Kosmetyki mineralne. Czym różnią się od normalnych do makijażu?
Kosmetyki mineralne to naturalne kosmetyki, które polecane są szczególnie osobom o wrażliwej albo podrażnionej po zabiegach skórze. Są lekkie, trwałe i przede wszystkim naturalne. Jakie kosmetyki naturalne wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Kosmetyki mineralne mają właściwie same zalety. Są w pełni naturalne, lekkie dla skóry, nie podrażniają jej, a do tego są trwałe i naturalnie wyglądają. Zostały stworzone z myślą o skórze skłonnej do podrażnień i zaczerwienień. Są tak delikatne, że doskonale nadają się dla osób o wrażliwej cerze.
Zobacz także: Drzewo sandałowe - właściwości i zastosowanie
Kosmetyki mineralne - skład
Kosmetyki mineralne składają się głównie z czystych minerałów. Najczęściej są to:
- dwutlenek cynku - działa antybakteryjnie i reguluje poziom wydzielania sebum
- dwutlenek tytanu - odpowiada za kryjące właściwości kosmetyku
- mika - nadaje kosmetykom właściwości matujące
- kolorowe pigmenty (tlenki żelaza, chromu, manganu, ultramaryny)
Dwutlenek cynku i dwutlenek tytanu są podstawą takich kosmetyków jak podkłady, cienie do powiek, róże do policzków czy korektory.
Zalety stosowania kosmetyków mineralnych
Kosmetyki mineralne mają szereg cennych właściwości, a ich stosowanie to właściwie same zalety:
- są naturalne, nie zawierają żadnych środków chemicznych, parabenów, silikonów
- są bardzo trwałe
- nie powodują podrażnień
- doskonałe do cery tłustej, trądzikowej - nie zatykają porów, regulują wydzielanie sebum - ale i wrażliwej
- matują, ale jednocześnie zawarte w nich mikrokryształki delikatnie rozświetlają cerę
- są lekkie
- dwutlenek cynku zawarty w tych kosmetykach działa jak filtr przeciwsłoneczny
Jak nakładać kosmetyki mineralne
Kosmetyki mineralne mają przeważnie postać sypką. Można jednak spotkać także te w sztyfcie, w kremie albo prasowane - np. pudry.
Do nakładania sypkich kosmetyków mineralnych - pudru czy różu - przyda się specjalistyczny pędzel o gęstym włosiu - tzw. kabuki. Najpierw wysypujemy trochę pudru na nakrętkę opakowania albo na rękę i dopiero stąd nabieramy kosmetyk pędzlem. Wystarczy odrobinę strząsnąć i resztę nałożyć kolistym ruchem na twarz.
W przypadku cieni do powiek sprawdzi się płaski, ale lekko zaokrąglony pędzelek.
Kosmetyki mineralne są bardzo trwałe, ale też łatwo je zmyć. Wystarczy do tego odrobina mleczka lub żelu do demakijażu.
Kosmetyki mineralne dla każdego
Choć kosmetyki mineralne polecane są osobom, które borykają się z problemami z cerąm, nadają się do jej każdego typu. Są lekkie i przeważnie sypkie, ale jednocześnie dobrze łączą się ze skórą. Wszystko przez to, że tak naprawdę mają gęstą konsystencję. Stapiają się ze skórą, ale są wydajne i nie brudzą ubrań.
Wyjątkowe zastosowanie kosmetyków mineralnych
Kosmetyki mineralne są dzisiaj powszechnie używane przez kobiety o cerze wrażliwej czy trądzikowej. Jednak ich pierwotne przeznaczenie było zupełnie inne. Tak naprawdę kosmetyki mineralne miały służyć przede wszystkim kobietom, które poddały się takim zabiegom jak mikrodermabrazja czy peeling laserowy. Używanie po takich zabiegach normalnych kosmetyków to bardzo duże obciążenie dla skóry i ryzyko podrażnienia.
Efekty stosowania kosmetyków mineralnych
Kosmetyki mineralne doskonale matują skórę, lekko ją rozświetlają, ale też nie zatykają porów i jednocześnie delikatnie ukrywają niedoskonałości. Dzięki kosmetykom mineralnym jesteśmy w stanie "pomalować" twarz, ale bez brzydkiego efektu maski. Dodatkowo stosowanie tych kosmetyków nie obciąża cery i nie powinny się na niej pojawiać kolejne niedoskonałości. Ponadto kosmetyki mineralne są dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej, dzięki czemu każdy wybierze spośród nich coś dla siebie.
Te błędy najczęściej popełniamy podczas pielęgnacji cery:
10 najczęściej popełnianych błędów w pielęgnacji ceryAutor: Paulina Ermel