Jak dobrać stanik? Większość z nas robi to źle
Jak dobrać stanik? Niektórym wydaje się to banalnie proste, a w rzeczywistości jest dość trudne. I aż 70 proc. z nas robi to źle! Jak dobrać stanik, aby dobrze podtrzymywał biust i służył nam przez długi czas? Podpowiadamy.

Okazuje się, że poprawne dobranie stanika to nie taka łatwa sprawa. Żeby służył nam przez długi czas, musi mieć dobrze dobraną podstawę, odpowiednio wyregulowane ramiączka, a do tego dobrze dobrany kształt i rozmiar miseczki. Jak dobrać stanik w domu?
Jak dobrać stanik – na co zwrócić uwagę
Jak dobrać stanik? Wystarczy wziąć pod uwagę kilka podstawowych rzeczy.
- Obwód. Najważniejszy w dobieraniu biustonosza jest obwód pod biustem. Przede wszystkim trzeba sięgnąć pod centymetr i zmierzyć dobrze obwód pod piersiami. Jeżeli noszony przez nas biustonosz podchodzi z tyłu do góry, a pod pachami wychodzą fałdki, możesz mieć pewność, że biustonosz jest źle dobrany.
- Ramiączka. Wszystkie biustonosze mają regulowane ramiączka. Pamiętaj, że nie mogą one zarówno odstawać, jak i wżynać się w skórę.
- Podstawa biustonosza. Chodzi o pas pod piersiami i pod łopatkami. Powinien się od znajdować dokładnie tak, jak napisałyśmy zdanie wcześniej – na tej samej wysokości po obu stronach.
- Łącznik biustonosza. Bardzo często o nim zapominamy, a to jedna z jego najważniejszych części. Dobrze dobrany stanik to taki, w którym łącznik przylega ściśle do ciała. Tylko w ten sposób odpowiednio ściągniesz piersi do środka.
- Miseczki. To najważniejsza część biustonosza. Jeżeli odstają – jest za duży. Jeśli wżynają się w piersi – jest za mały. Warto też zwrócić uwagę na fiszbiny – powinny dobrze przylegać do ciała i podtrzymywać całą pierś.
Jak dobrać stanik – rozmiar
Jak dobrać stanik pod względem rozmiaru? Stań prosto przed lustrem. Weź miarę krawiecką i owiń się nią pod biustem. Wynik, który widzisz, zaokrąglij do najbliższej wielokrotności cyfry 5 – np. 75, 80, 85.
A co z rozmiarem miseczki? Stan przed lustrem w biustonoszu i zmierz obwód piersi w najszerszym miejscu. Następnie porównaj swój wynik z rozmiarówką, która powinna być dostępna na stronie sklepu.
Jak dobrać stanik – miseczka
Zastanawiałyście się kiedyś, jak dobrać stanik pod kątem miseczki? Jest na to prosty sposób. Symbol miseczki uzyskamy, jeśli odejmiemy od obwodu piersi rozmiar stanika, który powinien na nas pasować.
Rozmiar miseczki
- 12-14 cm - miseczka A
- 14-16 cm - miseczka B
- 16-18 cm - miseczka C
- 18-20 cm - miseczka D
Dla przykładu: Kobieta, która ma obwód pod biustem 72 cm powinna wybierać biustonosz o obwodzie 65. Wówczas obwód jej piersi ma ok. 83 cm, co daje nam miseczkę C lub D. Dlaczego? Bo 83 cm i 65 cm = 18.
Podstawowa zasada – jeżeli wybierasz biustonosz o mniejszym obwodzie, wówczas jego miseczka powinna być większa.
Jak dobrać stanik – różne staniki na różne okazje
Jak dobrać stanik? Przede wszystkim dopasowując go także do okazji. W końcu wiadomo, że różne kroje i kolory nie nadają się na każdą z nich.
- Stanik sportowy. To jedyne rozwiązanie dla osób wybierających się na siłownię czy bieganie. Dobrze dobrany stanik sportowy odpowiednio podtrzyma biust w czasie wysiłku fizycznego.
- Cielisty biustonosz na co dzień. To rozwiązanie dla osób, które do pracy noszą białe bądź jasne koszule albo t-shirty. Wówczas powinny zainwestować w dobrze dobrane cieliste, gładkie biustonosze.
- Biustonosz przyklejany. To rozwiązanie dla kobiet, które lubią bluzki i sukienki z wyciętymi plecami. Niestety sprawdza się wyłącznie w przypadku małego biustu, który jest w stanie podtrzymać.
- Bezszwowy biustonosz bez ramiączek. To stanik do zadań specjalnych. Dyskretny, dobrze podtrzymujący biust. Sprawdzi się w przypadku gorsetu czy gładkiej, obcisłej sukienki.
Jak dobrać stanik – podstawowe błędy
Pamiętaj o tym, że nawet jeśli przez ostatnie lata nosiłaś biustonosze w rozmiar 85B, nie oznacza to, że następny, który kupisz też powinien być w takim rozmiarze. Zwróć również uwagę na to, jak często zmieniasz i pierzesz biustonosz. Jeden model powinien wystarczyć ci na ok. 200 noszeń. Jednak liczba ta gwałtownie spadnie, jeśli będziesz ten biustonosz bardzo często prała. Pamiętaj również o tym, że biustonosz to tak naprawdę bardzo delikatna konstrukcja. Właściwie powinno się go co najwyżej myć ręcznie. I to w delikatnych specyfikach.
Ten projekt udowadnia, że bielizna z papieru może być naprawdę zmysłowa