Obserwuj w Google News

Jak działa kwas hialuronowy? Zobacz, kto może go stosować

3 min. czytania
Aktualizacja 25.02.2020
23.08.2018 14:55
Zareaguj Reakcja

Kwas hialuronowy ma bardzo szerokie zastosowanie w kosmetyce. Nazywany jest eliksirem młodości i kobiety coraz chętniej decydują się na zabiegi z jego użyciem. Co warto wiedzieć o kwasie hialuronowym? I jak działa?

Kobieta poddaje się ostrzykiwaniom
fot. Shutterstock

Kwas hialuronowy naturalnie występuje w organizmie człowieka w postaci soli sodowej. Mamy go w skórze, w mazi stawowej i w ciele szklistym oka. Także on stanowi budulec ścian naczyń krwionośnych i znajduje się w naszych płynach ustrojowych. Kwas hialuronowy ma za zadanie wiązać wodę. Wraz z wiekiem niestety jego ilość się zmniejsza i wtedy warto go uzupełniać. Jak dostarczyć kwas hialuronowy do organizmy? Czy są jakieś przeciwwskazania?

Redakcja poleca

Dzisiaj kwas hialuronowy pozyskuje się ze szczepów bakterii z rodzaju Streptococcus equi.

Kwas hialuronowy – funkcje

Kwas hialuronowy to podstawowy składnik skóry – obok kolagenu. Pełni m.in. następujące funkcje:

  • nawilżenie skóry
  • za opóźnienie procesów starzeniowych – z wiekiem ilość kwasu hialuronowego spada, pojawiają się zmarszczki na twarzy, a skóra wiotczeje
  • sprężystość chrząstki stawowej

Kwas hialuronowy w kosmetyce

Nie bez powodu kwas hialuronowy jest składnikiem kosmetyków, które mają odmładzać. Znajduje się w kremach, balsamach, ale można dostarczyć go skórze także za pomocą zastrzyków. I właśnie na tę ostatnią opcję coraz częściej decydują się kobiety.

Kwas hialuronowy wstrzykuje się w głąb naskórka. W ten sposób wypełniane są zmarszczki. Wszystkie zabiegi typu anti-aging polegają właśnie na wstrzykiwaniu kwasy hialuronowego w skórę.

Jednak to niejedyny pozytywny wpływ kwasu na skórę. Stosuje się go również w celu wspomagania gojenia się ran, wrzodów czy oparzeń.

Zobacz także:  Konturowanie twarzy - podpowiadamy, jak to zrobić krok po kroku

Zabiegi z kwasem hialuronowym

Kwas hialuronowy rozkłada się w organizmie naturalnie. Dlatego też efekty zabiegów z jego użyciem nie są zbyt trwałe – utrzymują się od 6 do 12 miesięcy.

Jak wygląda taki zabieg z kwasem hialuronowym?

Kwas hialuronowy wygładza zmarszczki i odmładza skórę. Wstrzykuje się go głęboko pod skórę. Taki kwas do wstrzykiwań występuje w postaci przezroczystego żelu. Zanim lekarz medycyny estetycznej przystąpi do zadania, przeprowadzi z tobą szczegółowy wywiad.

Kwas hialuronowy wstrzykuje się w konkretne miejsca po uprzednim zastosowaniu miejscowego znieczulenia. 20 minut przed zabiegiem lekarz nakłada na skórę krem znieczulający EMLA. Jeżeli decydujesz się na wstrzyknięcie kwasu hialuronowego w obrębie ust, lekarz może dodatkowo zastosować znieczulenie stomatologiczne. S

Zabieg wykonuje się szybko i bezboleśnie. Kwas wprowadza się przy użyciu kaniuli, która nie powoduje siniaków, omija naczynia i nerwy. Pacjentka może czuć na początku lekki dyskomfort spowodowany tym, że kwas hialuronowy „rozpycha się” pod skórą. Po zakończeniu ostrzykiwań lekarz ugniata skórę, aby dobrze rozprowadzić pod nią żel.

Twarz można modelować też za pomocą specjalnych nici liftingujących, które tworzą szkielet skóry. Dzięki niemu jest ona napięta i jędrna.

Ile kosztuje zabieg z użyciem kwasu hialuronowego

Niestety zabiegu z użyciem kwasu hialuronowego nie należą do najtańszych. Modelowanie twarzy kwasem i nićmi kosztuje aż… 6500 zł! Wypełnienie kwasem utrzymuje się maksymalnie rok, a efekt nici liftingujących do 3 lat.

Kwas hialuronowy – przeciwwskazania

Zabiegów z kwasem hialuronowym nie są odpowiednie dla wszystkich. Przeciwwskazania to m.in.:

  • ciąża
  • laktacja
  • przeziębienie i infekcja
  • choroby autoimmunologiczne

Kwas hialuronowy sprawia, że nasza skóra jest gładka, jędrna, zdrowa i młoda przez bardzo długi czas. Nic dziwnego, że coraz więcej kobiet decyduje się na zabiegi z jego udziałem. Efekty widać od razu po zaaplikowaniu kwasu hialuronowego. Jeśli jednak boisz się tak inwazyjnej metody, wypróbuj kosmetyki, które ujędrnią twoją skórę i wygładzą ewentualne zmarszczki. Na rynku znajdziesz ich mnóstwo.

 

Poznaj afrykański sposób pielęgnacji skóry:

Skuteczny baobab, czyli jak sekret Afryki odmienia pielęgnację skóry