Obserwuj w Google News

Jak pozbyć się rozstępów? Poznaj kilka prostych sposobów na usuwanie rozstępów

3 min. czytania
Aktualizacja 20.01.2020
15.05.2018 13:22
Zareaguj Reakcja

Rozstępy to kłopotliwy problem aż 70 % kobiet. Pojawiają się w różnych częściach ciała i niełatwo je usunąć. Istnieją jednak sposoby na usuwanie rozstępów, które są skuteczne. Jak pozbyć się rozstępów?

Kobieta ogląda sobie brzuch
fot. Shutterstock

Usuwanie rozstępów może odbywać się na różne sposoby. Wszystko zależy od tego, jak wyglądają rozstępy, jak długo je mamy i dlaczego powstały. Aby dowiedzieć się, jak pozbyć się rozstępów, trzeba poznać ich charakter.

Zobacz także:  Masa perłowa to jeden z nielicznych tak skutecznych składników pielęgnacyjnych

Co to są rozstępy?

Rozstępy to nic innego jak białe bądź czerwone "kreski", które powstają w wyniku rozciągania, a nawet przerwania skóry. To rodzaj blizn, które pojawiają się na różnych częściach ciała. Najczęściej kobiety zmagają się z rozstępami na udach i z rozstępami na piersiach. Od czego zależy, jak wyglądają i jak się pozbyć rozstępów?

Rozstępy czerwone wskazują na to, że proces rozciągania skóry zaczął się niedawno. Znajdują się one w fazie zapalnej. Wówczas osłabione włókna kolagenowe i elastynowe zostają zerwane i powstaje stan zapalny.

Rozstępy białe z kolei to już regularne blizny. Powstają z tych czerwonych w fazie znikania. Przerwana tkanka nie regeneruje się i zanika. Usuwanie tych rozstępów wymaga już specjalistycznych zabiegów - dermabrazji czy mezoterapii. Jeżeli nasze rozstępy pojawiły się niedawno, można wypróbować inne sposoby.

Przyczyny powstawania rozstępów

  • ciąża
  • wahania wagi
  • wahania hormonów

Usuwanie rozstępów – domowe sposoby

Jak pozbyć się rozstępów? Na rozstępy trzeba działać dwufalowo – zarówno od wewnątrz, jak i z zewnątrz. Warto zacząć od odpowiedniej diety – bogatej w witaminy A, E, B5, ale też takiej z dużą zawartością warzyw i owoców. Należy pamiętać o regularnym nawadnianiu i piciu dużej ilości wody. Do tej pory nie lubiłaś soku z marchewki? Ale to właśnie to warzywo sprawia, że skóra wygląda młodo, świeżo i promiennie.

Dietę warto wspomóc aktywnością fizyczną. Ćwiczenia takie jak przysiady czy wykroki z obciążeniem ujędrniają naszą skórę i są bezcenne w walce z rozstępami.

Dwa pierwsze sposoby usuwania rozstępów należy wspomóc odpowiednimi kosmetykami. Powinny zawierać m.in. kwas hialuronowy, aloes albo popularny ostatnio olej kokosowy. Ujędrnią skórę, nawilżą i odżywią. A także opóźnią procesy starzenia.

Na rozstępy doskonale działa zwiększenie cyrkulacji krwi, którą można osiągnąć np. za pomocą regularnych masaży. Jeszcze lepiej, jeżeli wykonujemy je za pomocą domowego peelingu – w tej sytuacji sprawdzi się mieszanka z cukru/fusów kawy, soku z cytryny i kilku kropel olejku z witaminą E. Jeżeli nie lubisz bawić się w przygotowywanie takich mikstur, wypróbuj kąpieli z solą.

Usuwanie rozstępów laserem

Usuwanie rozstępów laserem to skuteczna, ale droga metoda. Pozwala jednak pozbyć się nieprzyjemnych blizn z okolic brzucha, ud czy nawet piersi. Laser dociera do głębokich warstw skóry i pobudza je do działania. Pod wpływem wiązki światła skóra zaczyna się regenerować. Najpopularniejszym zabiegiem laserowego usuwania rozstępów jest mikrodermabrazja. Istnieje też technika frakcyjna, która działa na skórę wybiórczo.

Efekty laserowego usuwania rozstępów zauważalne są po ok. 10 sesjach. Wszystko jednak zależy od wielkości rozstępów, wieku pacjenta i predyspozycji. Do tego jeden zabieg kosztuje od 1000 do 2000 zł. A trzeba go wiele razy powtórzyć.

Usuwanie rozstępów laserem - przeciwwskazania

  • ciąża – dopiero kobieta, która zakończyła okres karmienia może poddać się takiemu zabiegowi
  • choroby nowotworowe
  • cukrzyca
  • choroby skóry
  • świeża opalenizna

Jak pozbyć się rozstępów? Lepiej im zapobiegać!

Zamiast zastanawiać się, jak pozbyć się rozstępów, warto im po prostu zapobiegać. W tej sytuacji należy pamiętać o dobrej diecie i aktywności fizycznej. Do tego powinno dojść stosowanie odpowiednich kosmetyków. W zapobieganiu rozstępom pomoże naprzemienny prysznic ciepłą i chłodną wodą. O młodość skóry można dbać także serwując jej regularne masaże i peelingi. Stosowanie się do tych kilku prostych i niedrogich zasad sprawi, że w przyszłości będziemy cieszyć się zdrową, młodą i przede wszystkim gładką skórą. I żadne rozstępy na udach, brzuchu czy piersiach nie będą nam straszne.

 

Autor: Paulina Ermel