Obserwuj w Google News

Księżna Meghan oddała hołd królowej Elżbiecie. Zrobiła to podczas procesji żałobnej

3 min. czytania
15.09.2022 12:57
Zareaguj Reakcja

Książę Harry wraz z Meghan towarzyszyli rodzinie królewskiej w kondukcie żałobnym, podczas którego trumna królowej Elżbiety została przewieziona z Pałacu Buckingham do Pałacu Westminsterskiego. Następnie oddali hołd zmarłej monarchini. Obserwatorzy zauważyli, że żona księcia miała tego dnia na sobie dodatek, którym dodatkowo uczciła pamięć babci męża.

Księżna Meghan
fot. GREGORIO BORGIA/AFP/East News

Członkowie rodziny królewskiej muszą przestrzegać wielu surowych zasad etykiety - protokół mówi m.in. o tym, jak powinny wyglądać królewskie stroje w przypadku śmierci kogoś z rodziny. Ściśle określony jest nie tylko kolor stylizacji - to czerń jest symbolem żalu i straty - ale też rodzaj biżuterii i wojskowych odznaczeń, jakie nosi się w okresie żałoby. Po śmierci królowej Elżbiety II stosują się do tego jej dzieci, wnuki, prawnuki i inni bliscy.

W środę 14 września królowa Elżbieta II po raz ostatni opuściła Pałac Buckingham, który był jej wieloletnim miejscem pracy i głównym domem, a trumna z jej ciałem została przewieziona do Pałacu Westminsterskiego. Tutaj z kolei jej poddani, sympatycy, a także obserwatorzy mogą po raz ostatni uczcić jej pamięć. Monarchinię można odwiedzać aż do dnia pogrzebu, czyli do 19 września, do godz. 6.30. Jako pierwsi z tego przywileju od razu po zakończeniu konduktu pogrzebowego skorzystali jej najbliżsi.

Mamę, babcię, prababcię pożegnali król Karol i królowa małżonka Camilla, jego siostra Anna i jej mąż, książę Andrzej, książę Edward wraz z żoną Sophie, a także książę William wraz z Kate i książę Harry z Meghan. Ta ostatnia tego dnia miała na sobie biżuterię, którą dodatkowo oddała hołd królowej.

Redakcja poleca

Księżna Meghan oddała hołd królowej Elżbiecie za pomocą szczególnej biżuterii

Księżna Meghan towarzyszyła mężowi podczas nabożeństwa w Westminster Hall upamiętniającego królową Elżbietę II. Tego dnia w kaplicy miała ona na sobie czarny pudełkowy płaszcz, pasujące do niego czółenka, nakrycie głowy z woalką, a także wymowną biżuterię. Ten ostatni element jej garderoby to szczególny symbol i ukłon w stronę zmarłej monarchini.

Żona księcia Harry'ego wybrała na tę okazję perłowe kolczyki, które otrzymała właśnie od królowej Elżbiety II. Tego rodzaju biżuterię miała na sobie zresztą podczas wspólnego wyjścia z przywódczynią Wielkiej Brytanii. Miało ono miejsce w 2018 roku, kiedy najpierw podróżowały nocnym pociągiem z Londynu do Cheshire, następnie otworzyły most Mersey Gateway w Widnes i centrum kulturalne Storyhouse, a później udały się na wspólny lunch w ratuszu w Chester.

I właśnie w tej symbolicznej biżuterii Meghan postanowiła pożegnać monarchinię w Pałacu Westminsterskim.

Warto dodać, że wszystkie kobiety z rodziny królewskiej podczas pogrzebów noszą perły. Jest to tradycja, której początki sięgają czasów królowej Wiktorii. Tego rodzaju klejnot jest bowiem traktowany jako biżuteria żałobna.

Redakcja poleca

Przypominamy, że Harry i Meghan jeszcze na początku 2020 roku podjęli decyzję, że rezygnują z pełnienia obowiązków wynikających z przynależności do rodziny królewskiej i wyprowadzają się do USA. Tutaj osiedli na stałe w Kalifornii, gdzie wychowują dwoje dzieci - 3-letniego Archiego i roczną Lilibet, której imię jest również uroczym hołdem oddanym królowej (w ten sposób do Elżbiety mówiono w dzieciństwie i w czasach młodości).

Zobacz także: Królowa Elżbieta i książę Filip zawarli tajny pakt przed jego śmiercią. To wiele tłumaczy

Królowa Elżbieta II nie żyje. Tak zmieniała się w czasie swojego panowania [GALERIA]
11 Zobacz galerię
fot. PA Wire/Press Association Images/EAST NEWS