Obserwuj w Google News

Joga dla początkujących. Te kanały na YouTube pomogą ci zacząć

3 min. czytania
21.06.2023 15:02
Zareaguj Reakcja

Joga to dziedzina traktowana nie tylko jako system określonych ćwiczeń, ale cała praktyka, w której skład wchodzi świadoma praca z ciałem, oddechem i osadzeniem w teraźniejszości. Osoby, które chcą zacząć swoją przygodę z tą dyscypliną, często nie wiedzą, jak postawić pierwsze kroki. Na szczęście joga dla początkujących może być realizowana nawet w domowym zaciszu. Czynnie pomagają w tym filmy rozmaitych instruktorów z serwisu YouTube.

Joga dla początkujących? Sprawdź te kanały na YouTube.
fot. Polska Press/East News

21 czerwca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Jogi. Z tej okazji warto zgłębić tajniki sportu przeznaczonego dla ciała i umysłu. Wywodzący się z Indii system łączący ćwiczenia z duchową dyscypliną ma wielu zwolenników, a portal The Good Body szacuje, że jogę praktykuje 300 milionów osób na całym świecie. Dzięki regularnemu treningowi ciało staje się bardziej elastyczne i giętkie, siła mięśni się zwiększa, a metabolizm poprawia. Pojawia się też wiele korzyści psychicznych: rozładowanie stresu, skupienie na teraźniejszości czy zmiana sposobu patrzenia na własne ciało.

Joga dla początkujących to znakomity pomysł na spróbowanie czegoś nowego lub odreagowanie trudnego dnia. W zrobieniu pierwszych kroków mogą pomóc instruktorzy tworzący filmy na YouTube.

Redakcja poleca

Joga dla początkujących: polskie kanały na YouTube

Zauważalny rozkwit jogowych kanałów w serwisie YouTube dotyczy również Polski. Na platformie działa wiele osób, dzięki którym joga dla początkujących nie będzie nieznanym i dziwnym terytorium.

YogaHome.pl to projekt tworzony przez duet – Karolę i Adriana. Instruktorzy prowadzą internetową szkołę jogi, udzielając lekcji w formie transmisji online. Wszystkie przeprowadzone do tej pory zajęcia są dostępne na ich youtube’owym kanale, a każde z nagrań ma określony stopień trudności. Nauczyciele proponują, by na sam początek poćwiczyć 15 minut i sprawdzić, czy ta forma ruchu wydaje się odpowiednia. Zwracają uwagę również na zapoznanie się z zasadami bezpiecznego ćwiczenia oraz wybór odpowiedniego stylu – do niektórych bardziej będzie przemawiać Vinyasa (urozmaicona praktyka z muzyką w tle), a do innych Ashtanga (powtarzalne,dynamiczne ćwiczenia łączące ruch z oddechem) czy Yin (powolna, rozluźniająca metoda pracy z ciałem).

Oglądaj

Wiele osób w Polsce rozpoczyna swoją przygodę z Małgorzatą Mostowską, która zamieściła pierwszy film na swoim kanale w 2016 roku. Instruktorka prowadząca działalność mmYOGA podkreśla, że zdrowe ciało to jej zdaniem harmonia między siłą i elastycznością. Na kanale Małgorzaty Mostowskiej można znaleźć lekcje o zróżnicowanym czasie trwania – pojawiają się tam nawet trwające zaledwie 5 minut sekwencje. Jogowa youtuberka stworzyła również specjalną playlistę Joga Jak Zacząć – Joga Dla Początkujących Lekcjededykowaną osobom, które dopiero chcą zacząć ćwiczenia.

Oglądaj

Zobacz także: Międzynarodowy Dzień Jogi: Jak joga wpływa na nasz wygląd?

Joga dla początkujących: anglojęzyczne kanały na YouTube

Wśród instruktorów posługujących się na YouTube językiem angielskim pojawiają się nauczyciele, których sposób przekazywania wiedzy jest odpowiedni dla osób początkujących.

Yoga With Adrienne to obecnie najpopularniejszy kanał jogowy na świecie. Zebrał do tej pory aż 12 milionów subskrypcji. Instruktorka działa na YouTube od 2012 roku i – jak sama mówi – jej działalność jest przeznaczona dla osób każdej płci, w każdym wieku i na każdym poziomie zaawansowania. Jest zatem zrozumiałe, że joga dla początkujących stanowi sporą część jej twórczości. Adrienne często dostosowuje ćwiczenia do określonych okoliczności; publikuje m.in. lekcje jogi dla osób czujących danego dnia brak jakiejkolwiek motywacji czy filmy wspomagające szybsze zaśnięcie. Nagrania realizowane są w domowych warunkach, a jedynym dźwiękiem jest zazwyczaj spokojny głos instruktorki.

Oglądaj

Zobacz także: Zwiększ swoją pewność siebie. Te pozycje jogi dodadzą ci odwagi

Boho Beautiful to kanał prowadzony przez małżeństwo – Julianę i Marka. Para określa samych siebie jako „cyfrowych nomadów”. Instruktorzy podróżują po świecie razem z małym synkiem Xavierem i realizują na Youtube nagrania z różnych zakątków świata. Ćwiczeniom towarzyszy zazwyczaj spokojna muzyka. Na kanale można znaleźć wiele playlist, wyselekcjonowanych na bazie stylu czy czasu trwania. Joga dla początkujących jest tutaj przeznaczona również dla przyszłych mam – Juliana zrealizowała z myślą o nich serię zajęć ciążowych.

Oglądaj

Międzynarodowy Dzień Jogi to dobry czas na spróbowanie czegoś do tej pory nieznanego i wyjście ze swojej strefy komfortu. Być może któryś z powyższych kanałów pomoże osobom zgłębiającym jogę.

5 domowych nawozów do roślin. Przygotujesz je błyskawicznie
5 Zobacz galerię
fot. Shutterstock

RadioZET.pl/thegoodbody.com/yogahome.pl/mmyoga.pl