Obserwuj w Google News

Co zrobić, aby przyspieszyć porost włosów? Mamy kilka skutecznych sposobów

4 min. czytania
24.04.2018 13:54
Zareaguj Reakcja

Chcesz mieć długie, gęste, piękne włosy, a wciąż jest ich za mało i rosną za wolno? Pora poznać skuteczne sposoby na szybki porost włosów, które sprawiają, że urosną one w miesiącu nawet do 2 cm!

Rozczesywanie włosów
fot. Shutterstock

Zapuszczanie włosów to żmudny proces, który wymaga od nas dużo cierpliwości. Włosy rosną ok. 1-1,5 cm na miesiąc, więc w ciągu roku przybywa ich max. 18 cm. Istnieją jednak proste sposoby na szybki porost włosów, które pozwolą osiągnąć pożądane efekty znacznie szybciej.

Zobacz także:  Olejek rycynowy na włosy - dlaczego warto go stosować?

Co na porost włosów

Jeżeli zależy nam na tym, żeby mieć gęste włosy, które będą rosły szybko i będą zdrowe, warto zacząć od diety. Powinna być zbilansowana, bogata w witaminy i minerały, które wzmocnią włosy od środka i zapewnią im odpowiednią strukturę oraz tempo wzrostu. Dieta na porost włosów powinna opierać się także na dobrym nawodnieniu organizmu. W tym celu należy wypijać przynajmniej 2 litry płynów dziennie, a do tego spożywać dużo warzyw i owoców. Można zastosować też tabletki na porost włosów, które zawierają witaminę A, E, B czy biotynę.

Skuteczne sposoby na porost włosów

  • Wcierki – wszelkiego rodzaju. Czy te robione domowym sposobem, czy te alkoholowe, czy też gotowe do kupienia  w aptece w postaci ampułek. Stosowane regularnie potrafią zdziałać cuda. Hamują wypadanie włosów i wspomagają rośnięcie nowych.
  • Oleje i olejki – nawilżają włosy, natłuszczają i tym samym chronią włos przed łamaniem, ale też przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.
  • Suplementy diety. Prócz zbilansowanej diety bogatej w witaminy z grupy B, selen, cynk, żelazo, warto sięgnąć po suplementy w postaci ziołowych herbatek, które wspomogą organizm w "dbaniu" o zdrowe włosy, paznokcie i skórę. Doskonale w tej sytuacji sprawdzi się skrzyp polny, ale też napar z pokrzywy. Pite regularnie wyraźnie poprawią kondycję i wygląd włosa.
  • Preparaty na porost włosów – powinny nawilżać włosy, pobudzać cebulki do pracy, ale też chronić je np. przed szkodliwym działaniem promieni UV. Warto wybrać szampon na porost włosów, który jest dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb. Ten dla całej rodziny może się nie sprawdzić. W parze z szamponem powinna iść odżywka na porost włosów.
  • Mycie włosów w letniej wodzie, ale też masaż w pozycji głową w dół. Wówczas pobudzone jest krążenie w skórze głowy, a to z kolei przyczynia się do wzmożonej pracy cebulek włosów.
  • Podcinanie końcówek. W ten sposób pozbywamy się zniszczonych włosów i stymulujemy podcięte do wzrostu.

Porost włosów a stylizacja fryzur

Aby przyspieszyć porost włosów należy pamiętać, żeby nie przesadzać z urządzeniami, które służą do stylizacji fryzur. Prostowanie ich czy suszenie w wysokiej temperaturze osłabia cebulki włosów, nadwyręża włos i sprawia, że wypada ich więcej.

W czasie, kiedy poddajemy nasze włosy terapii, warto zrezygnować z pianek i lakierów do włosów. Nie powinno się spać z mokrymi włosami. Warto też przed snem związać je w delikatnego warkocza – wówczas w czasie snu się nie połamią i nie będą tak podatne na wypadanie.

Domowe sposoby na porost włosów

Zamiast wydawać pieniądze na suplementy, leki i cudowne kosmetyki, warto wpłynąć na porost włosów naturalnym metodami. Większość z nas potrzebne do tego specyfiki ma u siebie w domu. Są tanie, a stosowane regularnie działają. Co najlepiej działa na porost włosów?

  1. Maseczka z jajek. Jajka są bogate w białko, cynk, żelazo i selen, które są niezbędne do prawidłowej budowy włosa. Dlatego warto przygotować maseczkę z 3 jaj i 1 łyżki oliwy, którą nakładamy na skórę głowy na 20 minut. Następnie spłukujemy letnią wodą i myjemy włosy szamponem. Regularne stosowanie zagwarantuje widoczne efekty po niedługim czasie.
  2. Pieprz Cayenne. Zapobiega przerzedzaniu włosów, gdyż stymuluje cebulki do wzrostu. Wystarczy łyżeczkę pieprzu wymieszać z 2 łyżeczkami oliwy z oliwek. Taką miksturę wmasowujemy w miejsca, gdzie mamy mniej włosów.
  3. Sok z cebuli. Ten sposób na porost włosów znały jeszcze nasze babcie. Cebulę – białą bądź czerwona – kroimy na kawałeczki, a następnie je miażdżymy, aby uzyskać sok. Taką mieszankę nakładamy na włosy na 15 minut. Później spłukujemy i myjemy je szamponem.
  4. Zielona herbata. Zawiera przeciwutleniacze, które zapobiegają wypadaniu włosów. Wystarczy ciepłą zieloną herbatę nanieść na skórę głowy i włosy i pozostawić na godzinę. Następnie należy spłukać ją zimną wodą.
  5. Czosnek. Regeneruje zniszczone włosy i zapobiega ich wypadaniu. Kilka startych ząbków czosnku gotujemy z oliwą z oliwek i taką miksturę wmasowujemy w skórę głowy. Zmywamy o 20-30 minutach. Aby kuracja przyniosła efekty należy stosować ją regularnie – najlepiej nawet 3 razy w tygodniu.
  6. Ocet jabłkowy. Płukanka z tym składnikiem oczyszcza skórę głowy i chroni ją przed chorobami, które również mogą nadwyrężać cebulki włosów. ¼ szklanki octu wlewamy do ¾ szklanki wody i wcieramy w mokre włosy. Po chwili zmywamy.
  7. Picie siemienia lnianego. Wystarczy miesięczna kuracja, aby na naszej głowie pojawiło się więcej tzw. „baby hair”. Włosy przestają wypadać i są mocniejsze. Łyżkę siemienia lnianego zalewamy gorącą wodą, przykrywamy, zostawiamy na noc, a rano pijemy razem z ziarenkami.

Zabiegi na porost włosów

Jeżeli żaden z powyższych sposobów na porost włosów nie zadziałał, można skorzystać z ostatniej deski ratunku, jaką są zabiegi w profesjonalnym gabinecie medycyny estetycznej. Włosy można zagęścić za pomocą mezoterapii, która polega na ostrzykiwaniu skóry głowy preparatem stymulującym cebulki do wzrostu. Aby zabieg przyniósł efekty, trzeba go kilka razy powtórzyć. A miesięczna terapia kosztuje ok. 500 zł.

 

Autor: Paulina Ermel