Obserwuj w Google News

Farba do włosów – na co zwrócić uwagę, przygotowując się do koloryzacji? Podpowiadamy

Paulina Ermel
3 min. czytania
07.05.2018 15:30
Zareaguj Reakcja

Przymierzasz się do samodzielnego farbowania włosów albo masz je już za sobą? Z pewnością zastanawiasz się, jakie farby do włosów kupować i czy któreś z nich są najlepsze dla twoich włosów? Przychodzimy z odpowiedzią.

Kobieta z farbowanymi włosami
fot. Shutterstock

Na rynku dostępnych jest mnóstwo produktów do farbowania włosów. Jednak najpopularniejsze pozostają farby do włosów.

Zobacz też:   Czy mężczyźni wolą się żenić z blondynkami, a przyjaźnić z szatynkami? Co kolor włosów mówi o kobietach?

Farba do włosów – najskuteczniejsza w koloryzacji

Obecnie na rynku istnieje cała gama kolorów i marek, które produkują takie kosmetyki. Najtrwalsze efekty dają jednak wciąż farby do włosów.

Po zastosowaniu farby do włosów kolor utrzymuje się przez wiele tygodni, a siwe włosy są w pełni pokryte.

Prócz farb do włosów można do koloryzacji użyć:

  • szamponetek – znajdziemy je w każdej drogerii w formie saszetek. Ich zaletą jest to, że nie niszczą włosów, gdyż zawierają mało chemicznych związków. Mają natomiast jedną podstawową wadę – kolor utrzymuje się do kilku myć i trudno pokryć w ten sposób siwe włosy
  • preparatów koloryzujących – efekt utrzymuje się ok. 25 myć. Nie zawierają szkodliwego amoniaku, a do tego odżywiają włosy. Wciąż jednak nadal nie pokrywają w 100 proc. siwych włosów
  • szamponów koloryzujących
  • pianek farbujących włosy
  • henny lub innych preparatów ziołowych – w swoim składzie mają pigmenty wyłącznie pochodzenia naturalnego. Nie niszczą włosów, ale dostępne są w niewielkiej gamie kolorystycznej. Kolor po malowaniu henną albo preparatami ziołowymi utrzymuje się do kilku tygodni.

Czy farby do włosów są bezpieczne?

Coraz większa liczba osób farbujących włosy samodzielnie sprawiła, że producenci zaczęli coraz bardziej eksperymentować, tworząc swoje produkty. Dlatego dzisiaj na rynku dostaniemy farby do włosów, które są bezpieczne dla nich i dla skóry głowy. Zawierają wiele naturalnych składników, nie mają amoniaku, do tego do wielu z nich dołączona jest specjalna odżywka, która regeneruje włosy, nawilża je i sprawia, że są lśniące.

Farba do włosów – jaką wybrać

Obecnie najpopularniejsze farby do włosów to te od firmy: Garnier, Loreal, Palette, Delia, Joanna czy Wella. Podczas wyboru warto jednak zwrócić uwagę na to, czy wybrana przez nas farba jest trwała czy półtrwała. Ta druga zmyje się po kilku tygodniach, natomiast farba trwała zapewni dużo dłuższe efekty.

Jak przygotować się do użycia farby do włosów

Przed użyciem farby do włosów warto trzymać się kilku zasad.

  1. Na kilka dni przed spraw swoim włosom kurację wygładzającą – dzięki temu farba wniknie w nie równomiernie.
  2. Nie myj włosów przed nałożeniem farby do włosów. Wówczas wytworzą one naturalną ochronę przed zbyt głębokim wniknięciem farby w strukturę włosa.
  3. Jeżeli to twoje pierwsze farbowanie, przeprowadź test, który pozwoli ci ocenić, czy nie jesteś uczulona na któryś ze składników farby do włosów.
  4. Koniecznie stosuj się do zaleceń, które producent farby do włosów podaje na instrukcji kosmetyku.

Cena farby do włosów

Na rynku istnieje cały przekrój cenowy farb do włosów. Można kupić już te za 10 zł, ale są też takie za 50 zł. Najtańsze są preparaty ziołowe i henna, które można dostać w drogerii już za 6-7 zł. Tylko od nas i od efektu, jaki chcemy uzyskać, zależy, którą metodę koloryzacji włosów wybierzemy.

Zanim użyjesz farby do włosów

Coraz częściej pojawiają się artykuły mówiące o szkodliwości farb do włosów. Niektóre straszą wręcz, że przez farbowanie możemy nabawić się chorób skóry, wątroby, a nawet nowotworu! Wszystko zależy jednak od tego, jak farbujemy włosy i jaką farbą do włosów.

Farby do włosów z amoniakiem mogą przede wszystkim osłabiać kondycję włosów. Po wielokrotnym koloryzowaniu tym produktem włosy mogą stać się kruche, łamliwe, wysuszone i matowe.

Z kolei farby do włosów bez amoniaku doskonale radzą sobie przede wszystkim z pogłębianiem naturalnego koloru. Przykrywają też siwe włosy, ale działają zdecydowanie delikatniej niż farby z amoniakiem. Nie niszczą włosów i sprawiają, że są one gładkie oraz lśniące.

Jeżeli chcemy trwałej koloryzacji, która nie zniszczy włosów i nie narazi nas na niebezpieczeństwo, warto zasięgnąć opinii profesjonalisty i wybrać się do salonu fryzjerskiego.

 

Autor: Paulina Ermel