Jak cofnąć siwienie włosów? Naukowcy znaleźli prosty sposób
Siwe włosy to zazwyczaj jedna z oznak starzenia się organizmu, ale czasem pojawienie się srebrnych kosmyków może być spowodowane silnym stresem. Naukowcy twierdzą, że proces ten można nie tylko powstrzymać, ale nawet cofnąć. W jaki sposób?

Pierwsze siwe włosy zazwyczaj pojawiają się po 30. roku życia, ale niekiedy srebrne pasma zauważają u siebie nawet nastolatkowie. Okazuje się, że duży wpływ na to może mieć prowadzenie stresującego trybu życia. Osoby, których kosmyki zmieniły kolor właśnie z powodu przewlekłego napięcia, mogą cofnąć ten proces. Naukowcy z Columbia University znaleźli skuteczny sposób na odwrócenie siwienia włosów.
Jak cofnąć siwienie włosów? Naukowcy znaleźli prosty sposób
Naukowcy twierdzą, że pozbycie się źródła stresu może sprawić, że siwe pasma zmienią pigment i wrócą do swojego naturalnego koloru. Chodzi jednak wyłącznie o włosy, które dopiero niedawno zmieniły swoją barwę.
Tak jak słoje w pniu drzewa zawierają informacje na temat minionych dekad z jego życia, tak samo nasze włosy zawierają informacje na temat naszej biologicznej historii. Kiedy włosy wciąż znajdują się pod skórą w postaci mieszków włosowych, stają się podatne na hormony stresu i inne zjawiska, jakie zachodzą w naszym ciele i umyśle - wyjaśniał dr Martin Picard, jeden z autorów badania, cytowany przez portal papilot.pl.
Co ciekawe, dotyczy to nie tylko kosmyków na głowie, ale także tych na brodzie oraz włosów łonowych.
Siwienie włosów - jak powstrzymać ten proces?
Naukowcy z Columbia University przeprowadzili pewien eksperyment. Zbadali 397 włosów pobranych od 14 zdrowych uczestników w wieku od 9 do 65 lat. Co istotne, żaden z ochotników nigdy wcześniej nie farbował swoich kosmyków. U 10 uczestników eksperymentu zaobserwowano "repigmentację". Oznacza to, że ich srebrne pasma z różnych sfer ciała odzyskały swój naturalny kolor w ciągu kilku dni lub tygodni.
Zobacz także: To najczęstszy błąd popełniany przy myciu włosów. Przez niego pasma szybciej się przetłuszczają
Naukowcy poprosili osoby biorące udział w badaniu, aby przypomnieli sobie wyjątkowo stresujące sytuacje, które wydarzyły się w roku poprzedzającym eksperyment. Następnie eksperci ponownie przeanalizowali cząstki włosów, żeby sprawdzić, czy wpłynęło to na ich pigment. Okazało się, że poziomu stresu korelował z siwieniem kosmyków. Zminimalizowanie przewlekłego napięcia natomiast spowodowało, że pasma odzyskały swój naturalny kolor.
Zrozumienie mechanizmów, które pozwalają “starym” siwym włosom powrócić do ich “młodego” stanu może rzucić nowe światło na proces starzenia się człowieka oraz to, w jakim stopniu jest ono zależne od stresu - podsumował dr Martin Picard.
Warto oczywiście w tym miejscu zaznaczyć, że w niektórych przypadkach stres nie jest jedyną przyczyną siwienia w młodym wieku. Za ten proces mogą być odpowiedzialne także m.in. geny. W takiej sytuacji zminimalizowanie napięcia może nie przynieść oczekiwanych rezultatów.
Zobacz także: To uczesanie odejmie wam kilka lat. Sprawdźcie, jak wykonać angled lob
RadioZET.pl/papilot.pl/focus.pl