Farbowanie włosów w domu - poradnik. Jaką farbę wybrać?
Farbowanie włosów w domu to tańsza i szybsza opcja niż koloryzacja w salonie fryzjerskim. Choć na początku nakładanie farby może wydawać się trudne, z czasem staje się jednym z najbardziej rutynowych zabiegów. Coraz więcej kobiet przekonuje się do samodzielnego farbowania.

Jeśli decydujesz się na farbowanie włosów w domu i pragniesz uzyskać jak najlepszy efekt, przestrzegaj przede wszystkim instrukcji podanej na opakowaniu farby. Dowiedz się również, co jaki czas farbować włosy oraz w jaki sposób przygotować włosy i skórę do farbowania, by nie popełnić błędów, które zrujnują ostateczny efekt.
Zobacz także: Przyśniły Ci się włosy? Koniecznie sprawdź, co oznacza tego typu sen!
Farbowanie włosów w domu czy u fryzjera?
Farbowanie włosów w domu posiada wiele zalet. Jedną z nich są koszty, znacznie niższe niż u fryzjera. Koloryzacja w salonie fryzjerskim wynosi niekiedy kilkaset złotych. Natomiast koszty koloryzacji włosów w domu mogą zamknąć się w sumie wynoszącej około kilkudziesięciu złotych. Wiele osób nie ufa fryzjerom, ponieważ nie zawsze wykonują zamówioną usługę zgodnie z oczekiwaniami. Klientki, rozczarowane wieloma wizytami, decydują się w pełni samodzielnie zająć własnymi włosami.
Zobacz także: Szare włosy najgorętszym trendem w koloryzacji! Sprawdź, jak uzyskać ten efekt!
Jak często można farbować włosy?
Mimo wielu zalet, farbowanie włosów w domu wiąże się z pewnym ryzykiem. Osoby niewprawione mogą doprowadzić do ich zniszczenia. Z tego powodu należy zapoznać się z podstawowymi zasadami związanymi z farbowaniem. Jedną z nich jest to, co ile można farbować włosy.
Każde farbowanie jest chemiczną ingerencją w strukturę włosów i skóry głowy. Nawet przy kompleksowej pielęgnacji, włosy z czasem mogą się niszczyć - matowieć, przesuszać się, a nawet kruszyć się lub wypadać. Większość kobiet farbuje włosy, gdy tylko pojawi się odrost, czyli nawet co trzy tygodnie. Tymczasem wskazana częstotliwość farbowania włosów to maksymalnie raz w miesiącu lub nawet rzadziej. Dłuższe odstępy sprawiają, że cebulki włosów mają więcej czasu na regenerację.
Zobacz także: Shadow roots to koloryzacja, dzięki której ukryjesz odrosty. Wypróbuj ją i przekonaj się sama
Farbowanie zniszczonych włosów
Farbowanie zniszczonych włosów może być ryzykowne. Farba chemiczna może skruszyć włosy w taki sposób, że znacznie stracą na długości. By tego uniknąć, w trakcie farbowania należy skupiać się wyłącznie na odroście. Nie należy nakładać farby na już wcześniej farbowane pasma. Do tego należy wdrożyć kompleksową pielęgnację skóry głowy i włosów. Niekiedy lepiej odłożyć farbowanie zniszczonych włosów na inny termin.
Zobacz także: Pofarbuj włosy... cieniem do oczu. Ta metoda pozwoli ci zaszaleć z fryzurą
Wybór farby do włosów
Do wyboru są dwa rodzaje farb - farby drogeryjne oraz farby fryzjerskie. Jaka jest między nimi różnica i czym kierować się przy wyborze? Odpowiedzi na te pytania dostarczają charakterystyka obu rodzajów farb.
Farby fryzjerskie
Są droższe niż farby drogeryjne, jednak bardziej wydajne, ponieważ jedno opakowanie może wystarczyć na kilka aplikacji. Mają mniejszą pigmentację, jednak dzięki temu łatwiej uzyskać pożądany kolor, który da się wzmocnić w miarę potrzeb. Zapewniają większą trwałość i dłużej utrzymują ten sam odcień przez wiele tygodni. Mają łagodniejszy skład niż farby drogeryjne.
Farby drogeryjne
Cena za opakowanie jest niższa, starcza jednak na jednorazowe użycie. Posiada mocniejszy pigment, dlatego kolor włosów tuż po koloryzacji jest bardziej intensywny lub ciemniejszy niż na opakowaniu. Sprawia to, że kolory z farb drogeryjnych są bardzo wyraziste tuż po farbowaniu, z czasem jednak wypłukują się i kolor nieco się rozmywa.
Jaki kolor farby wybrać? Należy mieć na uwadze, że kolor na opakowaniu może być nieco przekłamany. Przed zakupem warto sprawdzić, jak dany odcień prezentuje się na modelkach lub prześledzić opinie o danej farbie. Ponadto, kolor farby należy dobrać do swojego typu urody. Należy przy tym uwzględnić tonację - chłodną, ciepłą lub neutralną.
Zobacz także: Farbowanie włosów bibułą - popularna metoda koloryzacji
Farbowanie włosów na blond w domu
Samodzielne farbowanie włosów na blond jest trudne i nie zawsze przynosi pożądany efekt. Rozjaśniacze zawarte w farbie w znaczący sposób naruszają strukturę włosów - muszą rozbić łuski, wniknąć w głąb włosa i wypełnić włókna keratynowe. W ten sposób poszarpane łuski włosa doprowadzają do przesuszania i puszenia się. Z tego względu włosy farbowane na blond potrzebują pielęgnacji skupiającej się na odbudowywaniu ich struktury oraz wygładzaniu łusek keratynowych.
Co istotne, jeśli planujesz farbowanie włosów z ciemnego brązu do blondu, rób to stopniowo. Intensywne rozjaśnianie nada żółty bądź rudy kolor i bardzo zniszczy włosy. Warto też zadać sobie pytanie, czy warto farbować włosy, gdyż doprowadzenie ich do poprzedniego stanu jest czasochłonne.
Żółty kolor to zmora blondynek. Pożądane kolory to najczęściej beże, popielate odcienie lub chłodne, lodowe blondy. Do ich uzyskania potrzebne są tonery o fioletowym lub granatowym pigmencie, który "wypłukuje" żółty kolor blondu i nadaje mu chłodniejszy, zgaszony odcień.
Zobacz także: Chcesz przyciemnić swoje włosy? Wypróbuj naturalną koloryzację za pomocą kawy
Jak farbować włosy w domu?
Jeśli zapadła decyzja o farbowaniu włosów i farba została wybrana, należy odpowiednio się przygotować. Do wykonania domowej koloryzacji potrzebne będzie kilka akcesoriów:
- Miseczka na farbę - najlepiej, by była plastikowa lub ceramiczna. Miseczkę warto przeznaczyć już wyłącznie do farbowania.
- Pędzel do mieszania oraz nakładania farby - ułatwi równomierne rozprowadzenie farby Nie używaj do farbowania szczoteczki do zębów, która poszarpie i wyrwie włosy.
- Gumowe rękawiczki - do ochrony przed przebarwieniami.
- Grzebień, najlepiej ze szpikulcem - ułatwia przekładanie pasm.
- Ręcznik lub peleryna - uchroni przed zachlapaniem skóry, odzieży oraz otoczenia.
- Minutnik - do odmierzania czasu potrzebnego do utrzymania farby na głowie.
Włosy najlepiej farbować w łazience. Farba może skapnąć na podłogę i znacznie łatwiej usunąć ją z kafelków, niż z parkietu lub dywanu. Warto też włożyć ubranie, którego nie będzie szkoda, gdy przez przypadek się ubrudzi. Jak przygotować się do farbowania włosów?
- Próba uczuleniowa przed farbowaniem - niewielką ilość farby połóż na małym fragmencie skóry głowy, np. tuż za uchem. Jeśli w ciągu 48 godzin nie wystąpią żadne reakcje uczuleniowe - pieczenie, swędzenie, obrzęk, wysypka - możesz śmiało użyć farby. Test uczuleniowy wykonuj za każdym razem, nawet gdy stosujesz od lat tę samą farbę.
- Zabezpieczenie skóry przed zabarwieniem - przed nałożeniem farby należy zabezpieczyć skórę przed zafarbowaniem. W tym celu wystarczy nałożyć krem w strategicznych miejscach, czyli na czole, skroniach, uszach i za nimi, ale również na karku oraz szyi. Najlepszy będzie do tego krem emolientowy. Mimo to w trakcie nakładania farby trzeba na bieżąco usuwać wszelkie zabrudzenia.
- Przygotuj włosy do farbowania - nakładaj farbę na nieumyte włosy. Dobrze jest nie myć włosów ok. dwa dni przed farbowaniem. Sebum na przetłuszczonych włosach jest naturalnym składnikiem chroniącym włosy przed uszkodzeniami, w tym również pochodzących od farb. Za to włosy należy dokładnie rozczesać, by usunąć z nich kurz i zabrudzenia.
Zobacz także: Twój nowy kolor włosów jest zbyt ciemny? Sprawdź, jak rozjaśnić pasma bez narażania ich na zniszczenie
Farbowanie włosów w domu - krok po kroku
Najważniejsze jest przestrzeganie kroków podanych na opakowaniu, choć mogą się nieznacznie różnić w zależności od rodzaju farby lub marki. Jednak kilka ważnych wskazówek ułatwi aplikację:
- Niektóre farby nakłada się na wilgotne włosy, inne na suche. Sprawdź, jak jest wskazane na opakowaniu. Nie mocz włosów, gdy instrukcja wyraźnie zaznacza, że włosy muszą być suche.
- Odmierzaj składniki i proporcje dokładnie tak, jak wskazuje instrukcja.
- Podziel włosy przedziałkami na cztery sekcje i każdą zepnij klamrami. Ułatwi to aplikację farby.
- Jeśli farbujesz odrosty, skup się wyłącznie na nich. Nie farbuj całych pasm.
- Farbowanie włosów rozpocznij od karku, następnie wokół uszu, kolejno czoło, a dopiero na końcu środek głowy.
- Przestrzegaj czasu podanego w instrukcji, nie dłużej. Czas należy liczyć od momentu nałożenia ostatniej porcji farby na włosy.
Zobacz także: Płukanka do włosów - skuteczny sposób na domową koloryzację