Obserwuj w Google News

Łojotok - problem, który wpływa na naszą estetykę i zaburza psychikę. Jak z nim wygrać?

2 min. czytania
21.01.2020 12:30
Zareaguj Reakcja

Łojotok to nadmierne wydzielanie łoju na powierzchnię skóry. Za ten stan odpowiedzialne są gruczoły łojowe. Łojotok jest problemem skórnym, na który narzekają zarówno osoby w wieku dojrzewania, jak i osoby starsze. Poznaj przyczyny tego problemu oraz sprawdź, jak sobie z nim poradzić.

Twarz
fot. Shutterstock

Największe produkcja łoju, inaczej sebum, ma miejsce w okolicach włosów, fałdów nosowo – policzkowych, na czole, w okolicach mostka. Mimo że sam łojotok nie jest chorobą zagrażającą życiu, to negatywnie wpływa na nasz wygląd oraz może znacznie wpłynąć na naszą psychikę.

Redakcja poleca

Łojotok - przyczyny

Łojotok może mieć 2 przyczyny - nadreaktywność gruczołów łojowych i niewłaściwy skład łoju wyprodukowany przez nie te gruczoły. Łojotok przyczynia się do rozwoju drożdżaków prowadzących do tworzenia się grzybicy skóry. Można go podzielić na 2 grupy - wrodzony i nabyty. Nabyty łojotok może być np. efektem zbyt częstego mycia włosów. Może też wywołać zaburzenia hormonalne, schorzenia układu nerwowego (np. parkinsonizm, zapalenie mózgu), niewłaściwa dieta i niewłaściwa pielęgnacja skóry.

Łojotok w 80% przypadków dotyczy osób młodych. Problem ten jest podłożem takich chorób skórnych jak łupież łojotokowy, łojotokowe zapalenie skóry, także skóry gładkiej – trądzik i trądzik różowaty.

Zobacz także: Jak szybko rosną włosy? Kilka praktycznych porad, jak przyspieszyć ich porost!

Łojotok - metody leczenia

Łojotok można leczyć poprzez terapię hormonalną. Dermatolodzy często zapisują swoim pacjentkom tabletki antykoncepcyjne. Zanim jednak to zrobi, ma obowiązek wykonać dokładne badania. Jego zadaniem jest ustalenie, czy łojotok jest nabyty czy wrodzony. Lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem w celu sprawdzenia, czy w odpowiedni sposób pielęgnuje skórę, czy cierpi na jakieś schorzenia oraz zleca badania morfologiczne. Dopiero po badaniach i diagnozie lekarz ustala sposób leczenia.

Do środków przeciwko łojotokowi zaliczamy preparaty usuwające nadmiar sebum i regulujące pracę gruczołów łojowych. Wnikają one do wnętrza mieszka, zapewniają działanie antybakteryjne, odblokowują ujścia mieszków włosowych.

Zobacz także: Prosta i skuteczna domowa maseczka nawilżająca na włosy

Domowe sposoby na łojotok

Z łojotokiem można też walczyć poprzez różnego rodzaju domowe zabiegi pielęgnacyjne. Regularne mycie skóry, unikanie produktów z dodatkiem alkoholu, unikaj szamponów z chemicznymi składnikami, nie dotykaj skóry i drapania jej.

Byłeś dobry z biologii? A może interesujesz się anatomią ludzkiego ciała? Jeśli odpowiedzi na te pytania brzmią tak to koniecznie weź udział w naszym quizie.

Ile wiesz o ludzkim ciele? W tym quizie tylko co 6 osoba zdobywa komplet punktów