Obserwuj w Google News

Jak szybko rosną włosy? Kilka praktycznych porad, jak przyspieszyć ich porost!

3 min. czytania
20.01.2020 11:43
Zareaguj Reakcja

Zastanawialiście się kiedyś, jak szybko rosną włosy i od czego zależy ich porost? Mamy dla was kilka praktycznych wskazówek, które pomogą wzmocnić wasze włosy i sprawić, że będą one rosły dużo szybciej!

Kobieta z długimi włosami
fot. Shutterstock

Jak szybko rosną włosy? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko dlatego, że wpływa na nie wiele czynników. Porost włosów zależy od tego, jak są odżywione od środka oraz od tego, jak dbamy od nie z zewnątrz. Średnio włosy rosną ok. 1 cm na miesiąc. Jednak jeśli często używamy urządzeń, które narażają je na styczność z wysoką temperaturą, ich porost będzie zupełnie inny.

Nie bez znaczenia jest też nawilżenie włosów oraz dostarczanie im odpowiedniej ilości witamin. Jak szybko rosną włosy i co zrobić, żeby rosły szybciej?

Redakcja poleca

Jak szybko rosną włosy

Jeżeli odpowiednio dbasz o włosy, będą rosły ok. 1 cm na miesiąc. W wyjątkowo korzystnych warunkach, kiedy twoje włosy są mocne, doskonale odżywione, mogą rosnąć nawet 2 cm na miesiąc. Z kolei jeżeli borykasz się z suchymi włosami, męczy cię wypadanie włosów lub twoje włosy się kruszą, istnieją sposoby na to, jak wzmocnić włosy. Jak już wzmocnisz, możesz też zadbać o ich szybszy porost.

Aby zrozumieć, jak szybko rosną włosy, trzeba pamiętać o tym, jak są zbudowane. Mówiąc w nieco uproszczony sposób, powstają one przy współpracy skóry właściwej i naskórka. Włos to nic innego, jak zrogowaciały naskórek, który powstaje z komórek gromadzonych w mieszku włosowym. włos posiada korzeń, który zawiera aktywne komórki macierzy włosa - to one sprawiają, że włosy rosną.

Wyróżniamy 3 fazy rozwoju włosa. Nie oznacza to jednak, że porost włosów uzależniony jest tylko od nich. Nie bez znaczenia pozostaje kolor włosów, wiek osoby, geny, hormony czy ogólny stan zdrowia. Niezbędna jest też odpowiednia dieta, gdyż na porost włosów wpływają takie elementy jak cynk, żelazo, miedź, ale też witaminy: A, E, B6 czy B12.

Zobacz także: Kolory włosów - ja je dobrać do karnacji i kształtu twarzy?

Jak przyspieszyć porost włosów?

Zastanawiasz się, co zrobić żeby włosy szybciej rosły? Żeby przyspieszyć porost włosów musisz zadbać o odpowiednią dietę. Dostarczanie witamin do organizmu sprawi, że twoje włosy będą mocne i odżywione od środka. Nie zapominaj jednak o wspomaganiu ich od zewnątrz. Możesz przygotować domową maseczkę na włosy - może to być maseczka jajeczna, maseczka z dodatkiem siemienia lnianego na włosy, ale też wiele innych kosmetyków domowej roboty. 

Istnieją też specjalne ampułki, które wcieramy w skórę głowy, aby poprawić jej ukrwienie. Ukrwiona i dotleniona skóra sprawia, że włosy szybciej rosną. Warto zastosować także dietę bogatą w białko, witaminy i minerały. Te dwa sposoby połączone ze sobą na pewno wspomogą pielęgnację włosów. Nie można też zapominać o nawodnieniu - bez wypijania 2 l płynów dziennie na pewno nie wzmocnimy włosów.

Osoby, którym zależy na szybciej rosnących włosach, powinny pamiętać o tym, żeby ograniczyć wszelkiego rodzaju sprzęty do stylizacji włosów. Narażają one włosy na styczność z wysoką temperaturą, a ta je niszczy. Dlatego ograniczamy używanie suszarki, lokówki czy prostownicy.

Zobacz także: Narzekasz na nadmiernie przetłuszczające się włosy? Poznaj przyczyny tego problemu!

Warto pamiętać, że całkowicie naturalnym procesem jest to, że człowiekowi dziennie wypada ok. 100-150 włosów. Są one zastępowane przez nowe włosy, dzięki czemu wciąż możemy cieszyć się gęstą czupryną. Jeżeli zauważysz, że na twojej szczotce do włosów zostaje zdecydowanie więcej włosów, spróbuj zdiagnozować problem. Być może twoja dieta jest zbyt uboga albo zaczęły się u ciebie problemy hormonalne, z którymi trzeba walczyć.

Masz długie włosy, ale brakuje ci pomysłu na to, jak je czesać? Oto najpiękniejsze fryzury dla długich włosów!

Najpiękniejsze fryzury dla długich włosów