Obserwuj w Google News

Czym jest elastyna? Poznaj je właściwości i zastosowanie

2 min. czytania
28.01.2020 11:54
Zareaguj Reakcja

Elastyna to bardzo ważne dla funkcjonowania organizmu białko. Dzięki elastynie mamy m.in. jędrną skórę. Składnik ten wytwarzany jest przez człowieka, ale po 25. roku życia ten proces zatrzymuje się. Jakie właściwości jeszcze ma elastyczna, za co odpowiada i dlaczego tak ważne jest dostarczanie jej naszej skórze?

Czym jest elastyna? Poznaj je właściwości i zastosowanie
fot. Shutterstock

Elastyna, jak sama nazwa wskazuje, nadaje tkankom elastyczność i jędrność. Jest to białko wytwarzane przez fibroblasty skóry. Elastyna jest składnikiem tkanki łącznej, ale stanowi też budulec więzadeł, ścięgien czy ścian naczyń krwionośnych.

Elastyna niezbędna jest do tego, aby nadawać skórze sprężystość i jędrność. Bez niej stałaby się ona wiotka i pomarszczona. Niestety po 25. roku życia produkcja elastyny ustaje, a po 50. roku życia włókna elastynowe zanikają. W tej sytuacji niezbędne jest stosowanie kosmetyków z elastyną. Opóźniają one procesy starzenia i sprawiają, że nasza skóra jest gładka i jędrna.

Redakcja poleca

Elastyna - właściwości

Elastyna jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W dodatku sprawia ona, że skóra, włosy i paznokcie są w świetnej kondycji. Jakie właściwości ma elastyna?

  • dzięki niej skóra zachowuje swoją strukturę - jeśli się uszczypniesz, po chwili skóra wróci do pierwotnego stanu. Wszystko dzięki elastynie.
  • wygładza drobne zmarszczki na twarzy
  • nadaje skórze elastyczność i jędrność
  • zabezpiecza skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi
  • łagodzi podrażnienia
  • wzmacnia paznokcie
  • odbudowuje i regeneruje włosy

Elastyna - zastosowanie

Elastyna znajduje swoje zastosowanie w produkcji najróżniejszych kosmetyków. Sprawdza się przede wszystkim w pielęgnacji cery dojrzałej. Jest doskonałym dodatkiem do kremów, toników i różnego rodzaju płynów.

Jednak to niejedyne zastosowanie elastyny. Świetnie chroni ona skórę przed promieniami UV, więc możemy znaleźć ją w kosmetykach chroniących skórę przed słońcem i oparzeniami.

Składnik ten wiąże wodę w skórze, dlatego służy do pielęgnacji skóry odwodnionej. Na tym nie koniec jej cudownych właściwości. Elastynę znajdziemy też w kosmetykach do włosów i paznokci. Dzięki nim stają się one elastyczne, gładkie i wzmocnione.

Jak działa elastyna stosowana w kosmetykach

Elastyna zawarta np. w kremach przenika w głąb skóry, wiąże wodę i sprawia, że skóra staje się jędrna, gładka i sprężysta. Dzięki dostarczaniu elastyny w kosmetykach możemy nawilżyć i nawodnić skórę. Dzięki niej też zadbamy o paznokcie - regularne stosowanie sprawi, że nie będą one aż tak łamliwe, ale też będą chronione przed szkodliwym działaniem lakierów do paznokci. Elastyna w szamponach do włosów czy w odżywkach ma na celu zadbanie o nasze włosy. Dzięki niej przestają być łamliwe i suche. Do tego wszystkiego stają się gładkie i lśniące.

Elastyna to tak naprawdę składnik, który sprawia, że wyglądamy i czujemy się młodo. Wpływa na wszystkie te cechy naszego wyglądu, które widoczne są na pierwszy rzut oka. Dlatego tak ważne jest dbanie o jej dostarczanie do organizmu. Pierwsze zmarszczki, łamliwość i kruchość włosów, a także rozdwajające się płytki paznokci mogą wskazywać na to, że proces wytwarzania elastyny się zakończył albo wręcz jej włókna już nie są produkowane. Wówczas powinniśmy wdrożyć odpowiednią kurację kosmetykami z dodatkiem elastyny.

Oto 10 najczęściej popełnianych błędów w pielęgnacji cery! Okazuje się, że powtarzamy je regularnie!

10 najczęściej popełnianych błędów w pielęgnacji cery