Obserwuj w Google News

Szampon koloryzujący – łatwe farbowanie włosów w domu

3 min. czytania
13.06.2018 14:50
Zareaguj Reakcja

Szampon koloryzujący to szybki i łatwy sposób na nadanie włosom nowego wyglądu. Jak działa i czym różni się od farby do włosów?

Kobieta z kolorowymi włosami
fot. Shutterstock

Szampon koloryzujący jest delikatniejszy niż farba do włosów. Nie zawiera amoniaku, dzięki czemu nie niszczy włosów, ale jednocześnie efekty utrzymują się na włosach niezbyt długo. W dodatku to doskonały pomysł na farbowanie włosów w ciąży. Czy szampon koloryzujący pokrywa siwe włosy? I czy da się pofarbować je na zupełnie inny kolor niż nasz naturalny?

Zobacz także: O takich włosach marzą wszystkie dziewczyny! To najpopularniejszy trend tego sezonu

Jak działa szampon koloryzujący

Szampon koloryzujący nie działa jak klasyczna farba do włosów. Służy on właściwie do pogłębienia naturalnego koloru niż do jego całkowitej zmiany. Jak farba zadziała on w przypadku bardzo jasnych włosach – szampon koloryzujący jest w stanie je przyciemnić.

Szampon koloryzujący – zalety

 • natychmiastowy efekt
 • atrakcyjna cena
 • łatwo dostępny
 • szeroka gama kolorów
 • nie niszczy włosów
 • oszczędza czas, którego wymaga wizyta u fryzjera
 • nie powodują alergii
 • sprawiają, że odrosty są niewidoczne

Jaki szampon koloryzujący wybrać

Szampon koloryzujący pogłębi twój kolor i odświeży go, dlatego warto wybierać te w kolorach zbliżonych do twojego naturalnego. Jeżeli jesteś posiadaczką jasnych naturalnych włosów, szampon koloryzujący pozwoli ci je trochę przyciemnić.

Trzeba pamiętać też o tym, że szampon koloryzujący się wypłukuje i należy uzupełniać koloryzację co mniej więcej 3 tygodnie.  

Czy szampon koloryzujący pokryje siwe włosy

Szampon koloryzujący zbliżony do naturalnego koloru włosów sprawia, że nie widać odrostów. Natomiast jeśli chodzi o siwe włosy – jeżeli masz ich na głowie mniej niż 30 proc. szampon koloryzujący pozwoli ci je choć trochę ukryć. Jeżeli jest ich więcej, musisz skorzystać z farby do włosów. Możesz też zastosować odsiwiacz.

Farbowanie włosów innymi metodami

Do farbowania włosów możemy wykorzystać różne produkty. Najpopularniejsze to:

 • farby do włosów – dzisiaj najczęściej bez amoniaku. To produkty, które zapewniają najtrwalszy efekt. Kolor wnika w głąb włosa, zapewniają mu nowy wygląd. Farba do włosów nie zmywa się podczas mycia, ale kolor należy uzupełniać, kiedy tylko pojawią się na głowie odrosty.
 • henna do włosów i farby ziołowe – to naturalne produkty do farbowania włosów. Nie nadwyrężają cebulek włosa, nie wysuszają i są trwałe tak samo jak farba do włosów. Występują jednak w ograniczonej liczbie kolorów.
 • szamponetki – dają krótkotrwały efekt, a dzięki nim włosy przyciemnimy o zaledwie 2-3 tony. Są jednak tanie i skuteczne.
 • płukanki – sprawdzają się głównie w przypadku jasnych włosów – u platynowy blondynek można zastosować płukankę, która nada włosom różowy albo błękitny odcień. Są idealne na festiwale.
 • odsiwiacz do włosów – wiele kobiet decyduje się na farbowanie włosów, aby ukryć siwe włosy. Teraz na rynku mogą dostać jednak produkty, które w mig je przykryją. Mowa o coraz popularniejszych odsiwiaczach.

Zadbaj o włosy po farbowaniu

Pamiętaj, że bez względu na to, jaką metodę koloryzacji stosujesz, o włosy po takim zabiegu trzeba wyjątkowo zadbać. Po pierwsze wymagają one regularne nawilżania i odżywania. Po drugie warto zastosować się do kilku prostych zasad, które sprawią, że będą zdrowe:

 • nie farbuj ich zbyt często
 • chroń je przed słońcem i wiatrem
 • ogranicz suszenie włosów i prostowanie ich

Szampon koloryzujący to doskonała metoda farbowania włosów dla kobiet, które lubią swój naturalny odcień. Odświeża on kolory i lekko go pogłębia, ale bez diametralnej metamorfozy. Jeżeli twój naturalny kolor wyblakł pod wpływem słońca albo pojawiły się na nim złociste refleksy, szampon koloryzujący też pomoże go ujednolicić. Poza tym to metoda koloryzacji, którą w prosty sposób wykonasz u siebie w domu. Spróbuj.

 

Autor: Paulina Ermel