Obserwuj w Google News

Łupież - jak z nim walczyć? Poznaj sprawdzone i niedrogie sposoby

3 min. czytania
28.05.2018 13:18
Zareaguj Reakcja

Łupież to nic innego jak białe kawałki martwej skóry głowy, które możemy dostrzec na włosach i ramionach. Przyczyn ich powstawania jest wiele. Należą do nich m.in. nadmierne wysuszanie się skóry szczególnie w sezonie grzewczym, ale nie tylko. Aby zahamować powstawanie łupieżu należy zastosować się do kilku porad. Poznaj szczegóły.

Łupież
fot. Shutterstock

Łupież to kompleks wielu z nas. Małe białe drobinki na ramionach wyglądają nieestetycznie i nie zawsze łatwo z nimi wygrać. Są na szczęście domowe sposoby na łupież, które nie będą kosztować cię wiele wysiłku i pieniędzy oraz sprawią, że pozbędziesz się tego problemu raz na zawsze.

Łupież dotyka osób w każdym wieku - zarówno młodych, jak i osób dojrzałych. Można go dostrzec nawet u niemowląt. Schorzenie dotykające niemowlęta, nazywane inaczej ciemieniuchą, nie powinno jednak niepokoić rodziców. Można je zwalczyć podobnie jak łupież.

Zobacz także: 7 najgorętszych modowych trendów w sezonie wiosna–lato 2018. To musisz mieć w swojej szafie!

Przyczyny powstawania łupieżu

Na łupież najbardziej narażone są osoby, które mają ku temu naturalne predyspozycje (np. sucha skóra), chorują na choroby skóry lub niewłaściwie pielęgnują włosy. Oto najczęstsze przyczyny powstawania łupieżu:

  • sucha skóra,
  • zbyt rzadkie mycie włosów,
  • łojotokowe zapalenie skóry,
  • łuszczyca,
  • zmiany hormonalne,
  • egzema,
  • nadwrażliwość na farbę do włosów,
  • drożdże powodujące podrażnienie skóry

Pewnie nie raz mieliście okazję zaobserwować suchą, swędzącą skórę nie tylko na głowie, ale i na całym ciele. Zwłaszcza zimą, w sezonie grzewczym, jest ona narażona na nadmierne przesuszenie, co może wywołać łupież. Jeśli zobaczysz pierwsze objawy, działaj natychmiast. Im szybciej zaczniesz z nim walczyć, tym lepiej.

Walka z łupieżem nie musi być trudna. Wystarczy nie bagatelizować symptomów i działać wtedy, kiedy jeszcze jest na to czas. Łupież da się zwalczyć bowiem domowymi sposobami - nie trzeba w tym celu wydawać pieniędzy na specjalistyczne specyfiki. Wystarczy sięgnąć po składniki, które większość już ma w swoim domu.

Domowe sposoby na łupież

Jak pozbyć się łupieżu? Na szczęście istnieje wiele sposobów na to, jak zrobić to w domu!

1. Aby pozbyć się łupieżu warto zastosować rozgrzaną oliwę z oliwek. Wystarczy, że podgrzejesz 1/4 szklanki oliwy z oliwek. Następnie wmasuj ją w skórę głowy i pozostaw na 20 minut. Na koniec możesz ją zmyć. W ten sposób doskonale natłuścisz skórę głowy, hamując w ten sposób proces powstawania łupieżu.

2. Na pewno masz w domu tymianek. Wystarczy 2 łyżeczki tych ziół zalać dwiema szklankami ciepłej wody. Zaparzamy mieszankę przez 10 minut, a następnie myjemy włosy i po umyciu wmasowujemy połowę mikstury. Tymianku nie spłukujemy! Stosowanie takiego specyfiku 2 razy w tygodniu przyniesie świetne efekty!

3. Cytryna na łupież. Wystarczy wycisnąć sok z połowy cytryny i po umyciu głowy wmasować go w skórę. Pozostawić na 15 minuty. Taka mieszanka momentalnie sprawdzi się w walce z łupieżem.

4. Pamiętaj, aby regularnie myć włosy najlepiej szamponem przeciwłupieżowym. Wybieraj te najdelikatniejsze.

5. Stosuj zdrową dietę. Zadbaj o to, aby była bogata w cynk, witaminy z grupy B i kwasy tłuszczowe.

6. Okazuje się, że stres ma ogromny wpływ na nasze ciało, w tym także na złuszczanie się naskórka. Stosuj więc techniki relaksacyjne.

7. Możesz też wypróbować peeling do skóry głowy, który poprawi krążenie, ale też wpłynie na kontrolę wydzielania sebum i pomoże zadbać o odpowiednią higienę skóry głowy.

Rodzaje łupieżu - łupież pstry, łupież różowy, łupież suchy

Najpopularniejszymi schodzeniami są znane nam dobrze 2 rodzaje łupieżu - łupież suchy i łupież tłusty (łojotokowy). O ich objawach i przyczynach przeczytasz powyżej. Jednak mało kto wie, że można wyróżnić też inne rodzaje łupieżu, które nie dotyczą skóry głowy.

Łupież pstry dotyka zwykle dzieci, młodzieży i osób, które nie ukończyły jeszcze trzydziestego roku życia. Często schodzenie to mylone jest z innymi chorobami, takimi jak łuszczyca czy nawet bielactwem.

Przyczyną powstawania łupieżu pstrego jest przesadne namnażanie się grzybów - drożdżaków, które ma każdy z nas w skórze. Zwykle problem ten pojawia się, gdy na zewnątrz jest ciepło i wilgotno lub kiedy mamy do czynienia ze zmianami hormonalnymi.

Na początku łupież pstry objawia się widocznymi gołym okiem plamami na skórze. Mogą pojawiać się one na całym ciele. Najbardziej widoczne są latem, kiedy się opalamy. Z czasem plamom towarzyszą nieprzyjemny świąd i pieczenie skóry.

Łupież różowy Giberta to kolejne schorzenie dermatologiczne, które nie dotyczy skóry głowy. Dotyka on szczególnie dzieci i ludzi młodych. Co ciekawe, trwa około miesiąca i sam przechodzi. Na początku objawia się różową plamką na środku klatki piersiowej, a z czasem zaczynają się namnażać kolejne plamki na tułowiu, nogach i rękach. Pojawiają się one przede wszystkim pod wpływem potu, dlatego w przypadku tego schorzenia zaleca się ograniczenie wysiłku fizycznego.

Autor: Martyna Wojciechowska