wężykowate
  • łysienie plackowate rzekome
  • łysienie u dzieci
  • łysienie męskie
  • łysienie rozlane
  • łysienie dynamiczne
  • łysienie dyfuzyjne

Każdy z podanych wyżej rodzajów łysienia objawia się w inny sposób i może mieć odmiennie przyczyny. Dlatego też każdy z nich leczy się w inny sposób.

Zobacz także: Jak wyprostować włosy bez użycia prostownicy? Można postawić na naturalne sposoby

Łysienie androgenowe - przyczyny

Domowe sposoby sposoby na wypadanie włosów niestety nie zawsze się sprawdzają. W takich przypadkach konieczna jest konsultacja z lekarzem. Łysienie androgenowe to specyficzna przypadłość, która wymaga leczenia u specjalisty. Walka z nią na własną rękę może przynieść mizerne skutki. Zanim jednak umówisz się na wizytę, warto poznać dokładne przyczyny tego problemu.

Łysienie androgenowe może mieć różne przyczyny. Zwykle odpowiadają za nie androgeny, czyli męskie hormony płciowe. Zaliczamy do nich m.in. testosteron i dihydrotestosteron. Choć nazywane są one męskimi hormonami, znajdziemy je też u kobiet (mimo że w przypadku pań dominują estrogeny i progestageny).

Gdy w ciele kobiety jest zbyt duże stężenie androgenów, jest większe prawdopodobieństwo wystąpienia mutacji odpowiedzialnej za nadmierne wypadanie włosów. Hiperandrogenizm, czyli nadmierne wydzielanie androgenów u kobiet, może być powiązany z takimi chorobami, jak zespół policystyczny jajników.

Zdarza się, że problem ten związany jest z przyjmowaniem syntetycznych preparatów progesteronowych, które znajdziemy w tabletkach antykoncepcyjnych. Hiperandrogenizm sprawia, że mieszek włosowy się zmniejsza, przez co kosmyki stają się coraz cieńsze i słabsze.

Podwyższenie poziomu androgenów może też skutkować skróceniem się czasu wzrostu włosa i wydłużeniem wytwarzania nowego włosa przez mieszek włosowy. Mówi się też, że przyczyną powstawania łysienia androgenowego może być też stosowanie szamponów i lakierów do włosów, w których składzie występują detergenty.

Zobacz także: Trichoskopia - badanie skóry głowy. Kiedy warto z niego skorzystać i ile kosztuje?

Jak twierdzą specjaliści, łysienie androgenowe często dziedziczymy w genach. Gdy np. twoich dziadków lub rodziców dotknęła ta przypadłość, istnieje duże prawdopodobieństwo, że i ty będziesz się z nim zmagać.

Łysienie androgenowe - objawy u kobiet i mężczyzn

Przypadłość ta objawia się na 2 różne sposoby. Stopniowe wypadanie włosów u mężczyzn zaczyna się w okolicach skroni, następnie tworzą się tzw. zakola, aż w końcu może dojść do całkowitego wyłysienia. U kobiet przebieg łysienia androgenowego może wyglądać jak typ męski, ale wyróżnia się też typ kobiecy.

Kobiecy typ łysienia androgenowego objawia się na początku stopniowym poszerzaniem się przedziałka. Możemy to zauważyć np. podczas rozczesywania włosów. Następnie dochodzi do utraty kosmyków w okolicach czoła. 

W przypadku łysienia androgenowego kobiet objawy są bardzo charakterystyczne – przerzedzenia włosów zaczyna się od czubka głowy. Wyróżnia się trzy fazy łysienia androgenowego kobiet. W pierwszej fazie występuje prześwit na wierzchołku głowy, w drugiej – prześwit się rozszerza, w trzeciej zaś – widoczna jest już skóra głowy – dr n. med. Igor Michajłowski z Clinica Dermatologica w Gdańsku, prowadzący gabinet drTrycholog.pl

Pogłębianie się kątów czołowo-skroniowych to zmora kobiet szczególnie w wieku postmenopauzalnym. Z badań wynika, że dotyka aż 30% dojrzałych pań.

Zobacz także: Mikropigmentacja - skuteczny sposób na przerzedzające się włosy. Na czym polega ten zabieg?

Łysienie androgenowe - leczenie

Wielu mężczyzn godzi się z łysieniem androgenowym, rezygnując tym samym z leczenia. Są jednak skuteczne metody na pozbycie się tego problemu. Dzięki nim można powstrzymać wypadanie włosów. Czasami możliwe jest też ponowny porost włosów w łysiejących miejscach. Istnieją także domowe sposoby na wzmocnienie włosów.

W przypadkach, kiedy nie doszło do zniszczenia mieszków włosowych, wystarczy skorzystać z nieinwazyjnych metod leczenia, takich jak przyjmowanie preparatu minoksidil odpowiedzialnego za hamowanie postępu łysienia i odrost włosów. Na pierwsze efekty trzeba czekać przynajmniej kilka miesięcy.

Kobiety, u których przyczyną łysienia androgenowego było przyjmowanie środków antykoncepcyjnych, powinny zmienić tabletki lub zaniechać ich stosowania. W tym celu powinny skontaktować się ze specjalistą.

Zaś mężczyznom lekarze często przepisują finasteryd. Kobiety nie powinny jego stosować, gdyż może niekorzystnie działać na rozwój męskich narządów płciowych u płodu. Panowie, którzy chcą ukryć łysinę, często decydują się też na przeszczep włosów.

Zobacz także: Top 3 szampony przeciw wypadaniu włosów. Znalazłyśmy najlepsze!