Obserwuj w Google News

Koloryzacja włosów, czyli wszystko, co musisz wiedzieć o ich farbowaniu

3 min. czytania
23.01.2020 13:05
Zareaguj Reakcja

Zastanawialiście się kiedyś, skąd tak naprawdę wzięła się koloryzacja włosów i jaka jest jej historia? Okazuje się bowiem, że stosowano ją setki lat temu, a ówczesne "farby" były bardzo oryginalne. Oto krótka historia koloryzacji do włosów. Zobaczcie, jak robiono to kiedyś!

Kobieta z różowymi włosami
fot. Shutterstock

Skąd pochodzi koloryzacja do włosów? Większość z nas w ogóle się nad tym nie zastanawia. Ale historia koloryzacji dla włosów sięga jeszcze czasów... starożytnego Egiptu! Czym malowano kiedyś włosy i kiedy koloryzacja na dobre zagościła na szczycie list regularny zabiegów fryzjersko-kosmetycznych? Oto garść ciekawostek!

Redakcja poleca

Koloryzacja włosów - skąd pochodzi

Koloryzacja włosów ma bardzo długą i bogatą historię. Już w starożytnym Egipcie i starożytnym Rzymie farbowano włosy różnymi sposobami. W Egipcie wykorzystywano czerwono-pomarańczową hennę do włosów - zrobioną z liści lawsonii bezbronnej. Z kolei w Rzymie wykorzystywano do tego krew oślą lub cielęcą gotowaną w oliwie. Do maskowania siwych włosów nadawały się także wyciągi z dżdżownic lub pijawek.

Na prawdziwą farbę trzeba było długo czekać. Pierwszą farbę, a właściwie rozjaśniacz do włosów, zaprezentowano w Paryżu w 1876 roku. A pierwszą w pełni bezpieczną farbę do włosów opracowano dopiero w 1907 roku. Stał za tym Euegene Schueller, który jest założycielem marki L'Oreal. To właśnie on odkrył, jak bezpiecznie farbować włosy na blond.

Koloryzacja włosów - co trzeba wiedzieć

Jeżeli farbowanie włosów jest dla ciebie nowością, postaraj się znaleźć prawdziwego specjalistę w tym zakresie. Wybierz się do fryzjera, którego polecą ci osoby wcześniej farbujące u niego włosy.

Pamiętaj też, że dobór koloru włosów jest niezwykle istotny nie tylko ze względu na to, jak będziesz wyglądać. Jeżeli masz czarne włosy, a decydujesz się na blond, koloryzacja włosów zajmie bardzo dużo czasu. Może też zniszczyć twoje włosy, gdyż trzeba najpierw "zdjąć" z nich twój własny, ciemny kolor.

Każdy kolor na włosach blaknie i zmywa się. Dlatego przemyśl, jak często chcesz farbować włosy. Jeżeli nie chcesz poświęcać na koloryzację włosów dużo czasu i pieniędzy, wybierz odcień podobny do twojego. W innym wypadku odrosty należy malować do 6 tygodni. Pamiętaj, że włosy rosną mniej więcej 1 cm na miesiąc.

Zobacz także: Masz kompleks okrągłej twarzy? TOP 5 fryzur, dzięki którym ją wyszczuplisz

Jak się przygotować do koloryzacji włosów

Koloryzacja włosów wymaga od nas prostego przygotowania:

1. Sprawdź, czy nie jesteś uczulona na farbę do włosów. Możesz to zrobić nakładając na skrawek skóry na karku odrobinę produktu. Poczekaj 24 godziny i zobacz, czy pojawiła się jakaś reakcja. Jeśli nie, możesz śmiało przystąpić do farbowania.

2. Przed pierwszym farbowaniem zadbaj o odpowiednie nawilżenie włosów - farbowanie na pewno trochę je wysuszy.

3. Przed samą koloryzacją nie myj włosów. Osadzi się na nich sebum, które ochroni włosy przed zabiegiem chemicznym, jakim jest farbowanie włosów.

4. Jeżeli decydujesz się na samodzielną koloryzację, wybierz odpowiedni produkt do farbowania. Możesz skorzystać z farby do włosów, farby bez amoniaku, możesz sięgnąć po szampon koloryzujący albo szamponetkę, jeżeli zadowoli cię chwilowy efekt.

Po koloryzacji włosów nawilżaj swoją czuprynę i nie zapominaj o stosowaniu kosmetyków odpowiednich dla włosów farbowanych. Zapobiegną one przed zbyt szybkim wypłukiwaniem się koloru, ale też nawilżą włosy i dostarczą im odpowiednich substancji odżywczych.

Masz długie włosy, ale brakuje ci pomysłu na to, jak je czesać? Oto najpiękniejsze fryzury dla długich włosów!       

Najpiękniejsze fryzury dla długich włosów