Obserwuj w Google News

Jak rozpoznać łupież tłusty? Może być groźny dla zdrowia!

Paulina Ermel
3 min. czytania
Aktualizacja 21.01.2020
01.06.2018 13:11
Zareaguj Reakcja

Łupież to nic innego jak złuszczony naskórek skóry głowy, który nieestetycznie wygląda na ciemnych ubraniach. To krępująca przypadłość, która wymaga specjalnej kuracji. Czym jest łupież tłusty, a czym suchy? Jak skutecznie walczyć z tymi rodzajami łupieżu?

Kobieta drapie się po skórze głowy
fot. Shutterstock

Wyróżniamy łupież biały, łupież pstry, łupież różowy, łupież suchy i łupież tłusty. Ten ostatni występuje u osób, których skóra głowy ma tendencje do przetłuszczania się. Wywołuje go grzyb drożdżopodobny żyjący w tym rejonie ciała. Nie wywołuje żadnych dolegliwości do momentu aż sami nie stworzymy mu środowiska do rozrostu. 

Zobacz także:  Sprawdzone sposoby na gęste włosy. Zrobisz to w domu!

Grzyb ten żywi się łojem, a dodatkowo czuje się w takim środowisku dobrze. Skórę głowy podrażniają odchody tego grzyba, a im więcej grzyba, tym więcej jego odchodów. 

Łupież tłusty - przyczyny

  • stres
  • smiany hormonalne
  • skres dojrzewania
  • zły dobór kosmetyków
  • tendencje do przetłuszczania włosów
  • zbyt rzadkie mycie głowy
  • niedokładne spłukiwanie szamponu i odżywki

Łupież tłusty - objawy

Rozrastanie się grzyba na skórze głowy powoduje jej stan zapalny. Do objawów łupieżu tłustego należą:

  • swędzenie skóry
  • zaczerwienienie
  • złuszczanie naskórka, który zaczynamy zauważać na ciemnych ubraniach
  • na skórze zauważamy przylegające do niej nieestetyczne żółte plamki
  • wypadanie włosów, a nawet łysienie

Łupież tłusty - u kogo występuje

Łupież tłusty częściej dotyka:

  • nastolatków w okresie dojrzewania
  • kobiety przed menopauzą i w jej trakcie
  • osoby między 15 a 75 rokiem życia - rzadko występuje u dzieci i seniorów

Jak pozbyć się łupieżu tłustego

Główną przyczyną pojawiania się łupieżu tłustego jest przetłuszczająca się skóra. Jak pozbyć się łupieżu? Podstawowa kuracja jest prosta - wystarczy dobrać odpowiedni szampon przeciwłupieżowy, który zmniejszy ilość grzyba na skórze. Powinien zawierać takie składniki jak: cynk, selen, kwas salicylowy. Mocniejsze szampony przeciwłupieżowe należy stosować raz na trzy dni, a w międzyczasie używać łagodnych szamponów pielęgnacyjnych. Na rynku jednak znajdziemy też szampony przeciwłupieżowe do częstego stosowania.

Dobrze zmienić dietę na bogatą w witaminy i minerały. Jeżeli nie możemy pozwolić sobie na pełnowartościowe jedzenie, sięgnijmy po suplementy. Będą one od środka dbały o utrzymanie gospodarki organizmu w normie. 

Domowe sposoby na łupież tłusty

Z każdym rodzajem łupieżu można walczyć domowymi sposobami. Albo przynajmniej wspomóc walkę tym, co mamy pod ręką. Jakie są domowe sposoby na łupież tłusty? Przede wszystkim warto pamiętać o tym, aby zrezygnować w czasie kuracji z farbowania włosów, stylizowania ich i używania lokówki, suszarki czy prostownicy. W celu wspomagania walki warto stosować naturalne płukanki, wcierki i maseczki. W tej roli sprawdzą się takie produkty jak: sok z cytryny, ocet jabłkowy, zielona glinka, nagietek czy pokrzywa. Działają one przeciwzapalnie i redukują nadmiar sebum.

Łupież tłusty a łupież suchy

Jak już pisaliśmy wyżej, łupież tłusty pojawia się u osób, które mają problemy z nadmierną produkcją łoju przez gruczoły. Natomiast łupież suchy dotyczy osób, u których tego łoju nie ma. Powstaje on dlatego, że skóra takiej osoby jest zwyczajnie bardzo wrażliwa na samą obecność grzyba. I już nawet mała jego aktywność powoduje u nich stan zapalny. Objawia się on tak, że od samego początku osypują się ze skóry głowy fragmenty złuszczonego naskórka. Jest on w kolorze białym. Przyczyną łupieżu suchego mogą być też źle dobrane kosmetyki. 

Co istotne - łupież tłusty może być następstwem niewyleczonego łupieżu suchego. 

Jeśli żaden ze sposobów na łupież tłusty nie pomaga

Wypróbowałaś wielu szamponów przeciwłupieżowych, a wciąż zauważasz u siebie nieestetyczne żółte, osypujące się na ubrania plamki? Jeżeli twoje sposoby na łupież nie działają, udaj się do dermatologa. Być może przyczyną nawracającego łupieżu jest huśtawka hormonów. Albo grzyb do tego stopnia zadomowił się na skórze, że można się go pozbyć wyłącznie za pomocą doustnych środków przeciwgrzybiczych. 

Bardzo ważne jest, aby walczyć z łupieżem tłustym, gdyż konsekwencje nieleczenia tego schorzenia mogą doprowadzić nawet do łysienia łojotokowego. Zaczyna się ono na skroniach i czubku głowy. Włosy są słabsze, cienkie i zaczynają wypadać. 

Podpowiadamy, jak wyprostować włosy bez prostownicy:

Jak wyprostować włosy bez prostownicy?

Autor: Paulina Ermel