Obserwuj w Google News

Jak odbudować płytkę paznokcia? Poznaj skuteczne sposoby

3 min. czytania
Aktualizacja 20.11.2019
01.07.2019 08:58
Zareaguj Reakcja

Częste malowanie, zła dieta i nieodpowiednia pielęgnacja mogą sprawić, że twoje paznokcie będą zniszczone. Jak odbudować płytkę paznokcia, aby znów była gładka, lśniąca, jasna i zdrowa? Mamy na to kilka sprawdzonych sposobów. 

Zadbane paznokcie
fot. Shutterstock

Zniszczone paznokcie to problem wielu z nas. Przyczyn takiego stanu jest wiele. Może to być zbyt częste malowanie paznokci, ale też stres, nieodpowiednia dieta i zła pielęgnacja. Jak odbudować płytkę paznokcia? Co zrobić, żeby paznokcie znów były zdrowe i szybko rosły?

Jak odbudować płytę paznokcia - o czym warto pamiętać

Aby odbudować płytkę paznokcia trzeba być przede wszystkim konsekwentnym. Regeneracja może pochłonąć trochę czasu, ale jej efekty przejdą najśmielsze oczekiwania. Zacznij od tego, aby na jakiś czas zrezygnować z manicure. A przede wszystkim pozbądź się lakieru z paznokci. Najlepiej, aby zrobić to za pomocą zmywacza do paznokci bez acetonu - taki specyfik nie wysuszy płytki paznokcia.

Zrezygnuj na jakiś czas z lakierów do paznokci w ciemnych kolorach. Powinnaś zrezygnować również z hybrydy, której regularne stosowanie znacznie osłabia płytkę paznokcia. Pamiętaj o stosowaniu odżywki do paznokci. Możesz używać też oliwki lub oleju kokosowego. Nie zapominaj także o tym, żeby obciąć lub spiłować paznokcie. Tylko w ten sposób uporasz się z problemem np. rozdwajającej się płytki paznokcia.

Redakcja poleca

Jak odbudować płytkę paznokcia - pamiętaj o diecie

Powinnaś zadbać o to, aby odbudowywać płytkę paznokcia zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz. Paznokcie będą twarde, zdrowe, odżywione i będą szybko rosły, jeśli dostarczysz organizmowi odpowiedniej ilości kolagenu. Dlatego warto wprowadzić do diety produkty, które go dostarczą lub pomogą w jego produkcji. Są to takie produkty jak:

 • ryby
 • szpinak
 • orzechy
 • wątróbka
 • pomidory, sałata
 • płatki owsiane

Odpowiednia dieta to nie tylko gwarancja zdrowia i dobrego samopoczucia. To także przepis na piękne paznokcie, włosy i odżywioną skórę. Jeżeli sama dieta nie pomaga, możesz także zastosować suplementy diety. Mogą to być zioła w postaci skrzypu polnego albo kompleks witamin, które również wspomogą organizm w regeneracji.

Jak odbudować płytkę paznokcia od zewnątrz

Do odbudowania płytki paznokcia potrzebujesz dobrej odżywki do paznokci. Pamiętaj też, że nakładanie jej raz na kilka dni na płytkę wcale jej nie pomoże. Musisz zastosować pełną kurację, która jako jedyna ma szansę przynieść pozytywnego efekty. Jak odbudować płytkę paznokcia za pomocą odżywki?

 1. Wyczyść dokładnie płytę paznokcia, a następnie ją odtłuść.
 2. Zajmij się skórami wokół paznokci - nawilż je i odżyw za pomocą oliwki. Pamiętaj, żeby podczas tej czynności nie zabrudzić płytki paznokcia.
 3. Nałóż jedną warstwę odżywki.
 4. Następnego dnia nałóż drugą warstwę odżywki do paznokci.
 5. Po tych dwóch dniach zmyj całość i jeszcze raz powtórz ten zabieg.

Taką kurację stosuj przez 2 tygodnie, a następnie przerwij ją na miesiąc.

Jak odbudować płytkę paznokcia - zrezygnuj z manicure hybrydowego

Nie od dziś wiadomo, że manicure hybrydowy ma tyle samo zalet, co wad. To jeden z najtrwalszych sposobów malowania paznokci, ale jednocześnie jeden z takich, które niszczą płytkę paznokcia. Manicure hybrydowy stosowany regularnie może doprowadzić do osłabienia płytki paznokcia i jej kruchości. Dlatego kiedy zabierasz się za regenerację paznokci, zrezygnuj z manicure hybrydowego. Możesz w tym czasie ratować się w inny sposób.

Na kruche, cienkie i rozdwojone paznokcie idealnie nadaje się manicure japoński. To zabieg, który polega na wmasowaniu w paznokcie pasty witaminowej z dodatkiem minerałów. Taką pastę zabezpiecza się za pomocą specjalnego pudru, który sprawia, że składniki aktywne nie uciekną z tej płytki.

Manicure japoński daje efekt zdrowych paznokci o jasnym różowym kolorze. Efekty takiego malowania utrzymują się nawet przez 2 tygodnie.

 

Masz ochotę zaszaleć z manicure? Mamy coś specjalnie dla ciebie! Zobacz, jakie wzorki na paznokcie są najmodniejsze w tym sezonie. I koniecznie je wypróbuj!

Wzorki na paznokcie