Obserwuj w Google News

Dlaczego łupież najczęściej pojawia się zimą? Oto 2 główne przyczyny tego problemu

1 min. czytania
05.02.2021 12:36
Zareaguj Reakcja

Nieestetyczne białe lub żółte łuski na włosach i ubraniach to problem, z którym wiele z nas zmaga się regularnie. Jeżeli łupież jest też twoją zmorą, z pewnością zauważyłaś, że jego objawy nasilają się w okresie zimowym. Podpowiadamy, dlaczego tak się dzieje.

łupież
fot. Shutterstock

Łupież to efekt łuszczenia się skóry głowy. Przyczyn tego problemu może być wiele. Zaliczamy do nich m.in. zaburzenia hormonalne, brak wypoczynku, stres emocjonalny, niewłaściwe odżywianie, nieprawidłowe nawyki higieniczne. Często zdarza się, że po wyleczeniu łupieżu pojawiają się nawroty tej dolegliwości. Zwykle ma to miejsce w okresie zimowym, kiedy temperatura za oknem znacznie spada.

Redakcja poleca

Dlaczego łupież najczęściej pojawia się zimą?

Mimo dostępnych na rynku różnego rodzaju kosmetyków przeciwłupieżowych wciąż wiele z nas nie potrafi raz na zawsze uporać się z łuszczącą się skórą głowy. Nawracające objawy tej dolegliwości często są skutkiem nagłych zmian temperatury.

Szczególnie w okresie grzewczym skóra narażona jest na przesuszenie, ale zmiany temperatury nie są jedyną przyczyną nawrotu choroby. Noszenie czapki też może nasilić ten problem. Dzieje się tak, ponieważ materiał pociera skórę, w wyniku czego dochodzi do łuszczenia się jej. Ponadto czapki ogrzewają głowę i izolują ją od powietrza, co sprzyja produkcji łoju. A podwyższona ilość łoju może prowadzić do pojawiania się drożdżaków, które wywołują łupież.

Aby uniknąć tej dolegliwości w okresie zimowym, należy regularnie robić peeling skóry głowy, nawadniać się oraz przeprowadzać zabieg olejowania.

Zobaczcie w galerii, jakie są najpopularniejsze błędy urodowe, które popełniamy każdego dnia. 

Najpopularniejsze błędy urodowe, które popełniamy każdego dnia